Kakapy soví začaly sledovat drony. Je to levnější a rychlejší než najímat vrtulníky a hledat je osobně

Výrazně efektivnější a levnější metodu, jak vyhledávat vzácné nelétavé papoušky kakapy soví v husté vegetaci ostrovních rezervací poblíž pobřeží Nového Zélandu, objevili ochránci ze záchranného týmu kakapů. Začali používat drony, které přesně identifikují ptáky díky GPS lokátorům připevněným na těle. Lokátory má drtivá většina kakapů a ochránci je dosud museli vyhledávat osobně. Nejprve si najali vrtulník, který je dopravil na konkrétní ostrov a pak pročesávali rozsáhlé území s přenosnou anténou, jejíž pomocí zjišťovali, zda se blíží k hledanému papouškovi. Dron zjistí přesnou polohu ptáka bez toho, aniž by na ostrov musela vkročit lidská noha, konstatuje novozélandská verze deníku The Guardian.

Zbytkovou populaci kakapů nyní tvoří 211 pohlavně dospělých ptáků. Každý má svoje jméno a je velmi bedlivě sledován. Jde zřejmě o nejintenzivněji monitorovanou populaci nějakého druhu zvířete na Zemi. Dosavadní způsob vyhledávání a zdravotní kontroly konkrétních jedinců považovalo novozélandské ministerstvo životního prostředí za pomalý, nákladný a časově náročný. „Nemůžeme vždy zachytit signál lokátoru ze země, takže často dlouho trvá, než ptáka najdeme,“ říká Dr. Andrew Digby, odborný poradce záchranného programu kakapů. „To je velká nevýhoda, protože můžeme ztratit přehled o tom, kde se kakapové sdružují.“ Pokud v minulosti ochránci nemohli nějakého kakapa několik dní lokalizovat, najali si vrtulník nebo letadlo a vydali se ho hledat osobně.

Při umělé inseminaci kakapů sovích pomáhají drony. Převáží sperma

Dron zachytí až 40 kakapů najednou

Drony začali ochránci testovat začátkem letošního roku na ostrově Codfish (Whenua Hou). Během tří dní provedli po pěti letech denně. „Vždy jsem snil o tom, že pro sledování kakapů použijeme drony,“ říká Digby. „Myslím, že je brzy začneme používat zcela běžně.“ Drony jsou totiž vůči kakapům šetrnější. Když se po ostrově pohybuje několik lidí s anténou, papoušky to zbytečně stresuje. Dron, který letí ve výšce 100 metrů nad terénem, kakapové prakticky nezaznamenají. Podle Dr. Debbie Saundersové, generální ředitelky společnosti Widllife Drones, jež poskytla drony k testování, je přístroj schopen sledovat velké množství kakapů najednou. Během jednoho letu třeba až 40 papoušků.

„Získali jsme opravdu přesné souřadnice výskytu ptáků, včetně těch, kteří se nacházeli pod převisem útesů a v jiných nepřístupných místech ostrova,“ popsala Saundersová. Podle Digbyho by se drony mohly využít i při ochraně volně žijících živočichů na pevninském Novém Zélandu, kde je také velmi často náročný terén pro osobní monitoring. „Naprosto mě ohromilo, jak přesnou lokalizaci dron poskytuje a kolik dat lze nasbírat během krátké chvíle,“ uvedl Digby. „Z několika přeletů dronu nad ostrovem můžeme získat přesné informace o pohybu většího množství ptáků. Je to rychlejší než triangulace, kterou provádíme ručně, a získáme vysoce kvalitní data, která můžeme zahrnout do naší databáze,“ dodal.

Na vypouštěné ary škraboškové v Brazílii budou dohlížet drony

Úvodní foto: © Sabine Bernert, Department of Conservetion New Zealand

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..