Kontrolujte ocelová lanka od výletových oken ve voliérách! Předejdete neštěstí

Používáte vysouvací okna mezi venkovními a vnitřními voliérami pro papoušky a ovládáte je pomocí ocelového lanka? Pokud ano, rozhodně se vám vyplatí tato lanka pravidelně kontrolovat. Zvláště pokud máte otevírání oken koncipované zvenku, takže na ocelové lanko působí vlhkost a zároveň je lanko v ohybu vedeno trubkami, takže se fyzicky více namáhá. Především tenčí lanka se mohou po nějakém čase opotřebovat a pokud nejsou před papoušky kryta, může jim „pomoci“ i zvědavý pták svým zobákem. Lehce se tak může stát, že jednoho dne zaberete za lanko, okno se začne otevírat, ale náhle se lanko přetrhne a okno se zřítí zpět dolů. Pokud by v tu chvíli vylézal papoušek do venkovní voliéry, nemuselo by to s ním dobře dopadnout.
Volte raději silnější lanko

Moje voliéry pro ary mají otevírání oken zvenku a původní ocelová lanka měla tloušťku 0,5 milimetru. Jako první si s nimi poradil jeden pár arů araraun, který zjistil, že když se zavěsí na strop venkovní voliéry, lehce se dostane k volného ocelovému lanku, na kterém je zavěšené okno. Po několika pokusech se papouškům podařilo lanko tak narušit, že jednoho dne prasklo a okno se samo zavřelo. Obě ararauny zůstaly uvězněné venku, na což jsem přišel až večer za tmy, kdy se lanko už nedalo opravit. Musel jsem k nim vlézt do venkovní voliéry, okno rukou nadzvednout, podepřít polínkem a papoušky nahnat dovnitř, abych za nimi opět rukou okno zavřel. Výměnu lanka jsem provedl až druhý den. Raději jsem volil silnější lanko o průměru 2 mm, přičemž k očku na okně a na druhé straně na držáku jsem ho připevnil lanovou svorkou s dvěma šrouby (viz foto).

K TÉMATU: Zlínské zoo opět uletěli arové hyacintoví. Rozpletli speciální pletivo nové voliéry Guyanas

Od té doby se těmto araraunám nepodařilo s lankem nic vyvést, což se nedá říci o arech horských a naposledy o arech zelených. Při namátkové kontrole lanka u voliéry druhého páru araraun jsem rovněž zjistil, že ocelové lanko je roztřepené a drží na jediném drátu, takže by se brzy přetrhlo (opět šlo o lanko 0,5 mm). Z pěti voliér jsem tak postupně musel u čtyř lanka vyměnit, přičemž pátá voliéra je prázdná a zatím nevyužívaná (ale zde lanko vyměním pro jistotu také). Kromě nenechavých zobáků se na opotřebovanosti lanek značně podepsalo technické řešení vedení lanek. Na obou koncích venkovních voliér mám nad stropem zahnuté trubky, jimiž lanka vedou a stáčí se nejprve nad samotným oknem nad strop voliéry a nad čelem potom dolů před voliéru, až k samotnému držáku lanka.

Přetrhnuté ocelové lanko o průměru 0,5 mm (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Uchycení nového, silnějšího lanka o průměru 2 mm (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Kvůli výměně ocelového lanka, kterým se ovládá výletové okno, musí chovatel na střechu voliéry (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Lanko vedené trubkou se opotřebovává

Ohyb vedený trubkou lanko hodně namáhá. Když je lanko nové, jde okno otevírat lehce, jakmile však ve venkovním prostředí zoxiduje, jeho povrch zdrsní a otevírání oken je těžší. Fyzicky tak namáhá i samotné lanko, které se dře o vnitřní stěnu trubek a mohou se tak narušit jednotlivá vlákna. Proto do trubek pravidelně stříkám umělé mazivo, které drsný povrch zjemní a lanko po něm lehce klouže. Takové ošetření je potřeba dělat pravidelně, hlavně když se otevírání oken stává stále těžším a lanko je příliš namáhané. V minulosti jsem také tenčí lanko uvnitř venkovní voliéry chránil před papoušky hliníkovou trubičkou, kterou jsem navlékl na lanko a nechal ji volně. Délku trubičky jsem volil takovou, aby při úplně otevřeném oknu vyplnila prostor mezi jedno horní částí a stropem voliéry.

ČTĚTE SERIÁL: Stavíme voliéry pro papoušky

Namáhání ocelového lanka při vedení trubkami lze předejít jiným technickým řešením, kdy se místo trubek použijí kladky. V obou případech je potřeba, aby lanko, když jsou okna otevřená a papoušci vypuštění do venkovní voliéry, nedosahovalo na pletivo střechy voliéry a papoušci se k němu nemohli dostat. U mě tomu tak není, ale zapomněl jsem na fakt, že když uklízím vnitřní voliéry, nechávám ary zavřené ve venkovní voliérách a lanko je volně puštěné, takže může dosahovat na pletivo. Papoušci tak mohli během doby, kdy jsem se věnoval úklidu, lanko okusovat a narušit. Všechny případy, kdy se lanko v mých voliérách utrhlo a okno lištou spadlo dolů, skončily bez zranění, což je velké štěstí. Pouze u prvního okna to odnesl kovový držák lišty, který těch pádů zažil několik a nýty to nevydržely. Jindy to ale nemusí skončit tak dobře a pod oknem může být papouškova hlava. Proto si dejte na ocelová lanka pozor.

Vedení lanka ohnutou trubičkou. Pokud není trubička pravidelně promazávaná, časem začne lanko o její vnitřní část drhnout a může dojít k narušení vláken lanka. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pravidelná kontrola lanek se rozhodně vyplatí (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Úchyt lanka s novým držákem (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..