Zwolle mělo končit, po Novém roce ale bude hostit hned dvě ptačí burzy měsíc po sobě

Ne jedna, ale hned dvě ptačí burzy proběhnou krátce po Novém roce v holandském Zwolle. Ještě nedávno to přitom vypadalo, že více než třicetiletá tradice ptačích trhů, největších svého druhu v západní Evropě, skončí kvůli absenci nové generace pořadatelů. Na přelomu listopadu a prosince ale původní organizátoři z Vereniging de Volièrevriend oznámili, že ptačí burzu převezme rovným dílem společnost Heesakkers, výrobce krmiv JH Bird z nizozemského Erpu, a společnost IJsselhallen Zwolle, majitel zwollského výstaviště. První burza pod jejich taktovkou se uskuteční 23. února 2019. O šest týdnů dříve ale na stejném místě proběhne 67. světový šampionát ptactva 2019 s mezinárodní ptačí burzou.
Lednový šampionát proběhne od 3. do 14. ledna 2019, přičemž pro veřejnost bude otevřen od 10. do 13. ledna 2019. Očekává se, že zde bude vystaveno na 30 tisíc exotických ptáků (momentálně je jich přihlášeno 20 tisíc), účast potvrdily již tři tisíce chovatelů ze 24 zemí. Součástí výstavy, již pořádá největší světová organizace chovatelů ptactva Confédération Ornithologique Mondiale (C.O.M.), bude i ptačí burza ne nepodobná klasickým ptačím trhům ve Zwolle. O víkendu 11. až 13. ledna 2019 se na C.O.M. i burzu vypraví chovatelský autobus z České republiky, jehož cestu organizuje cestovní kancelář Primaroute (více na www.primaroute.cz). Ta pravidelně jezdí i na všechny ptačí burzy ve Zwolle.

Ve Zwolle budou soutěžit i Češi

Světový šampionát C.O.M. se koná každý rok na jiném místě a pravidelně na něm soutěží i čeští chovatelé. Andulky na něm vystavuje například Ladislav Groda a korely René Poštulka, a agapornisy se účastní členové českého Agapornis klubu. Pro veřejnost bude šampionát otevřen od čtvrtka 10. do neděle 13. ledna 2019 denně od 10 do 17 hodin s výjimkou neděle, kdy se výstaviště uzavře již v 16 hodin. Jednodenní vstupné vyjde dospělého na 15 euro, děti do 16 let platí 12 euro Katalog výstavy přijde na 15 euro. Vstupenky je možné zakoupit jak na místě, tak předem online na webu https://com.mondial2019.nl, kde je také podrobný program šampionátu, mapka výstavních hal a instrukce pro vystavovatele i hodnotitele.

K TÉMATU: Ptačí burza ve Zwolle je zachráněna, má nového pořadatele i web. První se uskuteční 23. února

Podmínky pro prodejce na burze, které bude součástí světového šampionátu C.O.M., budou velmi přísné. Organizátoři zakazují prodej z malých přenosek bez přístupu k vodě a krmivu, striktně požadují maximálně jeden pár ptáků na jednu klec. Způsob prodeje velkých papoušků budou schvalovat individuálně na místě. Celá burza bude obsahovat maximálně tři tisíce klecí – jakmile bude tento limit vyčerpán, další prodejce ptáků organizátoři odmítnou. Jakmile některý prodejce poruší pravidla, bude z burzy vykázán bez nároku na vrácení poplatku za pronájem prodejního prostoru.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Papoušek se pokusil přes asistentku Alexa objednat pamlsky, zastavil ho až rodičovský zámek

Dálší článek

Další otřesný případ pašování kakaduů moluckých. Na Ambonu zachránili 19 papoušků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější