Zoo Zlín otevřela největší průchozí voliéru pro papoušky v Česku, je dlouhá 42 metrů

UVNITŘ VIDEO – Největší veřejně dostupnou voliérou pro papoušky se může od tohoto týdne pyšnit zlínská zoologická zahrada. V pondělí slavnostně otevřela zrekonstruovanou Amazonii, nově přejmenovanou na Guayanas, která takřka zdvojnásobila své rozměry. Na délku měří voliéra 42 metrů, na šířku má 12 metrů a v nejvyšším bodě je 9,8 metru vysoká (v průměru podle reliéfu terénu jde o šest až sedm metrů). Z průchozí voliéry zmizely kovové nosníky pod stropem voliéry a pletivo tvoří nerezové pletené sítě, které zabrání dřívějším únikům velkých arů (v předchozích dvou letech ze zlínské zoo uletěli arové hyacintoví a arové arakanga, všechny se však podařilo odchytit).
„Pokud patříte k pravidelným návštěvníkům zoo, voliéru papoušků zřejmě nepoznáte. O třetinu jsme ji zvětšili, výrazně proměnili její okolí i vnitřní část. Při návštěvě na vás čeká setkání s více než dvacítkou exotických ptáků. Uvidíte zde největší papoušky světa ary hyacintové, ary vojenské a ary arakangy. Společnost jim dělají amazoňani pomoučení, čáje obojkové a hoko pospolití,“ informovala zoo na svém webu. Guayanas aktuálně obývá 23 exotů, oproti staré průchozí voliéře z ní zmizeli arové malí a arové rudobřiší. Novinkou je umělý vodopád a také hnízdní skála. Zahrada plánuje do voliéry umístit také kachničky amazonské. Z velkých arů je v průchozí voliéře jen zlomek papoušků chovaných v zoo, větší část je v neveřejném zázemí.

Ara hyacintový na umělé skalní stěně v průchozí voliéře zlínské zoo (Foto: Zoo Zlín)

Skupina arů arakang a ara vojenský zabydlují rekonstruovanou voliéru (Foto: Zoo Zlín)

Vchod do rekonstruované průchozí voliéry velkých papoušků (Foto: Zoo Zlín)

Pohled na vnitřní část průchozí voliéry (Foto: Zoo Zlín)

Celou voliérou vede široká cesta pro návštěvníky (Foto: Zoo Zlín)

Popisky dvou druhů ptáků, kteří obývají průchozí voliéru (Foto: Zoo Zlín)

Detail ary arakangy, druhu, který se zlínské zoo daří pravidelně rozmnožovat (Foto: Zoo Zlín)

Pletivo je opět pletené, ale několikrát a z nerezu

Komplex Guayanas tvoří také nová (neprůchozí) společná voliéra pro tukany bělolící, tamaríny pestré a mravenečníky čtyřprsté, a také velká voliéra pro kotuly veverovité a čápy jihoamerické. Tyto dvě expozice zoo otevřela již před časem. Ačkoli je papouščí voliéra průchozí, návštěvníci by podle hlavního zoologa zahrady Kamila Čiháka měli dodržovat oficiální trasu vytyčenou zoo, jinak hrozí, že se arové vyplaší a ulétnou na vzdálenější část voliéry. „Pokud návštěvníci tuto trasu neopustí, ptáci je téměř nevnímají. Ale pak se stane, že některý, tak jak to občas někdo udělá, sejde z toho chodníčku a jde někam, kam nemá. V tom případě ptáci reagují a vyplaší se,“ vysvětlil Čihák pro Český rozhlas.

K TÉMATU: Zlínská zoo finišuje s rekonstrukcí průchozí voliéry pro ary hyacintové a další papoušky

I když je pletivo na nové voliéře opět pletené, papoušci by si s ním neměli umět poradit. „Síť je zaplétaná, to zaplétání je několikrát opakované a je velice pečlivě dělané,“ ujistil hlavní zoolog zlínské zoo. Připomeňme, že Zlín se může pochlubit největším chovem arů hyacintových ze všech českých a slovenských zoo. Loni se zahradě podařilo odchovat první mládě, a to rovnou pod rodiči. Zlínské zoo se také pravidelně daří odchovávat ary arakangy a ary vojenské, které získala od partnerské zoologické zahrady v Mexiku. Na úkor chovu těchto tří velkých druhů arů zlínští v minulosti zrušili chov arů zelenokřídlých a arů araraun, kteří patří mezi běžně chované papoušky.

Úvodní foto: Zoo Zlín
1 komentář

  1. Božena Novotná napsal:

    ZOO Zlín je pro mne srdeční záležitost. Pokaždé, když přijedu, je něco nového. Stále se něco staví, přestavuje, vylepšuje. Koncepce rozdělení podle světadílů mě nadchla při první návštěvě. A na každou další se těším. Vždy mi udělají radost novinky, zasílané na mou emailovou adresu, které vzápětí přeposílám lidem, o kterých vím, že je budou také zajímat. Moc děkuji za obrovskou práci, kterou odvádíte. Už se těším na další návštěvu u vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..