Divoké kočky na Novém Zélandu se naučily lovit nestory kea. Je to čím dál větší problém

Nejen farmáři, rozvodny elektrického proudu a pesticidy ohrožují papoušky nestory kea na Novém Zélandu. Novou a vážnou hrozbou pro nejinteligentnějšího ptáka světa jsou divoké kočky. Ochránci přírody zaznamenávají stále častější případy úspěšných útoků koček na nestory. Dokonce natolik, že se vyrovnají útokům lasic, ale mají fatálnější následky. Keové totiž tráví většinu času na zemi a tudíž jsou velmi snadnou kořistí pro predátory. Jednou se ornitologům podařilo spatřit nestora kea, jak se přetahuje s divokou kočkou o vyvržené zbytky z králíka. V tomto případě kea zvítězil a kočka se spokojila s malými zbytky králíka, což je její nejčastější oběť na Novém Zélandu. Jenže situace se postupně změnila a kočky se naučily útočit i na key, i když v poměru k nim to jsou dost velcí ptáci.

Ve východní části Jižního ostrova Nového Zélandu už kočky zabíjejí nestory kea v podobných počtech jako lasice. Kočičí útoky jsou ale mnohem zřetelnější, protože uloveného papouška na místě roztrhají a oškubou peří, takže místo útoku je na dálku patrné. Navíc způsob, jakým usmrcují svoji kořist, je poměrně drastický. Nezřídka zaútočí na nohy, které keovi polámou a poté ho pomalu usmrcují. Oproti tomu lasička útočí rychle a jde po krku, následně si kořist odtáhne do bezpečí a co nestihne sežrat hned, odvleče si do zásobáren pod zemí, takže po útoku na místě prakticky nic nezbyde. Počty keů ulovených predátory stoupají. Ze 45 papoušků označených v roce 2019 mikrovysílačkami bylo do letošního roku 13 zabito kočkami a lasicemi. Většinou se tak stalo v údolích hor, kde se složitě regulují počty predátorů.

„Trhá ovce a živí se i lidským masem.“ Před 154 lety začal nesmyslný hon na nestory kea

Kočky dříve útočily i na kakapy soví

Zároveň se ukazuje jasný trend úbytku nestorů kea ve východní části Jižního ostrova. Každého uhynulého či zabitého nestora kea proto ochránci posílají na forenzní analýzu, která má určit důvody jeho smrti. Je to v podstatě stejný způsob, jaký používají kriminalisté při vyšetřování způsobu smrti lidských obětí. Někomu by se možná zdálo být podivné, že nestor kea, který je poměrně robustní a má dlouhý špičatý zobák, se kočkám neubrání. Keové ale nejsou rození bojovníci. Jejich strategií při setkání s predátory je ztuhnutí a maskování pomocí jejich nenápadného zbarvení. Na key si kočky začaly dovolovat poté, co zlikvidovaly značnou část populace ptáků kiwi, slípky weka a skalních střízlíků. V některých lokalitách východní části Jižního ostrova tyto ptačí druhy zcela vymizely.

Na druhou stranu, útoky koček na mnohem větší ptáky na Novém Zélandu nejsou ničím novým. Například kriticky ohrožení kakapové soví museli být přestěhováni ze Stewartova ostrova poté, co divoké kočky snížily jejich populaci na pouhých 60 jedinců. A v Ohakune jedna kočka postupně pozabíjela 102 netopýrů krátkoocasých, přičemž jí na to stačilo pouhých sedm dní. Divoké kočky se na Novém Zélandu přemnožily a žijí od nížin po horské oblasti ve výškách okolo 3000 metrů nad mořem. Každá kočka má obrovský lovecký revír, například jeden divoký kocour se na Aucklandských ostrovech pohyboval na ploše 60 kilometrů čtverečních, což je čtyřnásobek velikosti mezinárodního letiště v novozélandské metropoli Aucklandu. Kočky navíc často zabíjejí pouze pro zábavu, aniž by nutně svoji kořist poté sežraly.

Proč nestoři kea žijí v novozélandských Alpách? Údajně tam utekli před lidmi, kteří je pronásledovali

Starejte se dobře o své kočky, vyzývají úřady Novozélanďany

Novozélandské ministerstvo životního prostředí připravilo celonárodní plán na likvidaci nepůvodních predátorů do roku 2050. Regulace divokých koček je ale složitá, zvláště pak v oblastech, kde se zároveň vyskytují nestoři kea. Ti se totiž mohou také chytit do pastí určených kočkám. Úřady také netuší, kolik divokých koček na Novém Zélandu žije. Ví se, že jejich preferovanou potravou jsou králíci, kteří žijí v zemědělsky obdělávané krajině v nížinách. Jenže tyto lokality na východě Jižního ostrova sousedí s biotopem nestora kea. Ochránci se chtějí při hledání řešení s divokými kočkami poučit z minulosti, kdy řešili problém s lasicemi, které zabíjely mláďata ptáků kiwi. „Jakmile porozumíme predátorovi, dokážeme se s ním nějak vypořádat,“ věří zástupci ministerstva životního prostředí. Resort nyní testuje využití toxických návnad na kočky a lasice, které obsahují para-aminopropiofenon (PAPP), úspěšně používaný k regulaci zdivočelých koček a lišek v Austrálii.

Úřady zároveň vyzývají obyvatele Jižního ostrova, aby se řádně starali o své domácí kočky a pokud nechtějí koťata, aby je nechali vykastrovat. Ročně totiž v přírodě končí desítky až stovky nechtěných koček a koťat, která zdivočí a poté útočí na ptáky a další živočichy. Jeden z rangerů loni přistihl černobílou kočku při útoku na divoké ptáky. Takové zbarvení není typické pro divoké kočky, takže muselo jít o jedince vypuštěného do přírody. Počty nestorů kea na celém Novém Zélandu se odhadují na tři až sedm tisíc ptáků a pozvolna klesají. Populace ale má podle ornitologů šanci zvrátit tento trend, pokud se podaří regulovat počty predátorů. Keové totiž dokáží za jedno hnízdění vyvést jedno až čtyři mláďata a za příhodných podmínek tak jejich počet může poměrně rychle vzrůst.

Nestoři kea způsobují chaos v dopravě na Novém Zélandu. Přesouvají dopravákům kužely

Úvodní foto: Bernard Spragg / Wikimedia Commons

Předchozí článek

V brazilském Belému se připravuje dalších pět párů aratingů žlutých na vypuštění do přírody

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 6. až 8. srpna 2021

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější