Zlínské zoo opět uletěli arové hyacintoví. Rozpletli speciální pletivo nové voliéry Guyanas

UVNITŘ VIDEO – S žádostí o pomoc se na širokou veřejnost obrátila zlínská zoologická zahrada, která od nedělního rána postrádá jednoho aru hyacintového. Papoušek unikl z nové průchozí voliéry Guyanas, která nahradila původní velkou proletovou voliéru, z níž již arové hyacintoví dvakrát ulétli. Nové speciální pletivo mělo odolat zobákům největších papoušků světa, ale vydrželo pouhé dva měsíce. „Ačkoliv se jedná o speciální splétanou ocelovou síť, kterou řada evropských zoo používá právě pro voliéry velkých papoušků, naši arové prokázali, že jsou neuvěřitelně šikovní a inteligentní,“ uvedla zoo na svém profilu na Facebooku.
„Zobákem dokázali síť rozplést a vzniklým otvorem se protáhli ven. Jednoho z papoušků se nám podařilo bezprostředně po útěku odchytit, druhý se stále zdržuje blízko voliéry a máme ho pod kontrolou. Třetí uprchlík, ara hyacintový, se ale vzdálil a pohybuje se zřejmě v širším území,“ konstatovala zlínská zoologická zahrada. S veřejnou výzvou přišla až třetí den po útěku papouška. „Prosíme vás proto o pomoc. Pokud zahlédnete zářivě modrého, asi jeden metr velkého papouška, zavolejte nám prosím na telefony 604 228 689 nebo 778 402 420. Papoušek je čipovaný,“ dodala zoo.

Zoo má dilema: co se zaplétaným pletivem?

Co se nyní bude dít s voliérou Guyanas, kterou zoo s velkou slávou otevřela teprve letos v červenci, není jasné. Voliéra má na délku 42 metrů, je široká 12 metrů a v nejvyšším bodě má výšku téměř 10 metrů. Zahrada bohužel opět použila pletené pletivo, s nímž si arové ve staré voliéře hravě poradili. Tentokrát prý neměli mít šanci, protože pletení bylo několikanásobné. „Síť je zaplétaná, to zaplétání je několikrát opakované a je velice pečlivě dělané,“ ujišťoval v červenci hlavní zoolog zlínské zoo. Mluvčí zahrady Romana Bujáčková nyní pro zpravodajský server iDnes.cz dodala, že zoo bude muset hledat jiné možnosti, jak těmto útěkům zabránit.

K TÉMATU: Zoo Zlín otevřela největší průchozí voliéru pro papoušky v Česku, je dlouhá 42 metrů

Poprvé ara hyacintový ulétl ze zlínské zoo koncem května 2016. Pták se potuloval čtyři dny po okolí a byl odchycen až po upozornění návštěvníků, kteří jej při cestě do zoo objevili v poli u silnice. Pouhý rok poté, v červenci 2017, v průchozí voliéry unikli rovnou tři arové hyacintoví a jeden ara arakanga. Papoušci se tři dny zdržovali v areálu zoo, poté se podařilo odchytit arakangu, ale arové hyacintoví odlétli do dva kilometry vzdáleného Fryštáku. Tam se je nakonec podařilo také odchytit. Zlínská zoo chová největší počet arů hyacintových ze všech českých a slovenských zoo. Loni se jí také poprvé podařilo odchovat mládě od jednoho páru. Mladý ara byl odchován přirozenou cestou pod rodiči.

Úvodní foto: Zoo Zlín
Předchozí článek

Červená kniha IUCN se chystá prohlásit aru tyrkysového a charmozina modrotemenného za vyhynulé

Dálší článek

Africký virus Usutu kosí české kosy. Ohrozí nakažení komáři i papoušky ve voliérách?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější