V Brazílii vzniká chovné a „vypouštěcí“ centrum pro ary škraboškové, první ptáky získá v červenci

Kdy se přesune šedesátka arů škraboškových z chovné stanice německého Sdružení pro ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) v Tasdorfu poblíž Berlína do Brazílie? Potřebné dokumenty získalo ACTP od německých úřadů již na přelomu roku, k samotnému převozu kriticky ohrožených ptáků však dojde až během letošního léta. Důvodem je pokračující výstavba záchranného centra arů škraboškových na pozemku farmy Concordia u obce Curaçá v brazilském státu Bahia. Chovné a reintrodukční zařízení se bude nacházet přímo v rezervaci zřízené pro návrat arů škraboškových do volné přírody, jež se rozprostírá na rozloze 120 tisíc hektarů v biotopu Caatinga.
„V lednu zahájila naše stavební firma v Brazílii výstavbu komplexu budov, jež bude tvořit zázemí pro dobrovolníky, zaměstnance a manažery, kanceláře a oddělení výzkumu, odstavná zařízení, veterinární klinika, chovatelské zařízení a venkovní voliéry. Všechny tyto budovy byly postaveny zároveň, takže celé zařízení bude dokončeno, včetně instalací, najednou, jakmile budou vydána všechna patřičná povolení,“ informovalo ACTP prostřednictvím svojí oficiální stránky na sociální síti Facebook. „Jde o mamutí podnik, který povede k návratu vyhynulého divokého druhu papouška do Brazílie,“ dodalo sdružení, které aktuálně pečuje o více než 90 procent všech arů škraboškových zapojených do záchovného programu.

Hrubá stavba chovného a reintrodukčního centra pro ary škraboškové v Brazílii (Foto: ACTP)

Do Brazílie se přesune 61 arů škraboškových

ACTP se chystá v nejbližších týdnech a měsících postupně informovat o pokračující stavbě. „Vzhledem k dosavadním pokrokům a příznivému počasí očekáváme, že zařízení bude ještě letos připraveno k tomu, aby se do něj arové škraboškoví mohli přestěhovat zhruba v polovině brazilské zimy,“ věří sdružení. Zima v Brazílii trvá od června do srpna, převoz papoušků do země původu ACTP původně plánovalo na druhé letošní čtvrtletí. K transportu by tedy mělo dojít koncem června nebo v červenci. Povolení k vývozu vzácných papoušků získalo ACTP loni krátce po Vánocích. Vývozní dokumenty se týkají 61 ptáků, což je více než polovina arů škraboškových chovaných v ACTP. Po loňském dovozu 120 arů z katarské stanice Al Wabra se ACTO staralo o 142 ze 159 arů škraboškových zapojených do záchovného programu.

K TÉMATU: ACTP získalo vývozní povolení pro 61 arů škraboškových. Poletí z Německa do Brazílie

„Náš velký dík patří partnerům, jako je Pairi Daiza Foundation a Wildlife Reserves Singapore (Jurong Bird Park), za bohaté příspěvky na vybudování tohoto neuvěřitelného zařízení v lokalitě Caatinga. Nadace Pairi Daiza přispěla nejen na výstavbu zařízení v Brazílii, ale vybudovala obdobné chovatelské zařízení, jaké má ACTP, v Belgii, aby zvýšila veterinární bezpečnost chovaných ptáků,“ uvedlo ACTP. „Chtěli bychom také poděkovat brazilským úřadům ICMBio, Ibama a ministerstvu životního prostředí a zemědělství za jejich podporu a samozřejmě také organizaci Parrots International a všem týmům Ararinha na Natureze přímo v Brazílii, které se podílí na tom, aby tento projekt skončil úspěchem.“

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..