Problém Australanů s divokými kakaduy, kteří vybírají popelnice, má nečekaně jednoduché řešení

Prakticky celý svět před časem obletěla zpráva o tom, jak se obyvatelé velkých australských měst potýkají s divokými kakaduy, kteří ze zábavy otevírají a vybírají popelnice. Inteligentní ptáky často nezastaví ani důmyslné zámky a řetězy na víku popelnic, o čemž se přesvědčila i oblastní rada v Surf Coast Shire v jihozápadní části australského státu Victoria. Právě tam nyní chtějí vyzkoušet radu od experta na chování zvířat Iana Tembyho, konzultanta specializovaného na řešení konfliktů mezi lidmi a volně žijícími zvířaty. Temby přišel s jednoduchým řešením: pokud lidé nechtějí, aby jim kakaduové rozhrabávali popelnice, neměli by je v blízkosti svých domovů přikrmovat.

„Jsem si jist, že na kakaduy má každý svůj názor, já jsem jimi ohromen, protože to jsou velmi inteligentní a hraví ptáci. Samozřejmě někteří se chovají jako vandalové, ale je to jen hra,“ prohlásil Temby na setkání místní komunity v Surf Coast Shire. Přikrmování kakaduů je podle něj hlavním důvodem, proč se ptáci zdržují v městských oblastech a poté z nudy ničí domy a rozhazují popelnice. „Existuje absolutní přímá souvislost mezi krmením kakaduů a papoušky, kteří poškozují budovy a další infrastrukturu,“ je přesvědčen Ian Temby. Odvolává se přitom na studii ministerstva životního prostředí ve Victorii, která zahrnuje výpovědi stovky lidí, jimž kakaduové způsobili škody na majetku. „Téměř v každém z těchto případů lidé věděli o někom z jejich okolí, kdo přikrmoval kakaduy,“ poznamenal Temby.

Seriózní výzkum se zabývá otázkou, proč se kakaduové v Austrálii hrabou v popelnicích

Bez přikrmování nebudou mít důvod se zdržovat ve městě

Jestliže ptáci dostávali krmení od lidí, nemuseli se už zabývat sháněním potravy ve volné přírodě, což jim za normálních okolností zabere většinu dne. „Nepotřebují se už nažrat, ale jednoduše se chtějí nějak zabavit. Nepotřebují zbytky jídel z popelnic, ale myslím, že je uspokojuje, když z nich vytahují různé věci a čas od času toho využijí i k sežrání nějakého zbytku jídla,“ míní Ian Temby. „Pokud bychom ze dne na den přestali divoké kakaduy přikrmovat, tito ptáci by se jednoduše vrátili ke svému normálnímu životu.“ Podle oblastního koordinátora pro svoz komunálního odpadu Neila Brewstera místí pracují na hledání nejvhodnějšího řešení problému s kakaduy a rozházenými popelnicemi už deset let.

Stejné potíže s kakaduy řeší i v rozsáhlé aglomeraci Sydney. Tamní Zoo Taronga zkoumala možnosti, jak papouškům v drancování popelnic zabránit, ale bez úspěchu. „Asi v roce 2016 jsme začali na popelnice instalovat speciální zámky. S různým úspěchem a vypadalo to opravdu nadějně, ale u některých jsme dopředu věděli, že dlouho nevydrží, přesto jsme je ale vyzkoušeli. Všichni se snažíme dělat, co můžeme, abychom tento obtížný problém vyřešili,“ uvedl Ian Temby. Zástupci oblastní rady v Surf Coast Shire proto vsadí na radu Iana Tembyho a pokusí se obyvatele přesvědčit, aby přestali divoké kakaduy přikromovat.

Kakadu žlutočečelatý okupuje australská města. V Sydney je už pátým nejčastějším ptákem

Úvodní foto: Facebook / Michael Prideaux

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..