Ptačí chřipka uzavřela chovatelskou burzu v Kladně, Česko má už 13 ohnisek nákazy

UVNITŘ MAPY – Bez tradiční ptačí burzy v Kladně se budou muset tuto neděli 5. února obejít chovatelé (nejen) ze středních Čech. Město se totiž nachází v desetikilometrovém pásmu zvýšeného dozoru od ohniska nákazy ptačí chřipky v Lánech, které veterináři potvrdili 25. ledna. Z komerčního chovu více než 10 tisíc kachen tam uhynulo 103 jedinců a následná analýza vzorků od uhynulých ptáků potvrdila ptačí chřipku typu H5N1. Kladno se nachází na samé hranici desetikilometrového pásma zvýšeného veterinárního dozoru, pro které platí zákaz veškerého přemisťování ptáků a pořádání chovatelských burz, trhů a výstav. Organizátoři kladenské burzy již oznámili, že s březnovým termínem akce počítají.

Nová ohniska na Českobudějovicku a Tachovsku

Mimořádná veterinární opatření v okolí ohniska nákazy ptačí chřipkou trvají standardně jeden měsíc. V případě Lán a potažmo Kladna je Krajská veterinární správa pro Středočeský kraj vyhlásila 25. ledna a skončit by tedy měla zhruba za tři týdny, ještě v únoru. Během této doby musí obce zahrnuté v pásmech ochrany vytvořit soupisy všech komerčních i soukromých chovů ptáků a krajská veterinární správa provede namátkové kontroly vybraných chovů, kde odebere vzorky. Tímto způsobem se již přišlo na ohnisko ptačí chřipky v jedné ze středočeských provozoven kachní farmy Perena. Lány byly jedenáctým letošním potvrzeným ohniskem nákazy ptačí chřipkou, k dnešnímu dni jich už Státní veterinární správa eviduje třináct.

Dvanácté ohnisko SVS oznámila toto pondělí 30. ledna. Nachází se v malochovu drůbeže v obci Trpnouze, konkrétně pak v části zvané Hranice, na Českobudějovicku. „Chovatel v průběhu uplynulého víkendu nahlásil úhyn sedmi slepic a šesti perliček na svém hospodářství. V chovu se dále nachází 18 slepic a tři kachny (indičtí běžci). U některých slepic byly sledovány příznaky onemocnění. SVS v chovu odebrala vzorky a poslala je do Státního veterinárního ústavu Praha k vyšetření. To potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena,“ informovala SVS na svém webu.

Prokázané ohnisko ptačí chřipky v obci Lány na Kladensku:

Prokázané ohnisko ptačí chřipky v obci Trpnouze – Hranice na Českobudějovicku:

Nemoc je i na Teplicku, Krnovsku a v Bohumíně

O den později, v úterý 31. ledna, pak SVS oznámila další ohnisko nákazy na Tachovsku, odkud pochází i historicky dosud největší napadený chov drůbeže. Tentokrát se nemoc projevila v soukromém malochovu b obci Souměř, která je součástí městyse Stráž. Chovateli uhynulo pět z 18 slepic. Analýza vzorků potvrdila ptačí chřipku typu H5N1. Mimo evidovaná ohniska nákazy je případ uhynulé slepice, kterou 16. ledna nalezli městští strážníci v příkopě u silnice poblíž obce Lahošť na Teplicku. Vzorek odeslali do Státního veterinárního ústavu v Praze, který potvrdil nákazu ptačí chřipkou typu H5N1. Protože ale nebylo jasné, z jakého chovu uhynulá slepice pochází, krajští veterináři nevyhlásili pásma ochrany.

Prokázané ohnisko ptačí chřipky v obci Souměř na Tachovsku:

Nález nakažené uhynulé slepice u obce Lahošť na Teplicku:

Od tohoto pondělí 30. ledna vyhlásila Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj ochranná pásma na Krnovsku. Ptačí chřipka se totiž objevila v příhraniční polské obci Równe v Opolském vojvodství. Desetikilometrové ochranné pásmo zasahuje do českého území, včetně předměstí Krnova. I když se toto ohnisko nákazy nezapočítává mezi případy odhalené v České republice, mimořádná veterinární opatření jsou stejná jako v případě tuzemských napadených chovů. Dosavadní průběh epidemie ptačí chřipky naznačuje, že letos se v České republice prokáže více případů než loni, kdy jich bylo dvacet. SVS zatím eviduje také tři prokázané případy ptačí chřipky u uhynulých divokých vodních ptáků, naposledy 18. ledna u kachny divoké v Bohumíně.

Prokázané ohnisko ptačí chřipky v obci Równe v Opolském vojvodství:

Nález uhynulé nakažené kachny divoké v Bohumíně:

Úvodní foto:

Předchozí článek

Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Belgie

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 3. až 5. února 2023

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější