Floridu rozhořčil případ dvou zastřelených araraun, za dopadení pachatele dá 10 tisíc dolarů

Zastřelené ararauny na FloriděUVNITŘ VIDEO – Vlnu rozhořčení mezi místními lidmi způsobil neznámý střelec ve floridském Coral Gables jižně od Miami, který zastřelil dva dospělé ary ararauny. Papoušci v lokalitě hnízdili ve staré vykotlané palmě. Anonymní dárce nabídl 10 tisíc dolarů (v přepočtu asi čtvrt milionu korun) za informace, které by vedly k dopadení pachatele, informovala floridská pobočka americké televize NBC. Zastřelené ararauny objevili náhodní chodci předminulý týden u dvoustého bloku v U. S. 1 na východ od Grand Avenue. Policisté, kteří případ vyšetřují, pojali podezření, že šlo o rodiče mláďat v jedné z palem, které ararauny v lokalitě hojně využívají k hnízdění.
Podle policie byl jeden z ptáků střelen do hlavy a druhý do obličeje. Předpokládají, že papoušci byli zabiti ze zbraně malé ráže. Na naléhání místních lidí se policisté po týdnu vrátili na místo činu i s hasiči a kontrolovali hnízdní dutiny, zda jsou všechna mláďata araraun v pořádku. „Reakce policistů z Coral Gables byla vynikající. Máme tu několik lidí, kteří jsou velkými milovníky zvířat a byli velmi rozrušeni tímto případem,“ řekla televizi NBC Miami ochránkyně zvířat Karin Lee z Klubu milovníků ptáků. Obyvatelé Coral Gables si marně lámou hlavu nad tím, proč kdosi střílel na papoušky a doufají, že tento případ upozorní na bezmocnou situaci araraun, jež se na Floridě usadily již před mnoha lety jako nepůvodní invazní druh.

Na Floridě žijí i arové hyacintoví

„Doufejme, že tento případ zlepší povědomí o životě araraun v Coral Gables. Myslím, že útočník chtěl získat mladé, aby je prodal na bleším trhu nebo ptačí burze a získal tak pár set dolarů,“ míní Karin Lee. Coral Gables je považováno za ptačí rezervaci, žije zde velké množství různých druhů ptáků. Zástupci místního Klubu milovníků ptáků se chtějí zasadit o přemístění hnízdících papoušků na jiné, vhodnější a bezpečnější místo, kde nebudou tolik na očích. Ara ararauna patří mezi nejčastější druhy velkých papoušků, které lidé v USA chovají jako domácí mazlíčky. Místní populace na Floridě pochází právě z chovu v zajetí, když lidé, kteří se o ary už nechtěli starat, vypustili papoušky do volné přírody.

K TÉMATU: Nandejové černohlaví se přemnožili v Kalifornii. Hejna papoušků překvapují i Hollywood

Vhodné klima na jižní Floridě arům zajišťuje příhodné podmínky pro život i hnízdění. Zdržují se však v blízkosti lidských sídel, protože často využívají možnosti přikrmování od nadšených milovníků zvířat nebo turistů. Konkrétně ary ararauny se na Floridě volně vyskytují od roku 1985, jako jeden ze sedmi druhů arů, které lze zastihnout ve volné přírodě. Zajímavé je, že na Floridě volně žijí i arové hyacintoví, ale dosud nebylo doloženo jejich hnízdění. Jde přitom o dost drahé ptáky i na poměry USA: cena jednoho takového papouška je obvykle pohybuje nad 10 tisíci dolary. Mezi další ary žijící volně na Floridě patří arové arakangy, arové vojenští, arové červenoramenní, arové malí a arové žlutokrcí.

Úvodní foto: Miami CBS Local
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 1. až 3. dubna 2016

Dálší článek

Dilema amerických úřadů: je amazoňan zelenolící invazní druh, nebo se přirozeně rozšířil z Mexika?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější