Británie se baví ochočeným žakem, kterého majitelka naučila chodit na záchod

Žako na záchoduNěkolikahodinový intenzivní výcvik absolvovala samička ochočeného papouška žako Skylar, jejíž majitelka Pauline Guthrieová si usmyslela naučit ji chodit na klasickou toaletu. Příběh ptáka, který se zaletí vypotřebit na lidský záchod, přičemž sedí na prkénku a trefuje se do mísy, vzbudil pozornost britských médií poté, co jej sama chovatelka původem ze Skotska zveřejnila na sociálních sítích. Nezvyklý výcvik popsala internetová verze bulvárního list Daily Mail. Papouška si Paulin pořídila před pěti lety, o žakovi však snila už od dětství, kdy jej poprvé spatřila v jednom zverimexu. Hned jak si Skylar dovezla domů, usmyslela si, že ji naučí trousit do toalety.

„Skylar bylo pouhých 12 týdnů, když jsem si ji pořídila a na WC jsem ji učila chodit ještě jako mládě,“ svěřila se Pauline Guthrieová listu Daily Mail. „Učení bylo docela snadné, pomohly pamlsky. Skylar se naučila to, co má dělat, během několika málo hodin. Jakmile udělá potřebu, obvykle řekne „Jsem chytrá holka, mami“.“ Samička je velmi ochočená a nebojácná. „Je hodně drzá, zvlášť když si umane, že chce něco, co nesmí,“ říká Pauline Guthrieová. Za každé vypotřebení do toalety Pauline zahrne samičku žaka velkou chválou, aby v ní upevnila návyk. Papoušek je velmi výřečný, mezi jeho oblíbené fráze patří „Dělej, dělej, vstávat,“ nebo „Podej mi šálek čaje, mami.“.

Záchod není vhodné místo pro papouška

Skylar se naučila dělat potřebu na vyžádání Pauline, a ta tak předešla řadě malých „nehod“, na které jsou zvyklí chovatelé papoušků – domácích mazlíčků. Naučil papouška trousit na konkrétní místo přitom není nic složitého. Pokud vytrvale mazlíčkovi naznačujete, co po něm chcete a pozitivně ho motivujete odměnou v podobě pamlsku ihned poté, co splní úkol, dokáže si velice brzy spojit příjemné s užitečným. Chození papouška na lidskou toaletu ale rozhodně není příliš dobrý nápad z hlediska hygieny – právě toaleta je místo, kde se mohou šířit nebezpečné bakterie, a to jak z člověka na papouška, tak naopak. Proto je lepší papouška učit kálet spíše z konkrétního stojanu nebo stromu, pod kterým jsou staré noviny nebo štěpky.

K TÉMATU: Ztracený žako se našel po čtyřech letech. Na britského majitele mluví španělsky

Daily Mail si kromě vtipného návyku létat na toaletu u samičky žaka Skylar všimá i jejích improvizačních schopností. Papoušek zdařile napodobuje Keitha Lemona, moderátora úspěšné televizní show v Británii, a jednou vyděsil souseda Pauline Guthrieové, když lidským hlasem křičel o pomoc. „Když udělá něco nepatřičného a uvědomí si to, snaží se mě obměkčit tím, že říká „Mami, jsi tak krásná… dej mi pusu!“ Kdo by se mohl na takového papouška zlobit?“ ptá se chovatelka. Skylar se naučila také několik sprostých nadávek, kterými častuje otevřeným oknem lidi dole na ulici. Sousedé Pauline Guthrieové naštěstí už vědí, co mohou od papouška čekat už se nevzrušují jeho pokusy utahovat si z nich.

Úvodní foto: screenshot Ararauna.cz

Předchozí článek

V Brazílii zahájili Rok papouška. Po celé zemi chystají vzdělávací kampaně

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 8. až 10. dubna 2016

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější