Na vypouštěné ary škraboškové v Brazílii budou dohlížet drony

UVNITŘ VIDEO – Extrémně vzácní arové škraboškoví, jejichž návrat do volné přírody je naplánovaný od příštího roku, budou v rezervaci u severobrazilského městečka Curaçá pod neustálým dohledem dronů. Informovalo o tom německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), které se momentálně stará o 90 procent všech arů škraboškových zapojených do záchovného programu pod vedením brazilské vlády. „Arové se mohou pohybovat po velkém území, a proto budeme používat drony, abychom na ně mohli dohlížet, dokud si nebudeme jisti, že v přírodě existuje stabilní divoká populace těchto ptáků,“ uvedlo ACTP na svojí oficiální stránce na sociální síti Facebook.
ACTP ve spolupráci s dalšími partnery buduje u města Curaçá na pozemku vedle farmy Concordia nové chovné a reintrodukční centrum pro ary škraboškové, kam se mají letos v létě přesunout ptáci chovaní v Německu. Sdružení již v prosinci loňského roku získalo od německého ministerstva životního prostředí vývozní povolení pro 61 arů škraboškových, kteří vytvoří základ chovu na nové farmě vedle někdejší farmy Concordia. Vyvážené ptáky nebudou ochránci vypouštět do přírody, svobodu získají až jejich odchovy. Stát by se tak mělo nejdříve na přelomu let 2020/21. Z dřívějších informací vyplývá, že každoročně by se měl do přírody dostat přibližně tucet papoušků.

Poslední ara škraboškový ve volné přírodě. Tento samec zmizel v roce 2000. (Foto: Claudio Marigo, naturepl.com)

Důležitou roli sehrají divocí arové marakány

Arům škraboškovým mají v přírodě pomáhat vzdálení příbuzní arové marakány, kteří se v rezervaci zřízené brazilskou vládou vyskytují přirozeně. V době, kdy v přírodě přežíval poslední divoký ara škraboškový, se tento jedinec spároval se samicí ary marakány a ptáci se opakovaně pokoušeli zahnízdit. Do zmizení samce, k němuž došlo v roce 2000, se ale páru nepodařilo odchovat potomky. Arové marakány mají pomoci arům škraboškovým s hledáním zdroje potravy, ochranou před dravci a dalším nebezpečím a vyhledáváním zdrojů vody. Budou s nimi však soupeřit o vhodné hnízdní dutiny. Brazilští ochránci přírody již provedli soupis všech vhodných hnízdních stromů v rezervaci, jež má rozlohu 120 tisíc hektarů.

K TÉMATU: V Brazílii vzniká chovné a „vypouštěcí“ centrum pro ary škraboškové, první ptáky získá v červenci

Původní biotop arů škraboškových tvoří tzv. Caatinga (v řeči indiánů „světlý les“), suché prostředí podobné buši, v němž rostou suchomilné keře a stromy, místy však pouze kaktusy. Místo, kde mají být vypouštěni arové škraboškoví, bylo zdecimované spásáním koz. Nyní je však již delší dobu oplocené a podle ACTP se velmi rychle regenerovalo. Napomohly tomu i deště, které se v dřívějších letech území vyhýbaly. Na farmu Concordia se přestěhuje nejen část arů škraboškových z Německa, ale také z brazilského chovného centra Facenda Cachoeira v Belo Horizonte, kde se má nacházet 13 exemplářů. Celkem by tak na Concordii mělo být minimálně 74 arů škraboškových, takřka polovina ze 158 ptáků zapojených do záchovného programu.

Záběry dronu na postupující stavbu reintrodukčního centra pro ary škraboškové v Brazílii (pro přehrání videa klikněte na obrázek):

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..