Aktivisté za práva zvířat připravili podklady pro vznik pozitivního seznamu zvířat EU. Představili ho v Bruselu

UVNITŘ DOKUMENTY A ZÁZNAM JEDNÁNÍ – Snaha aktivistů za práva zvířat o zavedení pozitivních seznamů zvířat povolených pro zájmový chov v celé Evropské unii nepolevuje. V pátek představili zástupci organizací Eurogroup for Animals a Animal Advocacy and Protection (AAP) v Bruselu na setkání s vybranými europoslanci osmdesátistránkovou Bílou knihu, která podle nich demonstruje „právně proveditelný rámec pro pozitivní seznam EU, který by ukončil utrpení zvířat, s nimiž se obchoduje jako s domácími mazlíčky“. Stejné organizace stojí i za loňským listopadovým usnesením Evropského parlamentu, který vyzval Evropskou komisi k vypracování studie proveditelnosti celoevropského pozitivního seznamu zvířat pro zájmový chov.

Na vydání dokumentu se podíleli i europoslanci Manuela Ripa za německé Zelené a Pascal Durand z Francie za frakci Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D). „Pozitivní seznam je seznam druhů, se kterými je povoleno obchodovat anebo je chovat v domácnostech. Několik členských států jej již přijalo, potřebujeme však harmonizovaná pravidla v celé EU, abychom mohli účinně řešit problémy a obavy vyplývající z obchodu se zvířaty v zájmovém chovu, včetně narušení vnitřního trhu,“ uvedla organizace Eurpogroup for Animals, která je hlavní lobbistickou skupinou pro zavedení pozitivního seznamu pro celou EU. Výkonný ředitel AAP David van Gennep upozornil na to, že se záchranná centra v celé EU plní opuštěnými zvířaty, která byla dříve chována jako domácí mazlíčci.

Zvířata patří do přírody, naléhají aktivisté

Bílá kniha neobsahuje konkrétní seznam zvířat, jejichž zájmový chov by měl být v EU povolen, ale zabývá se údajnými problémy, které vyplývají z obchodu s exotickými zvířaty v zájmovém chovu. Zabývá se také analýzou současné legislativy a navrhuje právní základ pro návrh celounijního pozitivního seznamu zvířat. Podle europoslankyně Manuely Ripa je pozitivní seznamu zvířat EU „právně proveditelný a vysoce hodnotný“. Týkat by se podle ní měl všech zvířat chovaných v zajetí, tedy jak těch, co byla odchycena z volné přírody, tak těch, co byla odchována v zajetí bez rozdílu toho, o kolikátou generaci jde. „Jde o jedinečnou příležitost, jak vůbec poprvé zajistit dobré životní podmínky zvířat, s nimiž se obchoduje a jsou chována jako domácí mazlíčci,“ uvedla Ripa.

Pohled aktivistů za práva zvířat na to, co by mělo zavedení celounijního pozitivního seznamu zvířat znamenat pro chovatele, je poměrně nekompromisní. „Musíme přejít od systému dominance nad divokými zvířaty k systému respektu a péče o přírodu. Abychom jim zajistili pohodu, měli bychom zvířata nechat tam, kam patří, v jejich přirozeném prostředí. Neměli bychom také zapomínat na zdravotní a bezpečnostní rizika a ztrátu biologické rozmanitosti. Pozitivní seznam je bowlingová koule, která dokáže odstranit všechny tyto problémy najednou,“ prohlásil Nick Clark, vedoucí programu pro divoká zvířata při Eurogroup for Animals, hlavní autor Bílé knihy s návrhem, jak by měl vzniknout pozitivní seznam zvířat pro zájmový chov v celé EU.

2023_03_efa_EU Positive Lis… by Jan.Potucek

Česko zavedení pozitivního seznamu zvířat odmítá

Generální ředitelka stejné organizace Reineke Hameleers šla ještě dál a prohlásila, že domácnosti nejsou vhodným místem pro divoká zvířata, která jsou tak okrádána o schopnost přirozeného chování a trpí fyzickými a psychickými problémy. „Politická podpora Pozitivního seznamu EU za poslední rok exponenciálně vzrostla. Revize právních předpisů v oblasti dobrých životních podmínek zvířat představuje klíčovou příležitost konečně uzákonit pravidla pro dobré životní podmínky zvířat chovaných jako domácí mazlíčci,“ dodala. Podle Davida Van Gennepa, výkonného ředitele organizace AAP, je dobrou zprávou, že pozitivní seznamy zvířat fungují již v několika členských státech EU, ale je podle něj zapotřebí vytvořit jednotná pravidla pro celou EU.

„Bílá kniha otevírá cestu pro pozitivní seznam EU tím, že konečně odpovídá na několik zásadních otázek o právní proveditelnosti. Nyní vyzýváme Evropskou komisi, aby se chopila studie proveditelnosti a zahrnula do ní všechna zvířata, která byla získána z volné přírody a jsou chována v zajetí,“ uvedl Gennep. Evropská komise v rámci přípravy studie proveditelnosti celoevropského pozitivního seznamu zvířat již oslovila ministerstva zemědělství a životního prostředí členských států EU s dotazníkem, jak by na zavedení takového seznamu reagovala. České ministerstvo zemědělství podle Evy Kaděrkové, vedoucí oddělení ochrany zvířat na ministerstvu zemědělství, na něj odpovědělo negativně. „Pokud přijde oficiální návrh a požadavek na naše vyjádření, bude negativní,“ uvedla Kaděrková na nedávném semináři v Poslanecké sněmovně, který se zabýval právě pozitivními seznamy zvířat pro zájmový chov.

2023 03 15 Positive List ev… by Jan.Potucek

Úvodní foto: Eurogroup for Animals

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 24. až 26. března 2023

Dálší článek

Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Litva pokutuje chov papoušků bez povolení

One Comment

  • Jděte s tim doprdele, papaláži zkurvený.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější