České úřady vydaly přes 5 000 registračních listů CITES pro papoušky žako

Více než pět tisíc nových registračních listů CITES pro papoušky žako vydaly od 4. února letošního roku české krajské úřady a Magistrát hlavního města Prahy. Vyplývá to údajů Celostátního registru CITES, který spravuje ministerstvo životního prostředí. Konkrétně k 24. dubnu bylo nově registrováno 5 074 papoušků žako. Společně s obnovenými registracemi z období do roku 2009 by mělo jít celkem okolo pěti a půl tisíce registrovaných exemplářů, odhaduje resort. Registrace, které započaly 4. února letošního roku, kdy pro papoušky žako začalo platit v celé Evropské unii zařazení do první přílohy úmluvy CITES, nadále probíhají.
Chovatelé, kteří dosud papoušky žako neregistrovali, tak mohou učinit u místně příslušného krajského úřadu nebo Magistrátu hlavního města Prahy. Pro registraci je nutný doklad o legálním nabytí papouška (kupní nebo darovací smlouva) a nezaměnitelné označení exempláře pevným bezešvým kroužkem CITES nebo mikročipem. U žaků, které chovatelé zakoupili před 4. únorem letošního roku, je pro účely registrace uznávaný i jakýkoli pevný bezešvý kroužek, na kterém je unikátní číselný kód. Toto značení ale nebude uznáno při žádosti o vydání výjimky ze zákazu obchodování s ohroženými druhy zvířat (tzv. žlutý eurocites).

Lhůta pro registrace papoušků žako získané před 4. únorem letošního roku sice už uplynula, ale úřady tyto papoušky zaregistrují i po ní (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Opozdilci stále ještě mohou žaky registrovat

Pro podání žádosti o výjimku ze zákazu obchodní činnosti je nutný platný registrační list exempláře CITES, nezaměnitelné značení papouška žako pevným bezešvým kroužkem CITES nebo mikročipem a doložení legálního původu rodičů exempláře, pro který má být vydána výjimka. Takzvaný žlutý eurocites je nutný v případě, že majitel chce papouška prodat nebo s ním vycestovat v rámci zemí Evropské unie. Při cestách mimo EU je nutné vývozní povolení ministerstva životního prostředí, tzv. permit. Na vydání výjimky ze zákazu obchodní činnosti a vývozního povolení neexistuje nárok, úřady žádosti posuzují individuálně a mohou si vyžádat doplňující informace.

K TÉMATU: Nové registrace žaků kvůli CITES I se týkají všech, i papoušků evidovaných před rokem 2010

V případě, že mají úřady pochybnosti o legálním původu exemplářů, pro které majitel žádá o vydání výjimky ze zákazu obchodní činnosti, mohou nařídit paternitní testy, které v takovém případě hradí žadatel o výjimku. Samotné registrace papoušků žako, které chovatelé získali před 4. únorem letošního roku, probíhaly do 6. března. Žaky lze ale zaregistrovat i po tomto datu, byť majitelé nedodrží zákonnou lhůtu třiceti dní od zahájení procesu registrací a nelze vyloučit, že takové chovatele čeká symbolická sankce od České inspekce životního prostředí. Pozdní registrace exemplářů CITES je ale menším prohřeškem, než když není exemplář zaregistrován vůbec.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Na světě je už 132 arů škraboškových. Úspěšné zahájení sezóny hlásí Al Wabra i ACTP

Dálší článek

Česká inspekce životního prostředí loni pravomocně zabavila jednoho papouška. Šlo o aru arakangu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější