UVNITŘ FOTO A VIDEO – Úmorné vedro, které provázelo sobotní šestý ročník celostátního srazu chovatelů papoušků vyznávajících volné létání, se sice negativně podepsalo na účasti veřejnosti, ale neodradilo okolo dvou stovek chovatelů s rekordním počtem 123 papoušků. Nepříznivé počasí však papoušky příliš nelákalo k létání, většina během dne raději odpočívala ve stínu a čekala na podvečer, kdy teploty alespoň trochu povolily. „Volně létalo 40 papoušků, dalších 83 se srazu účastnilo v kleci nebo na kšírech,“ přiblížil serveru Ararauna.cz organizátor Papouščího dne Zdeněk Krňávek. Návštěvníků podle něj dorazilo okolo tisíce, což byla méně než polovina oproti loňskému roku.
„Letos jsme kvůli malé účasti veřejnosti nevypláceli nic účastníkům s papoušky, ale určitá část ze vstupného putovala na konto společnosti Laguna, jejíž ředitelka Magdalena Žohová se srazu od čtvrtka osobně účastnila,“ uvedl Zdeněk Krňávek. Laguna na místě vystavovala papoušky, kteří prošli jejím zařízením a našli nové domovy a majitele. Zástupci pražské skupiny „volnoletců“ Uzavřená křídla na místě prodávali účastníkům paví a papouščí peří, přičemž celý výnos poputuje opět na pokrytí provozních nákladů Laguny, která se v několika zařízeních v Praze a středních Čechách stará o nechtěné, týrané a opuštěné papoušky – domácí mazlíčky (více o sbírce v zítřejším článku na Ararauně).
Méně účastníků, více chovatelů a papoušků
Jestliže účastníků letos na Krásné v parnu dorazilo méně, majitelů papoušků jako každoročně přibylo. Dokonce natolik, že provozovatel místního autokempu musel poprvé celou kapacitu pro karavany a stany rezervovat pouze chovatelům. Někteří majitelé volně létajících papoušků dorazili na Krásné už týden přes sobotním srazem a trávili zde část své letní dovolené. Oproti původním předpokladům nedorazil fotograf a chovatel papoušků František Brzák s ochočeným arou hyacintovým. Největšími papoušky na srazu tak byli arové zelenokřídlí a také dva páry arů arakang. S přehledem nejčastějším druhem na Papouščím dni ale byli arové ararauny, jichž také nejvíce létalo na volno.
LOŇSKÝ ROČNÍK: U Šumperka padl český rekord: 55 volně létajících papoušků obdivovalo 2 500 návštěvníků
Letos však na Krásném přibylo i volně létajících papoušků žako, amazoňanů, eklektů, ale i středních a menších druhů papoušků: pyrurů, korel, aratingů slunečních, mníšků šedých či alexandrů velkých. Druhová pestrost na Papouščím dni každoročně roste a zajímavé je, že přibývá i běžných malých druhů, do kterých by nikdo neřekl, že by je bylo možné vycvičit k volnému létání. Ani letošní sraz se ale neobešel bez hledání zatoulaných papoušků. Během sobotního srazu ulétl pár arů arakang, který zmizel v lesích směrem na Jeseník (samice se tentýž den vrátila, samec v neděli dopoledne přelétl vysoko nad kempem na Krásném a opět ulétl do lesa, aby se vrátil až navečer.). Šlo o chronického útěkáře Diega z Prahy…
Některé papoušky majitelé shání do teď
Hůře na tom jsou majitelé amazoňana oranžovokřídlého jménem Arni, který nebyl vycvičený na volné létání a utekl ze stanu, ve kterém byl vypuštěný z klece. Nejprve se usadil na vysoké bříze nad kempem, kam se za ním snažil vylézt majitel, ale pouze ho vyplašil a papoušek ulétl neznámo kam. Během soboty ani neděle se již neukázal a v době psaní tohoto článku o něm majitelé neměli žádné zprávy. Jiným chovatelům ulétl jeden z páru aratingů slunečních a během srazu museli jiní majitelé nahánět ulétlého žaka. Naprostá většina volně létajících papoušků se ale držela v okolí kempu a nádrže Krásné. Vzhledem k přibývajícímu počtu chovatelů, kteří se účastní Papouščího dne, je pravděpodobné, že podobných případů bude přibývat…
ČTĚTE TAKÉ: Na Šumpersku pět dní hledali samici ary zelenokřídlého. Uprchlík z Papouščího dne byl odchycen
Na vině jsou především majitelé, kteří vypustí nedostatečně vycvičené papoušky v místě, které opeřenci neznají. Například volně létající arové na Krásném většinou dokáží strhnout k letu další volně sedící papoušky a poté krouží nad kempem, ale někteří se poté oddělí a letí mimo areál, buď do blízkých lesů, nebo do Šumperka, kde byla loni pět dní po Papouščím dni odchycena ulétlá samice ary zelenokřídlého (samec z páru se toulal dva dny, než jej objevili obyvatelé obce vzdálené od Krásného vzdušnou čarou deset kilometrů). Velcí arové se většinou bez problémů najdou, menší druhy od žaků a amazoňanů po korely jsou jednak rychlejší v letu a hůře pozorovatelní, a také se mohou stát obětí dravců.
Letadla z blízkého letiště exotům nevadila
Co papouškům na Krásném kupodivu nevadilo, byl poměrně hustý letecký provoz na blízkém letišti. Během srazu opakovaně v bezprostřední blízkosti startovalo a prolétalo letadlo s parašutisty, kteří pak ve skupinkách po čtyřech nebo pěti seskakovali kousek nad nádrží. Pauzy mezi jednotlivými seskoky využívaly menší stroje určené pro vyhlídkové lety a větroně. Papouškům však letadla ani parašutisti zjevně nevadili, a se ctí ustáli i nedělní posrazovou „návštěvu“ malého hejna pěti volavek popelavých, které za hlasitého křiku zakroužily nad nádrží, aby se posléze rozhodly pokračovat raději dál přes zalesněné kopce k nějakému klidnějšímu rybníčku.
NAPSALI JSME: Papouščí den 2016 na Krásném opět lámal rekordy: přes 2 000 návštěvníků a 70 papoušků
„Ani letos nám na srazu nesprchlo. Zajistili jsme parkoviště, které letos využilo na 250 aut, a také jízdy dětí na koních, které ale musely být kvůli horku časově omezeny,“ popisuje Zdeněk Krňávek. Pro návštěvníky, kteří se Papouščím dni zdrželi až do večera, bylo vítaným zpestřením plavení koní v nádrži předtím, než je jejich majitelé odvezli ve speciálních vozících domů. Chovatelé, kteří kempovali přímo u nádrže, většinou na Krásném zůstávali až do neděle, kdy se drtivá většina z nich rozjela do svých domovů po celé republice. Sraz se i přes velké horko vydařil a do příštího roku si můžeme přát snad jen o něco nižší teploty a ideálně polojasno.
Druhy zastoupené na Papouščím dni 2018 na Krásném
Ara ararauna
Ara zelenokřídlý
Ara harlekýn
Ara arakanga
Ara červenoramenný
Kakadu molucký
Kakadu bílý
Amazoňan oranžovokřídlý
Amazoňan modročelý
Amazoňan žlutolící mexické formy
Žako velký
Eklektus různobarvý
Papoušek patagonský
Aratinga sluneční
Mníšek šedý
Alexandr velký
Alexandr malý
Papoušek horský
Papoušek nádherný
Korela chocholatá
Papoušek senegalský
Pyrura hnědoprsý
Úvodní foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz