Neulétl vám kakadu žlutočečelatý? Pražský útulek v Dolních Měcholupech hledá jeho majitele

Na andulky, korely nebo agapornise jsou v pražském útulku pro opuštěná zvířata v Dolních Měcholupech zvyklí. Od minulého týdne se ale starají o mnohem většího papouška, ochočeného kakadu žlutočečelatého. „Lidé ho nalezli 30. března na Praze 10,“ řekl serveru Ararauna.cz Radek Bogdan z dolnoměcholupského útulku. „Papoušek je kroužkovaný, starý tři roky. Pravděpodobně jde o samce. Opakuje své jméno a další fráze,“ popsal manažer útulku. Ani po týdnu se však o něj nikdo nepřihlásil, proto se útulek rozhodl prostřednictvím serveru Ararauna.cz oslovit pražské chovatele.
„Číslo kroužku ani fráze, které má papoušek naučené, nesdělíme z důvodu identifikace majitele,“ říká Radek Bogdan. Jisté je, na kroužku je uveden rok 2014, podle něhož zaměstnanci útulku spolehlivě určili věk papouška. Kroužek je podle přiložené fotografie plný bezešvý. Papoušek je v dobrém zdravotním stavu, ale evidentně mu chybí majitel a začal „vyvádět“. Pokud si myslíte, že by mohlo jít o vašeho kakadu, nebo víte o někom, komu tento papoušek ulétl, ozvěte se Útulku pro opuštěná zvířata na adrese Dolnoměcholupská 27/58, Praha 10 – Dolní Měcholupy nebo na další kontakty, které naleznete na internetových stránkách www.upozpraha.cz.

Papouška lze vydat pouze původnímu majiteli

Nalezeného papouška se chtěli dočasně ujmout jiní chovatelé, útulek jim ale podle zákona nemůže cizí zvíře ani zapůjčit. „Volal jsem do útulku, protože jsem si myslel, že by to mohl být náš ztracený Vilda,“ řekl serveru Ararauna.cz chovatel ochočených kakadu Václav Klaška z Teplic. Jeho kakadu žlutočečelatý se ztratil při volném létání u Bíliny v srpnu 2014. Do hledání ztraceného papouška se tehdy zapojili dobrovolníci z celé republiky a otištěním zprávy pomohla i řada médií. Bez úspěchu. A ani nynější kakadu v útulku nebyl tím pravým. „Číslo kroužku neodpovídalo. Nabídl jsem tedy alespoň, že se kakadua dočasně ujmu, ale podle útulku jim to neumožňují zákony,“ popsal Václav Klaška.

K TÉMATU: Záchranná stanice Pasíčka u Skutče nabízí dočasný útulek pro nechtěné papoušky

Co se stane, pokud se útulku žádný majitel neozve? „V případě, že se majitel nenajde, si ho ponecháme v naší stálé expozici,“ plánuje manažer útulku Radek Bogdan. Pokud by kakadu zůstal vypuštěný volně ve městě, zřejmě by se dokázal uživit z odpadků nebo by se při shánění potravy inspiroval jinými ptáky. Vzhledem k svému nápadnému zbarvení by ale neušel pozornosti lidí ani predátorů. Nejde o první případ, kdy v Praze volně poletovali papoušci kakadu. Před několika lety se poměrně dlouho držel pár kakadu bílých v oboře Hvězda. Bezproblémový život v městském parku ale ukončily třeskuté mrazy, které papoušci nepřežili.

Úvodní foto: Útulek pro opuštěná zvířata Dolní Měcholupy
2 komentářů

  1. Milada Plecitá napsal:

    Dobrý den pokud je na kroužku rok 2014 tak papouskovi nejsou 3roky ale 8let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..