U brazilského Beléma zaznamenali první úspěšné hnízdění aratingů žlutých po více než 50 letech

UVNITŘ VIDEO – Projekt návratu aratingů žlutých do přírody v okolí brazilského města Belém nese své ovoce. Ochránci přírody z Lymingtonovy nadace zaznamenali první úspěšné hnízdění papoušků, kteří byli letos v lednu vypuštěni do volné přírody. Pár odchoval v uměle vyvěšené hnízdní budce jedno mládě, které již opustilo hnízdo a potuluje se s rodiči v okolí hnízdiště. Informovala o tom brazilská televizní stanice Globo. Ptáci se usadili v národním parku Utinga poblíž Beléma. Mládě se vylíhlo před třemi měsíci a předminulý týden začalo létat po parku za neustálého doprovodu rodičů. „Také již strávilo první noc samo na stromě a druhý den se hladové shánělo po rodičích,“ popsal biolog Marcelo Vilarta.
Hnízdní pár tvoří ptáci, kteří se poprvé setkali teprve minulý rok, kdy Lymingtonova nadace dovezla dvanáct papoušků ze svého chovného zařízení v Sao Paulu do Beléma, aby je zde po aklimatizaci a letos v lednu vypustili do přírody. Pár se rozhodl zůstat nedaleko místa vypuštění a využil jednu z mnoha umělých budek vyvěšovaných ochranáři. Ti tak brzké hnízdění introdukovaných papoušků nečekali. „Nemysleli jsme si, že to přijde tak brzy,“ připouští Nívia Pereira, manažerka pro zachování biologické rozmanitosti při Institutu lesnictví a biolodiverzity brazilského státu Pará, pod nějž spadá i oblast Beléma. „Je to milník v návratu aratingy žlutého do oblasti Beléma,“ dodala.

Zahnízdili tři měsíce po vypuštění

Pro představu, jak rychlé bylo zahnízdění prvního vypuštěného páru: loni v srpnu bylo prvních 14 aratingů žlutých převezeno z chovného zařízení Lymingtonovy nadace v Sao Paulu do Beléma, aby se v místě budoucího vypuštění aklimatizovali ve voliéře, k níž chodilo minimum lidí. Ošetřovatelé je krmili pouze plody, na které aratingové žlutí narazí ve volné přírodě a patří do jejich jídelníčku. Papoušci si na nové krmivo velice rychle zvykli a až na dva jedince, kteří během aklimatizace uhynuli, se všichni novým podmínkám skvěle přizpůsobili. Oblíbili si zejména ovoce Açaí a Muruci. Dva jedince pak ochránci loni na podzim zkušebně vypustili do okolí aklimatizační voliéry, aby se naučili sami shánět potravu.

K TÉMATU: U brazilského Beléma vypustili aratingy žluté, papoušci se tam vrátili po 60 letech

Dvojice „předskokanů“ měla důležitou roli pro pozdější vypuštění zbylého hejna deseti aratingů, protože ti se od nich učili, jak si ve volnosti shánět potravu a chránit se před nebezpečím. Správné reakce na predátory trénovali s papoušky i jejich ošetřovatelé, kteří nechali k aklimatizační voliéře přivézt velkou krajtu a nechali ji lézt po pletivu. Národní park Utinga, který byl vyhlášen v roce 1993, patřil k prapůvodním biotopům aratingů žlutých. Poslední papoušci z původní populace zde ale vymizeli na přelomu 40. a 50. let minulého století kvůli odlesňování, urbanizaci a nezákonnému obchodu s volně žijícími zvířaty. V regionech, kde aratingové žlutí přežili, jejich počty povzbudivě rostou.

Úvodní foto: Lymingtonova nadace
Předchozí článek

Objevitel nového druhu amazoňana a úspěšný chovatel ararů přijede přednášet na EXOTU Olomouc

Dálší článek

Řidič kamionu cestoval s papouškem na rameni, od policie dostal napomenutí

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější