Řidič kamionu cestoval s papouškem na rameni, od policie dostal napomenutí

UVNITŘ VIDEO – Nezvyklý přestupek museli řešit dopravní policisté na australské dálnici A470. Při rutinní kontrole kamionů narazili na řidiče, který si přímo v kabině na rameni vezl ochočeného papouška kakadu. „Před blížící se královskou velšskou přehlídkou jsme prováděli kontrolu nákladních aut na dálnici A470 v úseku mezi Builth Wells a Newbridge. Zastavujeme kamiony, karavany a vozy s přívěsy, které se pohybují v okolí a když jsme zastavili toto konkrétní vozidlo, zjistili jsme, že řidič má na rameni papouška,“ popsal pro server WalesOnline.co.uk poručík Gareth Evans z policejní stanice v Dyfed-Powysu.
Ačkoli je cestování se zvířetem v autě mimo přepravku zakázané, policisté nakonec řidiče kamionu nepokutovali. Zjistili však, že se dopustil jiného přestupku: překročil maximální počet hodin strávených za volantem. Muž musel vůz odstavit a dát si povinnou přestávku. Papoušek (podle zveřejněných snímků šlo o kakadua bílého) měl při pokračování cesty putovat do klece nebo přepravky. Zda se tak skutečně stalo, však už zdroje neuvádějí. Cestování s volně sedícími papoušky uvnitř automobilu je velmi nebezpečné. Zvlášť ve vyšších rychlostech na dálnici může dojít k nebezpečným situacím, kdy při prudkém brzdění může papouščí tělo zapůsobit jako nebezpečný předmět, který může osádku vozu zranit.

Násobně vyšší riziko podstoupil kakadu bílý na tomto videu ze Spojených států:

V Česku hrozí za stejnou jízdu pokuta 2 000 Kč

Ohrožen je i samotný papoušek, který se může zranit nebo zabít o čelní sklo. Přes všechna tato rizika se stále najde dostatek chovatelů domácích mazlíčků, kteří papoušky vozí v autě na rameni, opěrkách sedadel nebo dokonce na volantu. V České republice hrozí za takový přestupek bloková pokuta v řádu několika set až dvou tisíc korun nebo pokuta od správního orgánu až do výše 2 500 Kč. Ale například v Kanadě jsou tresty ještě přísnější, v přepočtu minimálně 3 000 korun. Letos v únoru takovou pokutu zaplatila žena, která ve Stratfordu na jihu státu Ontario řídila auto s velkým arou na rameni. Podle zpravodajského webu ctvnews.ca šlo o nejnižší možnou částku, kterou lze za tento přestupek uložit.

K TÉMATU: Řízení auta s papouškem na rameni se nevyplácí. Žena dostala pokutu téměř tři tisíce

Policisté v tomto případě připustili, že nejde o přečin, který by museli často řešit. Upozornili však, že jde o nebezpečný hazard, který může rozptylovat pozornost řidiče a vést k nebezpečným situacím. V České republice takto dostal pokutu řidič, který převážel nezajištěného psa na sedadle spolujezdce, ten mu skočil na klín, řidič se lekl a způsobil nehodu. Správným způsobem přepravy papoušků v automobilu je uzavření opeřence do přepravky nebo přepravné klece, v níž nesmí chybět krmivo a voda, případně čerstvě nakrájené jablko nebo jiné ovoce. Neochočené papoušky se dobré vozit v kufru automobilu, nebo přepravku zakrýt prodyšným materiálem, aby se za jízdy nestresovali a nekřičeli.

Úvodní foto: WalesOnline.co.uk
Předchozí článek

U brazilského Beléma zaznamenali první úspěšné hnízdění aratingů žlutých po více než 50 letech

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 27. až 29. července 2018

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější