V brazilském Belému se připravuje dalších pět párů aratingů žlutých na vypuštění do přírody

Čtvrtou vlnu vypouštění aratingů žlutých odchovaných v zajetí připravují ochránci přírody v brazilském národním parku Utinga v metropolitní oblasti Belém. Pět párů papoušků dorazilo z Lymingtonovy nadace v Sao Paulu a nyní se nachází v aklimatizační voliéře, z níž budou brzy vypuštěny do přírody. Jde o druhou etapu projektu reintrodukce a monitoringu aratingů žlutých v oblasti Belém, který začal vypuštěním první skupiny ptáků na začátku roku 2018. Tehdy šlo o osm aratingů, v září téhož roku následovalo dalších 13 jedinců. Do třetice ochránci vypustili na jaře 2019 ještě pětici aratingů žlutých. Mezitím již v roce 2018 jeden z vypuštěných párů úspěšně zahnízdil v umělé hnízdní budce nedaleko od aklimatizační voliéry.

„Příchodem dalších ptáků z Lymigtonovy nadace slavíme začátek druhé etapy našeho projektu. Musíme uznat, že odborné znalosti, které institut získal během realizace projektu, podpoří důležité kroky vedoucí ke geneticky životaschopné populaci aratingů žlutých. Jde o proces, který zahrnuje přizpůsobení ptáků novému prostředí, aby snadněji přežili ve volné přírodě, jakmile budou začleněni do svého přirozeného prostředí,“ uvedla pro tiskovou agenturu Pará Karla Bengtson, prezidentka institutu Ideflor-Bio, který je přímým realizátorem projektu návratu aratingů žlutých do přírody v okolí Beléma. Podle Crisomara Lobata, ředitele úřadu pro zachování biologické diverzity, deset párů aratingů doplní 27 ptáků, kteří již byli vypuštěni do parku Utinga nebo se vylíhli dříve vypuštěným ptákům.

U brazilského Beléma vypustili aratingy žluté, papoušci se tam vrátili po 60 letech

Všichni vypuštění papoušci budou mít mikrovysílačky

„Druhá etapa projektu nám díky mikrovysílačkám umožní monitoring vypuštěných ptáků, abychom mohli zmapovat jejich osidlování národního parku a sledovat vývoj této populace,“ doplnila Valeria Albuquerque, manažerka úřadu pro zachování biologické diverzity. Celý projekt zahájila Lymingtonova nadace před několika lety, když do Brazílie přicestovali dva Američané, aby se ujali chovu papoušků zabavených brazilskými úřady. Vybudovali pro ně chovné zařízení na venkovském statku Juquitiba v Sao Paulu. „Projekt začal s dvěma páry aratingů žlutých, které byly zabaveny pašerákům. Záměrem Američanů bylo vrátit tato zvířata do původního biotopu, zejména do státu Pará. V Belému se aratingové žlutí nevyskytovali několik desetiletí, zejména kvůli jejich odchytu, lovu a odlesňování,“ říká Valeria Albuquerque.

Později Lymigtonova nadace navázala kontakty s institutem Idefor-Bio a Brazilským institutem pro životní prostředí a obnovitelné přírodní zdroje (IBAMA) a dohodli se na projektu znovuzavedení druhu do okolí Beléma. „Založení soběstačné populace zvířete, které v minulosti v regionu vyhynulo, je obrovskou výzvou, o kterou se pokouší vědci, vládní i nevládní organizace po celém světě,“ dodává Luis Fábio, prezident Lymingtonovy nadace. „Aby se takové populace dokázaly úspěšně etablovat, musí být dokončena řada kroků a jednm z nejdůležitějších je neustálé posilování ptáky vypouštěnými ze zajetí, dokud míra jejich reprodukce v přírodě nedosáhne hodnoty, kdy už to není nutné. Do národního parku Utinga dorazili noví ptáci s novou genetickou výbavou, aby se tím zpestřila celková populace v regionu Belém,“ dodal Fábio.

U brazilského Beléma zaznamenali první úspěšné hnízdění aratingů žlutých po více než 50 letech

Úvodní foto: Ideflor-Bio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!