Krabici s 18 mrtvými mláďaty amazoňana žlutolícího objevili na silnici v guatemalské obci Los Amates místní obyvatelé. Ptáci pocházeli od pašeráků a pravděpodobně vypadli z korby automobilu, který je převážel na místo dokrmování, informoval zpravodajský server Prensalibre.com. Stalo se tak v době, kdy amazoňané ve volné přírodě hnízdí a pašeráci jim vybírají mladé z hnízd, aby je posléze prodali na černém trhu s domácími mazlíčky. Podle Národní rady pro chráněná území (CONAP), která případ vyšetřuje, patří amazoňan žlutolící mezi druhy, které jsou ohroženy právě nelegálním odchytem ve volné přírodě. Bezprostřední příčinou úhynu papoušků bylo udušení.
Po nahlášení se případu ujal společný tým CONAP, ministerstva veřejné správy a divize ochrany přírody z Národní civilní policie. Ten podle dostupných důkazů zjistil, že papoušci byli nelegálně vybráni z hnízd a v kartonové krabici umístěni do automobilu, z něhož vypadli a zůstali v parném dni v uzavřené krabici na asfaltové cestě. Analytička CONAP Tannia Sandoval potvrdila, že šlo ještě o mláďata, která však již byla plně opeřená. Nelegální obchod s mladými papoušky vybranými z hnízd v Guatemale nebývale kvete zejména mezi únorem a květnem, kdy probíhá hnízdní sezóna. Mláďata poté putují v naprosto otřesných podmínkách a při neodborném zachází zpravidla osm z deseti papoušků uhyne ještě předtím, než je pytláci stačí prodat.
Pašeráci naházeli mláďata do moře, kde se utopila
Podle guatemalských zákonů hrozí dopadeným pašerákům papoušků trest odnětí svobody na pět až deset let a pokuta ve výši 10 až 20 tisíc dolarů v případě, že jde o druhy rostlin nebo zvířat ohrožené vyhubením. V praxi ale většina pytláků nikdy nestane před soudem a pokud ano, tresty bývají výrazně nižší. Překupnictví s papoušky se daří v celé Jižní a Střední Americe. Šokující případ zveřejnil deník Guardian ve své mutaci pro ostrovní karibské státy Trinidad a Tobago. Začátkem června posádka pašerácké lodi vyházela do moře mezi Venezuelou a Trininadem 47 papoušků v proutěných koších, aby je neobjevila pobřežní stráž Trinidadu a Tobaga, která se chystala u lodi přistát a provést rutinní prohlídku.
Mezi utonulými mláďaty papoušků byli arové červenoramenní, amazónci a amazoňané oranžovokřídlí. Tři muži, kteří je vyházeli do moře, pocházeli z Cedrosu na Trinidadu, kde se je chystali prodat na černém trhu na ostrově poté, co je vybrali z hnízd ve Venezuele. Papoušci pravděpodobně pocházeli z Delty Amacura, která se nachází poblíž Trinidadu a kde se místní chudí obyvatelé živí chytáním zvířat na zakázku od překupníků. Podle jedné studie venezuelských vědců bylo jen v letech 1981 až 2015 ze země nelegálně vyvezeno na 641 tisíc ptáků. Delta Amacuro je jedním z nejchudších regionů Venezuely a překupníci sem přijíždí každé dva týdny, aby si vyzvedli objednaná zvířata. Většina jich pak směřuje na trhy v Kolumbii, Brazílii a Guyaně.
Úvodní foto: Dony Stewart / Prensalibre.com