Brazilci už sepisují vhodné hnízdní stromy pro ary škraboškové. První ptáky vypustí za dva roky

UVNITŘ VIDEO – Hnízdní dutiny, které by v budoucnu mohli ve volné přírodě využít arové škraboškoví, začali sepisovat zástupci brazilského Institutu pro zachování biologické rozmanitosti (ICMBio). Soustředí se na oblast Curaçá ve státě Bahia, kterou arové škraboškoví obývali v minulosti, než ve volné přírodě vyhynuli. V regionu je silná populace arů marakán, a část hnízdních dutin tito papoušci obsadili. Při plánované reintrodukci arů škraboškových zpět do volné přírody by ary marakány měly sehrát důležitou úlohu: mají své vzácnější vzdálené příbuzné naučit žít v divočině.
Za poslední měsíce uspořádal ICMBio celkem sedm expedic do oblasti Curaçá, během nichž ochránci přírody označili 163 stromů s vhodnými hnízdními dutinami. „Po jejich označení jsme sledovali reprodukční aktivitu arů marakán. Hnízdní dutiny byly pod kontrolou od svítání do soumraku. Z 83 sledovaných stromů jsme u 20 zjistili reprodukční aktivity arů marakán, ať už páření, připravené hnízdo, snůšku nebo mláďata,“ popsala analytička životního prostředí a koordinátorka záchranného projektu arů škraboškových za ICMBio Camile Lugarini. Ochránci nelenili a veškerá hnízdění podrobně zdokumentovali.

V zajetí nyní žije 129 arů škraboškových

„Období rozmnožování u arů marakán je delší, než jsme předpokládali,“ připouští Lugarini. „Inkubační doba vajec je delší než dvacet dní a mláďata vylétají z hnízda, když jim je více než padesát dní.“ Zatím poslední březnová expedice napočítala v monitorovaných hnízdech arů marakán 40 vajec, z nichž se vylíhlo 21 mláďat. „Sledovali jsme patnáct mláďat v různých fázích vývoje. Zaznamenali jsme úspěšné hnízdění alespoň na třech sledovaných stromech a musíme ještě analyzovat záznamy z fotopastí,“ dodala koordinátorka záchranného projektu arů škraboškových za ICMBio. Veškeré takto získané poznatky vědci využijí při vypouštění arů škraboškových zpět do přírody, k němuž by mělo docházet od roku 2019.

K TÉMATU: Rezervace pro ary škraboškové v Brazílii dostává první obrysy. Bude mít 90 hektarů

Na celém světě nyní žije 129 arů škraboškových, kteří se soustředí do několika málo chovných zařízení. Víc než stovku těchto ptáků má katarská stanice Al Wabra, další ary škraboškové chová sdružení ACPT v Německu a pak také brazilské instituce: chovné zařízení Nest v Sao Paulu a Livingstonova nadace. Zcela nová chovná stanice pro tyto papoušky vzniká na farmě Concordia přímo v Curaçá, odkud budou arové škraboškoví vypouštěni zpět do volné přírody. Konkrétně má jít o mláďata odchovaná přímo na této farmě, v prostředí, kde budou posléze žít už zcela volně. Okolí farmy se brazilská vláda chystá prohlásit za přísně chráněnou rezervaci.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..