Argentina vydala Brazílii pašovaného aru kobaltového. Po deseti letech jednání

UVNITŘ VIDEO – Zpět do Brazílie se po deseti letech vrátil samec ary kobaltového, kterého v roce 2007 zabavily pašerákům argentinské úřady. Papouška, který mezitím žil v zoologické zahradě v Buenos Aires, Brazilci zapojí do chovného programu ve státě Minas Gerais, který koordinuje Marcus Romero. Návrat ary kobaltového do Brazílie se stal vděčným tématem brazilských médií. Na vyjednávání o repatriaci vzácného ary se podílely brazilský Institut pro zachování biologické rozmanitosti (ICMBio), Institut životního prostředí a přírodních zdrojů (IBAMA), ministerstva životního prostředí a zastupitelské úřady obou zemí.
Návrat zdržovaly soudy

Argentina ptáka přepravila 5. dubna letecky do brazilského Sao Paula, kde si jej převzal ředitel odboru ochrany přírody a zachování ohrožených druhů brazilského ministerstva životního prostředí Ugo Vercillo a ředitel IBAMA Murilo Rocha. Za argentinskou stranu se předání zúčastnil Santiago D’Alessio z odboru zachování biologické rozmanitosti ministerstva životního prostředí, který byl u všech jednání o vydání ary do země původu. „Je to milník v oblasti repatriací. Dokazuje zájem obou zemí o spolupráci na ochraně a zachování druhu,“ prohlásil Santiago D’Alessio. Argentinské úřady papouška zabavily před deseti lety překupníkům v okrese Flores na předměstí Buenos Aires.

K TÉMATU: Kurátorka Loro Parque Márcia Weinzettl v Česku: v Kozovazech přednášela o arech kobaltových

Podle Uga Vercilla argentinská vláda kontaktovala Brazílii s nabídkou navrácení ohroženého papouška bezprostředně po jeho konfiskaci v roce 2007. Úřady ale musely počkat na konečné rozhodnutí soudu v Buenos Aires o propadnutí ptáka státu. Kauza se neúměrně protahovala a papoušek mezitím skončil v záchranném centru zoologické zahrady v Buenos Aires. Ugo Vercillo míní, že vzájemné dohodě pomohl i fakt, že jak Brazílie, tak Argentina jsou signatáři úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES). Potřebné dovozní povolení CITES získal brazilský institut IBAMA.

Reportáž z letiště v Sao Paulu po návratu ary z Argentiny:

Divoká populace čítá 1 358 jedinců

Ihned po návratu do Brazílie předaly úřady aru kobaltového do karanténního zařízení ministerstva zemědělství. Všichni ptáci, kteří jsou dováženi do země, totiž musí podstoupit klinické a laboratorní testy, aby se zabránilo zavlečení nežádoucích nemocí. Po absolvování karantény bude ara zapojen do chovného programu. „Jde o samce, což je skvělá zpráva. Můžeme ho spárovat, protože máme více samic. Umožníme mu přirozený výběr jako v přírodě, vypustíme ho do voliéry s třemi samicemi. Tím se výrazně zvýší šance na jejich reprodukci,“ uvedla Priscilla Prudente do Amaral, koordinátorka Národního centra pro výzkum o ochranu volně žijících ptáků (CEMAVE) při institutu ICMBio.

ČTĚTE TAKÉ: Loro Parque poslal devět arů kobaltových do Brazílie, výměnou získá nepříbuzné ptáky

Ve volné přírodě nyní žije 1 358 arů kobaltových. Soustředí se výhradně do regionu Raso da Catarina a severovýchodě brazilského státu Bahia. Papoušci hnízdí v těžce přístupných skalních stěnách, v hnízdním období jsou závislí na plodech palmy licuri. Podle CEMAVE, který je koordinátorem Národního akčního plánu na ochranu arů kobaltových, ary ohrožuje zejména ztráta jejich přirozeného prostředí a také úbytek palem Licuri. „K tomu ještě část hnízd vybírají pašeráci, kteří poté obchodují s mláďaty na černém trhu,“ vysvětluje Priscilla Prudente do Amaral. Letos končí pětiletý cyklus Národního akčního plánu na ochranu ary kobaltového. Čeká ho vyhodnocení a příprava dalšího pětiletého plánu.

Přirozené prostředí arů kobaltových:

V zajetí žije okolo 150 arů kobaltových

V zajetí patří ara kobaltový mezi velmi vzácně chované papoušky. Do záchovného programu vedeného brazilským centrem CEMAVE je zapojeno čtrnáct institucí ze šesti zemí: kromě Brazílie jde o Anglii (Harewood House, jde ptáky zabavené britskému chovali Harrymu Sissenovi, který o nich přednášel na letošním V.I.P. setkání chovatelů papoušků v Kozovazech), Španělsko (Loro Parque), Německo (ACTP), Českou republiku (Zoo Praha, tři ptáci zabavení v České republice a dva ve Švýcarsku) a Katar (Al Wabra). Podle Priscilly Prudente do Amaral je aktuálně v zajetí 150 arů kobaltových a jejich počet neustále roste. Daří se je úspěšně odchovávat, zejména pak v Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife a v katarské záchranné stanici Al Wabra.

NAPSALI JSME: Za pašování arů kobaltových do Česka padnul trest tři roky vězení

Ary kobaltové ale již rozmnožilo i německé ACTP a brazilská Zoo Sao Paulo. „Téměř 60 procent všech ptáků odchovaných v zajetí pochází z osmi párů, které byly odchyceny z volné přírody. Pět těchto párů se nachází ve známých institucích, které se věnují reprodukci ohrožených druhů, z toho čtyři jsou zapojeny do záchovného programu. Jedna je nachází v Brazílii, jde o zoologickou zahradu v Sao Paulu,“ uvedla koordinátorka záchranného programu aru kobaltových. Na programu se podílí i řada mezinárodních odborníků, například Cristina Yumi Miyaki z Univerzity v Sao Paulu nebo Juan Cornejo, kurátor Jurong Bird Parku v Singapuru (někdejší kurátor ptáků v Loro Parque na Tenerife).

Ruční dokrmování mláděte ary kobaltového v Zoo Sao Paulo:

Úvodní foto: ICMBio/IBAMA
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..