V německé Zoo Karlshure uhynul ara arakanga, který hrál ve filmu Pipi Dlouhá punčocha. Dožil se 51 let

UVNITŘ VIDEO – Úctyhodných 51 let se dožil papoušek ara arakanga, který si v roce 1970 zahrál ve švédsko-německém filmu Pipi v zemi Taka-Tuka o příhodách děvčete Pipi Dlouhá punčocha. Ara uhynul v neděli 24. února v německé zoologické zahradě Karlshure, již vede Matthias Reinschmidt, bývalý kurátor a později zoologický ředitel největšího papouščího parku na světě, Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife. Sameček ary arakangy jménem Douglas (ve filmu vystupoval jako Rosalinda) žil v Karlshure od května 2016, kdy se do Německa dostal ze Švédska, kde žil v nevyhovujících podmínkách a tamní úřady hrozily, že jej zabaví a utratí.
Zoo Karlshure byla jednou z mnoha evropských zoologických zahrad, která tehdy projevila o Douglase zájem. Příjezd ary do zoo provázela obrovská slavnost, již si nenechaly ujít stovky návštěvníků. „Byli jsme překvapeni obrovským zájmem médií i návštěvníků, kteří chtěli spatřit na vlastní oči papouška, který hrál ve filmu s Pipi Dlouhou punčochou,“ vzpomíná Reinschmidt. Papoušek se narodil ve švédském Malmö v roce 1968. Svoji filmovou roli tak absolvoval jako odrostlejší mládě, přičemž hrál papouška, kterého vlastnila tlupa pirátů, jež zajala Pipinina otce, mořeplavce Efraima. Po natáčení papoušek zůstal ve Švédsku u soukromého majitele.

Záběry z filmu Pipi v zemi Taka-Tuka, na nichž je Douglas (okolo šesté minuty):

Poslední hodiny strávil na ruce ředitele zoo

V roce 2003 švédské úřady zjistily, že vlastník ary nemá patřičné dokumenty o legálním původu papouška a hrozilo, že bude utracen. Majitel Douglase ale inicioval petici, pod níž se podepsalo 50 tisíc lidí, včetně hlavní představitelky filmu o Pipi Dlouhé punčoše Inger Nilssonové. Předchozí majitel papouška poté dohledal a předal úřadům potvrzení o legálním původu. Po změně švédské legislativy, která v roce 2016 zpřísnila podmínky pro chov exotických ptáků, neodpovídaly rozměry klece, v níž byl Douglas chován, novým normám a opět hrozilo jeho zabavení. Tehdy právě o slavného aru projevila zájem Zoo Karlshure a další zoologické zahrady.

Douglas alias Rosalinda (v pozadí) se samičkou Rubi (Foto: Zoo Karlshure)

Nový domov si Douglas rychle oblíbil. Zvláště pak ošetřovatelku Mariu Kufru, s níž ho pojilo velké přátelství. Měl však i opeřené kamarády, zejména pak samičku ary arakangy Rubi. „Až na jeho známé problémy s klouby na tom byl zdravotně do poslední chvíle dobře,“ popisuje Matthias Reinschmidt. „Neustále jsme ho s naším veterinářem kontrolovali. Poslední dobou ale slábl,“ dodal ředitel Zoo Karlshure, s nímž Douglas strávil poslední dvě hodiny svého života, kdy seděl na jeho ruce. „I když se na aru dožil prakticky biblického věku, stejně se mě jeho odchod velmi dotkl,“ svěřil se Matthias Reinschmidt. Pro Zoo Karlshure šlo o druhou citelnou ztrátu v krátké době. Nedávno totiž v zoo uhynula populární slonice Rani.

Loňské oslavy padesátin Douglase (Rosalindy) v Zoo Karlshure:

Úvodní foto: Zoo Karlshure
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..