V Brazílii zahájili Rok papouška. Po celé zemi chystají vzdělávací kampaně

Rok papouška v BrazíliiCelonárodní kampaň „2016 – rok papouška“ na podporu volně žijících druhů papoušků, proti jejich nelegálnímu odchytu a pro zachování jejich přirozených biotopů zahájila skupina nevládních organizací a státních agentur na ochranu přírody v Brazílii. Autorem myšlenky je Sdružení zoologických zahrad a akvárií v Brazílii, které spolupracuje s organizátory několika projektů na ochranu papoušků. Kampaň navazuje na Národní akční plán na ochranu amazonských papoušků vyhlášený v roce 2010, který se týká ochrany čtyř druhů amazoňanů: amazoňana vínorudého, amazoňana nádherného, amazoňana rudookého a amazoňana rudoocasého.
„Hlavní myšlenou této kampaně je pořádat po celý rok řadu akcí, které mají upozornit lidi na obchodování s těmito ptáky, protože papoušci bývají nejčastějším cílem překupníků se zvířaty, a také na fragmentaci jejich přirozených stanovišť, jež zvyšuje riziko jejich vyhynutí,“ informoval brazilský Institut pro zachování biologické rozmanitosti (ICMBio). Na kampani se také podílí brazilské Národní centrum pro výzkum a ochranu volně žijících ptáků (CEMAVE), koordinátor zmiňovaného Národního akčního plán na ochranu amazonských papoušků, v jehož rámci bylo do národního parku Araucarias vypuštěno za posledních šest let celkem 83 amazoňanů vínorudých (před zahájení projektu tam tito papoušci už dvacet let nežili).

Vzdělávací akce míří do zoo i škol

U příležitosti slavnostního zahájení kampaně, ke kterému došlo 1. dubna na 40. kongresu Sdružení zoologických zahrad a akvárií v Brazílii, prezentovali zástupci CEMAVE nejen dosavadní výsledky ochrany amazoňana vínorudého, ale i dalších tří ohrožených druhů amazoňanů. Akce se zúčastnili také zástupci organizací Parque das Aves, Fundação Neotrópica, Associação dos Amigos do Meio Ambiente (AMA), Sociedade de Pesquisa em Vida Selvagem e Educação Ambiental (SPVS) a Fundação Grupo Boticário. Na podporu Roku papouška vzniknou speciální internetové stránky s informacemi o jednotlivých druzích a opatřeních, která byla přijata kvůli jejich ochraně.

K TÉMATU: Brazilští ochránci přírody vypustili do národního parku Araucarias už 83 amazoňanů vínorudých

Kromě toho plánuje Sdružení zoologických zahrad a akvárií v Brazílii uspořádat crowfundingovou kampaň, jejímž prostřednictvím chce získat finanční prostředky na výrobu vzdělávacích prospektů a pořádání informačních kampaní přímo v zoologických zahradách a na školách. Na všech těchto aktivitách by se měly podílet instituce zaměřené na ochranu papoušků. Setkání na kongresu Sdružení zoologických zahrad a akvárií v Brazílii využili přítomní i ke zhodnocení prvních pěti let Národního akčního plánu na ochranu amazonských papoušků a plánování dalšího pětiletého cyklu tohoto projektu. Kampaň Rok papouška by měla po celé Brazílii podpořit i tuto aktivitu.

Úvodní foto: CEMAVE/ICMBio
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..