Trojici arů kobaltových zabavili koncem května celníci na mezinárodním letišti Hazrat ShahJalal v bangladéšském hlavním městě Dháce. Úředníci nejprve považovali papoušky za ary hyacintové, ale po medializaci případu se ozvala řada odborníků z celého světa, aby upozornila, že jde o mnohem vzácnější ary kobaltové. Ptáci byli součástí větší zásilky 69 opeřenců, mezi nimiž nechyběli ani tukani a další papoušci. Vzácné ary úřady umístily do Bangabandhu Sheikh Mujib Safari Parku v Gazipuru, kde jsou nyní v karanténě a mezitím se rozhoduje o jejich dalším osudu. Jednou z možností je, že zůstanou součástí veřejných expozic této zoo, případně budou přepraveni do Evropy nebo Brazílie, aby se mohli zapojit do chovného programu tohoto druhu.
Dovozce dostal pokutu 72 milionů bangladéšských taků, což je v přepočtu asi 35 tisíc korun a jeho licence pro dovoz zvířat byla na rok pozastavena. „Arové kobaltoví jsou velmi ohrožení, ve volné přírodě v Brazílii jich přežilo jen několik stovek. Jejich divoké populace byly zdecimovány odchytem pro nelegální obchod s domácími mazlíčky,“ řekl listu The Business Standard Rowan Martin, ředitel programu pro obchod s ptáky v organizaci World Parrot Trust. „Velmi nás povzbudila opatření, která přijímají úřady kvůli řešení nelegálního obchodu s volně žijícími zvířaty v Bangladéši, který se stal hlavním centrem celosvětového obchodu s ptáky a každoročně se tam dováží desítky tisíc volně žijících ptáků z celého světa,“ dodal.
Jak se liší ara kobaltový od ary hyacintového? Několik znaků, podle kterých je spolehlivě rozeznáte
World Parrot Trust chce ary dostat do Evropy
Podle Martina je ze způsobu pašování arů kobaltových, kteří byli skryti v tajné schránce uprostřed velké přepravky s legálně převáženými ptáky, jasné, že šlo o dobře zorganizovanou akci, která měla využít nelegální obchodování s ptáky v Bangladéši. O osudu arů kobaltových se rozhodne až poté, co případ dořeší soud. „Protože nejde o původní druh ptáků, existuje možnost, že zůstanou v Safari parku. Existují precedenty v případě zabavených zvířat a ptáků,“ uvedl Imran Ahmed, ředitel Bangabandhu Sheikh Mujib Safari Parku. Arové jsou obecně v Bangladéši velmi vzácně chovaní papoušci. V roce 2011 se v soukromé zoo v Dháce vylíhla dvě mláďata arů araraun a minulý měsíc jedno mládě téhož druhu v Bangabandhu Sheikh Mujib Safari Parku.
World Parrot Trust, který nedávno pomohl umístit 12 zabavených arů kobaltových v Británii do zoologické zahrady v Cornwallu, se bude snažit přesvědčit bangladéšské úřady, aby tyto papoušky uvolnili pro chovné programy v Brazílii nebo Evropě. „U druhu, který je tak blízko vyhynutí, je životně důležité, aby byli tito arové zapojeni do legitimních programů pro zachování druhy v Evropě nebo Brazílii, aby mohli zajistit lepší budoucnost pro tento neuvěřitelný druh papouška. Byl by to nejlepší možný výsledek této tragické situace,“ míní Rowan Martin. A bangladéšské úřady to nevylučují. „Pokud nějaká mezivládní dohoda umožní odeslání ptáků do chovného programu, který povede k jejich návratu do volné přírody, věřím, že by to byla dobrá věc,“ prohlásil Imran Ahmed ze Safari parku.
Arové kobaltoví v pražské zoo loni poprvé zahnízdili. Zahrada také dopárovala lichého samce
Úvodní foto: The Business Standard / Masud Al Mamun