Dilema amerických úřadů: je amazoňan zelenolící invazní druh, nebo se přirozeně rozšířil z Mexika?

Amazoňan zelenolící v USAUVNITŘ VIDEO – Zapeklitou otázku řeší americká federální agentura na ochranu volně žijících živočichů U. S. Fish and Wildlife Service. V řadě velkých měst v Kalifornii a Texasu se rozmnožili amazoňani zelenolící, papoušci původem z Mexika, kteří se ve Spojených státech nikdy přirozeným způsobem nevyskytovali. Část populace byla vysazena uměle, u některých ptáků si ale úřady nejsou jisty, zda nemohli přeletět přes mexicko-americkou hranici do Texasu. Přímo v Mexiku jsou amazoňané zelenolící ohroženi, ubývá především vhodných hnízdních biotopů. Migrace ptáků směrem na sever při hledání nových habitatů by proto nemusela být nemožná.
Případ je o to zajímavější, že umělá populace ve Spojených státech se už svým počtem blíží původní populaci v Mexiku, uvedla agentura AP. V Mexiku žije podle údajů mezinárodní organizace BirdLife International maximálně 2 000 až 4 300 pohlavně dospělých jedinců, i s mladými ptáky má jít o 3 000 až 6 500 jedinců. Amazoňan zelenolící byl proto zařazen do druhé nejvyšší kategorie v Červené knize ohrožených živočichů IUCN jako „ohrožený“ (EN). Pamatuje na něj i první příloha mezinárodní úmluvy CITES o omezení a zákazu obchodování s ohroženými živočichy, takže všichni ptáci tohoto druhu chovaní v zajetí podléhají povinné registraci.

Invazní, nebo ohrožený?

V Texasu a Kalifornii ale řeší problém, že amazoňani zelenolící postupně začínají vytlačovat původní druhy ptáků a obsazovat jim hnízdní dutiny. Pokud by byl papoušek prohlášen za invazní druh, mohly by proti němu úřady zasáhnout a populaci uměle snižovat například odstřelem. Proti se ale staví ochránci přírody i někteří biologové, kteří naopak upozorňují na fakt, že amazoňan zelenolící je ve své původní domovině silně ohrožen a tudíž by nebylo správné jej v náhradních biotopech likvidovat. Američtí vědci proto zahájili rozsáhlý výzkum, který by měl potvrdit nebo vyvrátit tezi o přeletu divokých amazoňanů zelenolících z Mexika do Texasu. Pokud by se potvrdila, papoušek by musel být chráněn podle zákona o ohrožených druzích.

K TÉMATU: Americké úřady vzdávají snahu o návrat ararů zelených, podpoří jejich ochranu v Mexiku

Na amazoňany zelenolící lze narazit například v Los Angeles, San Diegu nebo Brownsville. Drží se především u silnic lemovaných palmami, v nichž nachází dutiny vhodné k hnízdění. Zde je už delší čas sleduje biolog Donald Brightsmith z texaské A & M Univerzity, který se studii papoušků věnoval dlouhá léta v jihoamerickém Peru. „Papoušci žijící v městském prostředí mě velmi zajímají,“ říká Brightsmith. „Pro tento konkrétní druh je to možnost, jak přežít.“ Biolog získal dvouletý grant od texaské pobočky U. S. Fish and Wildlife Service na monitoring populace amazoňanů zelenolících v tomto americkém státě a hrozeb, kterým zde papoušci čelí. Jejich hlavním nepřítelem je člověk.

Střílet, nebo chránit?

Ne všichni obyvatelé měst, v nichž se amazoňani usadili, jsou ochotni tolerovat jejich křik. Americké úřady pravidelně evidují střelbu po těchto ptácích a vybírání mláďat z jejich hnízd. Dobrovolníci v San Diegu vypsali odměnu pět tisíc dolarů (v přepočtu 125 tisíc korun) tomu, kdo je dovede k střelci, jenž letos zastřelil již šest amazoňanů zelenolících. Vědci míní, že pro papoušky i obyvatele měst by bylo nejlepší, kdyby ptáci obývali méně hustě obydlená předměstí. „Je to o městském plánování a zásazích do krajiny, a ne ani tak o ekologii,“ míní Donald Brightsmith. Rád by přitom navázal kontakt s vědci z Kalifornie, kteří budou pracovat na podobném projektu. Společnými silami chtějí studovat genofond amazoňanů zelenolících žijících v USA.

ČTĚTE TAKÉ: Neznámý útočník střílí invazní papoušky v jižní Kalifornii. Zřejmě kvůli hluku

Biologové by rádi zjistili, zda se v Texasu a Kalifornii vyskytují geneticky čistí amazoňani zelenolící, kteří by mohli posílit populaci v jejich přirozeném prostředí v Mexiku. „Mohli bychom mít volnou záložní populaci v USA,“ vysvětluje Brightsmith. Pro porovnání: jestliže dnes v Mexiku žije maximálně 6 500 amazoňanů zelenolících, v padesátých letech minulého století jich bylo okolo 100 tisíc. Ve Spojených státech žije několik tisíc těchto papoušků: v Texasu téměř tisícovka a víc než 2 500 v Kalifornii. Dále se vyskytuje i na Floridě, Portoriku a na Havaji. Texaská pobočka U. S. Fish and Wildlife Service v roce 2011 prohlásila amazoňana zelenolícího za původní druh, protože se domnívala, že ptáci do Texasu dolétli z Mexika.

Útoků na amazoňany přibývá

Federální U. S. Fish and Wildlife Service téhož roku potvrdil oprávněnost tohoto zařazení, protože amazoňan zelenolící čelí trvalé ztrátě hnízdních stanovišť a nelegálnímu odchytu pro obchod se zvířaty, za ohrožený druh jej ale dosud oficiálně neoznačil. Přesto se mnoho lidí, kteří se pohybují okolo prodeje domácích mazlíčků, začalo obávat, že zařazení amazoňana zelenolícího mezi ohrožené druhy v USA povede k zákazu jeho chovu a převozu mezi jednotlivými státy Unie. „Zdá se mi to divné,“ říká Garrett Kimball, odborník na papoušky z Natural History Museum of Los Angeles County. „Podle mě neexistuje dost důkazů o tom, že tito ptáci uletěli stovky mil z jejich přirozeného prostředí přes hranice až k nám.“

NAPSALI JSME: Americká dobrovolnice léčí invazní papoušky a vypouští je zpět do přírody. Navzdory úřadům

Podle Brooka Durhama, provozovatele papouščího záchranného centra SoCal Parrot ve městě Jamul východně od San Diega papoušči potřebují větší ochranu. Poslední dobou SoCal Parrot stále častěji ošetřuje papoušky se zlomeninami kostí a střelnými ranami ze vzduchovky. Většina takto postižených papoušků jsou amazoňani zelenolící. SoCal Parrot se takto ročně postará o nejméně sto papoušků. Zákon proti týrání zvířat na tuto situaci pamatuje pouze v Kalifornii, zatímco Texas je v tomto ohledu benevolentnější. „Lidé si stěžují na hluk, který papoušci způsobují, ale prostě nemají tolik znalostí o ptácích, aby věděli, proč amazoňané křičí,“ říká Brook Durham. „Neuvědomují si, že jsou tito ptáci ohroženi.“

Úvodní foto: 10000birds.com
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..