Od pyrury po aru zelenokřídlého: na Krásném u Šumperka se i přes vedro sešlo 123 papoušků

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Úmorné vedro, které provázelo sobotní šestý ročník celostátního srazu chovatelů papoušků vyznávajících volné létání, se sice negativně podepsalo na účasti veřejnosti, ale neodradilo okolo dvou stovek chovatelů s rekordním počtem 123 papoušků. Nepříznivé počasí však papoušky příliš nelákalo k létání, většina během dne raději odpočívala ve stínu a čekala na podvečer, kdy teploty alespoň trochu povolily. „Volně létalo 40 papoušků, dalších 83 se srazu účastnilo v kleci nebo na kšírech,“ přiblížil serveru Ararauna.cz organizátor Papouščího dne Zdeněk Krňávek. Návštěvníků podle něj dorazilo okolo tisíce, což byla méně než polovina oproti loňskému roku.
„Letos jsme kvůli malé účasti veřejnosti nevypláceli nic účastníkům s papoušky, ale určitá část ze vstupného putovala na konto společnosti Laguna, jejíž ředitelka Magdalena Žohová se srazu od čtvrtka osobně účastnila,“ uvedl Zdeněk Krňávek. Laguna na místě vystavovala papoušky, kteří prošli jejím zařízením a našli nové domovy a majitele. Zástupci pražské skupiny „volnoletců“ Uzavřená křídla na místě prodávali účastníkům paví a papouščí peří, přičemž celý výnos poputuje opět na pokrytí provozních nákladů Laguny, která se v několika zařízeních v Praze a středních Čechách stará o nechtěné, týrané a opuštěné papoušky – domácí mazlíčky (více o sbírce v zítřejším článku na Ararauně).

Vodní nádrž Krásné u Šumperka krátce přes začátkem Papouščího dne (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Letící ara arakanga (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Mezi papoušky na celostátním srazu nechyběly ani korely (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Na volno letos na Krásném poprvé létali i papoušci patagonští. Většinu času aůe byli pro jistotu na kšírech. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Hromadná fotka chovatelů a jejich papoušků před hromadným vypouštěním (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Ara zelenokřídlý prolétá s arou araraunou nad hlavami účastníků Papouščího dne (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Ara zelenokřídlý jde na přistání (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Vedro uspalo amazoňana přímo na rameni jeho majitele (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Kontaktní ara zelenokřídlý „pusinkuje“ návštěvníka (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Pražská skupina Uzavřená křídla a společnost Laguna na Papouščím dni vybírali dobrovolné příspěvky na provoz útulku pro papoušky. Mnoho návštěvníků si za symbolický peníz zakoupilo paví nebo papouščí peří. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Mezi nejmenší papouščí účastníky srazu na Krásném patřil tradičně ara červenoramenný (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Odpočívající ara arakanga (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Efektní příjezd e-shopu Loro-shop.cz na Krásné po nehodě poblíž Mohelnice (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)
Policisté si neplánovaný výlet na Papouščí den patřičně užili (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Méně účastníků, více chovatelů a papoušků

Jestliže účastníků letos na Krásné v parnu dorazilo méně, majitelů papoušků jako každoročně přibylo. Dokonce natolik, že provozovatel místního autokempu musel poprvé celou kapacitu pro karavany a stany rezervovat pouze chovatelům. Někteří majitelé volně létajících papoušků dorazili na Krásné už týden přes sobotním srazem a trávili zde část své letní dovolené. Oproti původním předpokladům nedorazil fotograf a chovatel papoušků František Brzák s ochočeným arou hyacintovým. Největšími papoušky na srazu tak byli arové zelenokřídlí a také dva páry arů arakang. S přehledem nejčastějším druhem na Papouščím dni ale byli arové ararauny, jichž také nejvíce létalo na volno.

LOŇSKÝ ROČNÍK: U Šumperka padl český rekord: 55 volně létajících papoušků obdivovalo 2 500 návštěvníků

Letos však na Krásném přibylo i volně létajících papoušků žako, amazoňanů, eklektů, ale i středních a menších druhů papoušků: pyrurů, korel, aratingů slunečních, mníšků šedých či alexandrů velkých. Druhová pestrost na Papouščím dni každoročně roste a zajímavé je, že přibývá i běžných malých druhů, do kterých by nikdo neřekl, že by je bylo možné vycvičit k volnému létání. Ani letošní sraz se ale neobešel bez hledání zatoulaných papoušků. Během sobotního srazu ulétl pár arů arakang, který zmizel v lesích směrem na Jeseník (samice se tentýž den vrátila, samec v neděli dopoledne přelétl vysoko nad kempem na Krásném a opět ulétl do lesa, aby se vrátil až navečer.). Šlo o chronického útěkáře Diega z Prahy…

Průlet ary zelenokřídlého a ararauny nad nádrží Krásné (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Stejně jako loni i předloni na sraz přijel i tento chovatelsky ceněný amazoňan žlutolící mexické formy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Plachtící arové nebyli na Krásném žádnou vzácností (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Odpočinek v kleci a kontrola od chovatele (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Papouščího dne se letos zúčastnila tisícovka návštěvníků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Na Krásném nebyla nouze ani o volně létající papoušky žako (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Papoušci si sedali opravdu všude… (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Letící ara arakanga. Letos se srazu na Krásném účastnili čtyři papoušci tohoto druhu. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Zajímavé řešení přepravní klece, která zabírá celý úložný prostor v autě (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
A tak to vypadá, když je kufr zavřený (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Největším zástupcem australských papoušků na Krásném byl tento kakadu molucký (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Parťáci z jednoho chovu: samice eklekta různobarvého a ara arakanga (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Některé papoušky majitelé shání do teď

Hůře na tom jsou majitelé amazoňana oranžovokřídlého jménem Arni, který nebyl vycvičený na volné létání a utekl ze stanu, ve kterém byl vypuštěný z klece. Nejprve se usadil na vysoké bříze nad kempem, kam se za ním snažil vylézt majitel, ale pouze ho vyplašil a papoušek ulétl neznámo kam. Během soboty ani neděle se již neukázal a v době psaní tohoto článku o něm majitelé neměli žádné zprávy. Jiným chovatelům ulétl jeden z páru aratingů slunečních a během srazu museli jiní majitelé nahánět ulétlého žaka. Naprostá většina volně létajících papoušků se ale držela v okolí kempu a nádrže Krásné. Vzhledem k přibývajícímu počtu chovatelů, kteří se účastní Papouščího dne, je pravděpodobné, že podobných případů bude přibývat…

ČTĚTE TAKÉ: Na Šumpersku pět dní hledali samici ary zelenokřídlého. Uprchlík z Papouščího dne byl odchycen

Na vině jsou především majitelé, kteří vypustí nedostatečně vycvičené papoušky v místě, které opeřenci neznají. Například volně létající arové na Krásném většinou dokáží strhnout k letu další volně sedící papoušky a poté krouží nad kempem, ale někteří se poté oddělí a letí mimo areál, buď do blízkých lesů, nebo do Šumperka, kde byla loni pět dní po Papouščím dni odchycena ulétlá samice ary zelenokřídlého (samec z páru se toulal dva dny, než jej objevili obyvatelé obce vzdálené od Krásného vzdušnou čarou deset kilometrů). Velcí arové se většinou bez problémů najdou, menší druhy od žaků a amazoňanů po korely jsou jednak rychlejší v letu a hůře pozorovatelní, a také se mohou stát obětí dravců.

Venca Froněk ukazuje klec s párem arů arakang, který mu za chvíli ulétne do lesa (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Připravit na akci… (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Odlet! (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Arakangy berou čáru do Jeseníků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Ještě průlet nad kempem a odlet neznámo kam (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Volnoletec aratinga sluneční (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Běžný obrázek v kempu u Krásného, kde bydlela zhruba stovka papoušků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Vedro lákalo chovatele ke koupání v nádrži Krásné, i když kvalita vody dost odrazovala… (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Žako uprostřed vodní hladiny… (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Hra na schovku… Ještě že majitel nedostal křeč. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Návrat nad hladinu žaka vylekal (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Ara zelenokřídlý na stromě nad kempem (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Ochočená samička kakadua bílého Josefínka trpělivě snášela hlazení od dětí (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Václav Peričevič ze společnosti Laguna se svojí ochočenou samičkou ary ararauny Laurou (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Letadla z blízkého letiště exotům nevadila

Co papouškům na Krásném kupodivu nevadilo, byl poměrně hustý letecký provoz na blízkém letišti. Během srazu opakovaně v bezprostřední blízkosti startovalo a prolétalo letadlo s parašutisty, kteří pak ve skupinkách po čtyřech nebo pěti seskakovali kousek nad nádrží. Pauzy mezi jednotlivými seskoky využívaly menší stroje určené pro vyhlídkové lety a větroně. Papouškům však letadla ani parašutisti zjevně nevadili, a se ctí ustáli i nedělní posrazovou „návštěvu“ malého hejna pěti volavek popelavých, které za hlasitého křiku zakroužily nad nádrží, aby se posléze rozhodly pokračovat raději dál přes zalesněné kopce k nějakému klidnějšímu rybníčku.

NAPSALI JSME: Papouščí den 2016 na Krásném opět lámal rekordy: přes 2 000 návštěvníků a 70 papoušků

„Ani letos nám na srazu nesprchlo. Zajistili jsme parkoviště, které letos využilo na 250 aut, a také jízdy dětí na koních, které ale musely být kvůli horku časově omezeny,“ popisuje Zdeněk Krňávek. Pro návštěvníky, kteří se Papouščím dni zdrželi až do večera, bylo vítaným zpestřením plavení koní v nádrži předtím, než je jejich majitelé odvezli ve speciálních vozících domů. Chovatelé, kteří kempovali přímo u nádrže, většinou na Krásném zůstávali až do neděle, kdy se drtivá většina z nich rozjela do svých domovů po celé republice. Sraz se i přes velké horko vydařil a do příštího roku si můžeme přát snad jen o něco nižší teploty a ideálně polojasno.

Druhy zastoupené na Papouščím dni 2018 na Krásném

Ara ararauna
Ara zelenokřídlý
Ara harlekýn
Ara arakanga
Ara červenoramenný
Kakadu molucký
Kakadu bílý
Amazoňan oranžovokřídlý
Amazoňan modročelý
Amazoňan žlutolící mexické formy
Žako velký
Eklektus různobarvý
Papoušek patagonský
Aratinga sluneční
Mníšek šedý
Alexandr velký
Alexandr malý
Papoušek horský
Papoušek nádherný
Korela chocholatá
Papoušek senegalský
Pyrura hnědoprsý

Úvodní foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 3. až 5. srpna 2018

Dálší článek

Papouščí a paví peří pomáhalo na Krásném: výnos z jejich prodeje pomůže papouškům v nouzi

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější