Papouščí zoo Bošovice zahajuje devátou návštěvnickou sezónu, od zítřka se znovu otevře veřejnosti

Novou návštěvnickou sezónu, již devátou v historii, zahájí zítra Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jihu Moravy. Jediná specializovaná papouščí zoo v České republice i na kontinentální Evropě se pochlubí novým druhem ary – arou amazonským, který byl donedávna považován za poddruh ary červenoramenného. Podle ředitelky zoo Hany Škrhákové Pádkové plánuje i některé další druhy arů. „Momentálně máme 54 druhů papoušků ve více než 200 exemplářích,“ přibližuje s tím, že větší všeobecné zoologické zahrady se mohou pochlubit maximálně polovičním počtem druhů papoušků, přičemž podstatnou část nevystavují. „Mají i vzácné druhy, ale často v zázemí, kam se návštěvníci nedostanou,“ vysvětluje.
Nové ary amazonské, kteří se od arů červenoramenných liší větší velikostí a bílým zbarvením horní část zobáku, návštěvníci uvidí v pavilonu amazoňanů. Zahrada je umístila do pravé části pavilonu, kterou dočasně využívají zástupci jiných rodů papoušků, například kakaduové, aratingy, ale i kognové smaragdoví, které si zoo pořídila loni. Právě pro ně a pro plánované kogny dlouhozobé plánují bošovičtí stavbu dalších dvou nových voliér, kde budou oba zástupci kognů vedle sebe. Předtím však chce Papouščí zoo postavit v dolní části areálu novou dětskou zoo s větší voliérou pro andulky a australské papoušky a výběhy pro zakrslé kozy a králíky. Tato část zoo by měla být hotova během příštího roku.

Ara amazonský v Papouščí zoologické zahradě v Bošovicích (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Zoo je otevřena denně od 10 do 17 hodin

Další etapa rozvoje zoo počítá s rozšířením do horních partií pozemku, kde by měly být samostatné voliéry pro kakaduy, africká vesnice a expozice Nový Zéland, ale také ubytování pro návštěvníky. Půjde asi o nejkomplikovanější část celého projektu zoo. „Půjde o trochu složitější proces kvůli terénu. Jde o terasy, nové expozice pro kakaduy musíme zapustit do terénu. Na druhou stranu, australští papoušci nejsou tolik nároční na vytápění v zimě. Půjde tedy o solitérní domky zapuštěné do břehu. Uvidíme, jak to bude finančně náročné. Určité skici už máme, představa nějaká je a uvidíme, jak nám to půjde,“ přiblížila Hana Škrháková Pádková v lednovém rozhovoru pro server Ararauna.cz.

ROZHOVOR: Chystáme ještě expozice pro kakaduy, australské a africké papoušky, říkají majitelé Papouščí zoo Bošovice

I v letošním roce zoo nabídne bohatý doprovodný program, který zahájí 10. března tradiční Velikonoční výstava kraslic, dekorací, pomlázek a perníků. Akce potrvá až do 25. dubna, přičemž na víkend 13. a 14. dubna je přichystáno zdobení perníčků pro děti, které bude začínat vždy ve 13:00 hod. Papouščí zoo bude od pátku otevřena denně od 10 do 17 hodin, od dubna do září se pak zavírací hodina posune o hodinu na 18 hod. Návštěvu mimo otevírací hodiny je možné dohodnout na telefonním čísle 777 169 005. Další podrobnosti a aktuální složení papouščí kolekce v zoo naleznete na webu zahrady www.papouscizoo.cz.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..