Papoušek se pokusil přes asistentku Alexa objednat pamlsky, zastavil ho až rodičovský zámek

Nezvyklé množství objednávek čerstvých jahod, vodních melounů, ale třeba i zmrzliny nebo žárovek uskutečněných přes osobní asistentku Alexa od Amazonu musela řešit Marion Wischnewská z Great Sheffordu v britském hrabství West Berkshire. Objednávky se nahromadily v jejím elektronickém účtu a čekaly na potvrzení. Záhada doznala brzkého rozuzlení poté, co žena jednoho dne přišla domů a přistihla svého ochočeného papouška žako, jak tančí při své oblíbené hudbě, kterou však při odchodu do práce nepouštěla. O případu informoval britský list The Times, podle něhož papoušek jménem Rocco elektronické objednávání zboží pomocí hlasu prostě miluje.
Rocco se naučil přes Alexu nejen pouštět hudbu, ale podle odposlouchaných objednávek i nakupovat. Papouška se před časem ujal útulek Berkshire National Trust Welfare Trust, kam se žako dostal poté, co byl odchycen v parku. Původní majitel se o něj nikdy nepřihlásil. V útulku však Rocco nestrávil příliš mnoho času, protože byl příliš hlučný a neustále vyléval svoji misku s vodou. Marion Wischnewská, která v útulku sama pracuje, se proto rozhodla, že se papouška ujme a vezme si ho domů. Žako je podle ní velmi přátelský a miluje různé aktivity, například tanec na hudbu. Objednávky přes elektronickou asistentku Alexu nakonec Rocco nedokončil díky rodičovskému zámku, který žena nastavila u svého účtu.

Žakové jsou nejpopulárnějším velkým druhem papoušků na ochočení (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Alexu už dokázala zmást i televize

„Když jsem se jednoho dne vrátila domů, hrála tam romantická hudba, kterou má rád,“ popsala Marion Wischnewská. Případ nápadně připomíná jinou kauzu ze Spojených států, kde moderátor talk show jedné celostátní televizní sítě v živém vysílání odříkal objednávku přes Alexu a aktivoval tím tisíce elektronických asistentek, jež poté objednaly žádané zboží. Amazon poté doporučil svým klientům, aby si u Alexy nastavili manuální ověření a schválení objednávky. S mluvícím papouškem, který opakováním skutečné objednávky zmátl Alexu, se však zatím Amazon nesetkal. Žako je pro takový kousek ideální, protože umí napodobit nejenom konkrétní slova či věty, ale i intonaci hlasu svých majitelů.

K TÉMATU: Británie se baví ochočeným žakem, kterého majitelka naučila chodit na záchod

Schopnostem papoušků žako se déle než 30 věnuje zvířecí psycholožka Dr. Irene Pepperbergová. Její žako Alex, který uhynul ve věku 31 let v roce 2007, dokázal počítat, identifikovat předměty, rozlišovat barvy a materiály, uměl rozlišit pojmy „větší“ a „menší“, „stejné“ a „odlišné“. Podle Pepperbergové měl inteligenci pětiletého dítěte a emoční úroveň dvouletého. V době, kdy uhynul, podle doktorky ještě nedosáhl svého plného potenciálu. Žádný další papoušek žako v její péči již nedosáhl takových schopností. Dr. Irene Pepperbergová o žakovi Alexovi vydala několik knih a výzkumu inteligence papoušků žako se věnuje i nadále.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 14. až 16. prosince 2018

Dálší článek

Zwolle mělo končit, po Novém roce ale bude hostit hned dvě ptačí burzy měsíc po sobě

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější