Na světě je už 132 arů škraboškových. Úspěšné zahájení sezóny hlásí Al Wabra i ACTP

UVNITŘ VIDEO – Počet arů škraboškových, kteří jsou ve volné přírodě vyhubeni a v zajetí je chová jen několik málo institucí, se povážlivě blíží metě 150 jedinců, již stanovila brazilská vláda za podmínku pro návrat druhu do volné přírody. Letos na jaře jich na celém světě žilo 132, z toho 101 v záchranné stanici Al Wabra v Kataru. Ta se na své oficiální stránce na Facebooku pochlubila fotografií prvního letošního mláděte, které ošetřovatelé dokrmují ručně. „Hnízdní sezóna arů škraboškových začala. První mládě se nám vylíhlo minulý týden a máme ještě několik oplozených vajec,“ napsali zástupci Al Wabry již 21. března, na první jarní den.
„Uvidíme v červnu, jak se nám bude dařit,“ dodali ošetřovatelé. Arové škraboškoví zahnízdili také v německém Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP). „Tento rok jsme nainstalovali do hnízdní budky arů škraboškových novou kameru. Velmi rádi sdílíme vzácné záběry šťastných rodičů u čerstvě sneseného vajíčka,“ uvedlo ACTP u krátkého videa na své stránce na Facebooku. Ze 132 žijících arů škraboškových je 128 zapojeno do záchranného programu, který koordinuje brazilská vláda. Jde o ptáky, které kromě Al Wabry a ACTP chová ještě speciální stanice Nest v Sao Paulu a Livingtonova nadace v Brazílii.

Čtyři ptáci dožívají ve Švýcarsku

Další čtyři ptáky vlastní soukromý chovatel ve Švýcarsku, který neuznává nárok brazilské vlády na vlastnictví těchto papoušků. Švýcarští arové škraboškoví jsou starší ptáci, kteří se patrně již nerozmnožují a nemají šanci na přepárování. Ostatní instituce, které se zapojily do záchranného programu, si mezi sebou ptáky vyměňují, aby obohatily genofond druhu. Část odchovů z Německa a Kataru putuje do Brazílie, kde vzniká nové chovné centrum na farmě Concordia u města Curaçá v regionu Bahia, kde by měli být už v roce 2019 vypuštěni první ptáci do volné přírody. Ornitologové věří, že s reintrodukcí vzácných ptáků pomůžou volně žijící arové marakány.

K TÉMATU: Brazilci už sepisují vhodné hnízdní stromy pro ary škraboškové. První ptáky vypustí za dva roky

Od marakán by se měli arové škraboškoví naučit rozeznávat správnou potravu a chránit se před dravci. Poslední volně žijící ara škraboškový, který zmizel v roce 2000, vytvořil pár se samicí ary marakány a několikrát se pokusili o hnízdění. V místě, kde chce brazilská vláda vrátit do přírody ary škraboškové, vznikne přísně chráněná rezervace. Součástí projektu jsou i vzdělávací semináře pro starousedlíky a hlavně pro školáky. Ochránci přírody chtějí předejít riziku vybírání hnízd arů škraboškových. Na černém trhu se cena tohoto ptáka pohybuje v přepočtu okolo dvou milionů korun.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..