Brazílie chce vrátit ary škraboškové poslané do Indie a žádá revizi partnerství s ACTP

Vývoz arů škraboškových a kobaltových z chovného zařízení německé Asociace na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) do indické zoologické zahrady Greens Zoological Rescue and Rehabilitation Centre (GZRRC) bude mít patrně negativní dopad na spolupráci ACTP s brazilskou vládou. Ta totiž nebyla o plánovaném prodeji vzácných druhů modrých arů informována a nesouhlasí s ním. Dokonce se chystá požádat o repatriaci těchto ptáků, sdělil brazilský Institut pro zachování biodiverzity a ochrany životního prostředí (ICMBio). Zároveň zvažuje revizi partnerství s ACTP, která před časem převzala větší množství arů škraboškových a kobaltových z katarské záchranné stanice Al Wabra a de facto vlastní většinu těchto ptáků chovaných v zajetí.

ACTP tvrdí, že brazilskou stranu informovala o partnerství s indickou GZRRC a že v tomto zařízení má vzniknout další populace arů škraboškových jako genetická pojistka pro případ, že se s ptáky v Německu něco stane. „Mezinárodní transfery exemplářů ary škraboškového by měly být povoleny na základě CITES pouze tehdy, jsou-li v souladu se záchovným programem a schváleny brazilskou vládou,“ zdůraznil podle webu ((o))eco ICMBio. ACTP stála také za návrhem pro Stálý výbor CITES, aby bylo povoleno komerční nakládání s ary škraboškovými, přičemž výnosy z těchto obchodů by sloužily k pokrytí nákladů spojených se záchovným programem tohoto vzácného papouška. Návrh však na jednání v Ženevě neprošel, když jej tvrdě zkritizoval mj. zástupce Brazílie.

Ministerstvo o tom vědělo, tvrdí ACTP. Podle resortu je to lež

„Nesouhlasíme s přesuny arů škraboškových bez koordinované spolupráce s brazilskými úřady. Zařízení, kam byli ptáci posláni, se formálně neúčastní programu kontroly populace vyvinutého naší vládou,“ prohlásil na ženevském setkání Stálého výboru CITES Angelo Paulo Sales dos Santos z brazilského ministerstva zahraničních věcí. Kromě 30 ptáků, kteří směřovali do Indie, prodala ACTP další ary škraboškové do Belgie, Dánska a na Slovensko. Celkem mělo jít asi o 50 jedinců. Pravděpodobně z ACTP mají pocházet i ptáci, které zabavila německá policie koncem října v Horní Lužici nedaleko hranice s Polskem. Sice nespecifikovala, o jaké papoušky jde, uvedla ale, že jejich cena je šestimístná v eurech.

Brazilský web Conexão Planeta informoval o tom, že ICMBio uvažuje o revizi stávající spolupráce s ACTP. Úřad webu potvrdil, že o tom již s německou asociací vede diskuse. „ICMBio mělo v srpnu schůzku s ACTP, aby projednalo dohodu. Od té doby se vedou jednání o její revizi. Vláda zváží, zda problémy řešené na 77. zasedání Stálého výboru CITES mohou ovlivnit přezkoumání této dohody,“ uvedl úřad. Mezi brazilskými úřady a ACTP to v posledních týdnech docela jiskří. Brazilské ministerstvo životního prostředí již začátkem listopadu odmítlo, že by bylo informováno o převozu arů škraboškových a kobaltových z ACTP do Indie. Na to ACTP reagovalo nótou, podle níž o tom byl úřad včas informován. Na to ministerstvo odpovědělo, že to není pravda.

AKTUALIZACE 20. 11. 2023, 16:30 – Prezident ACTP Martin Guth reagoval na informace médií, která citujeme v tomto článku: „Policejní akce v Německu nemá absolutně nic společného s ACTP nebo jejími členy! Dokonce ani žádný z našich členů nebo zástupců ACTP neabsolvoval návštěvu policie nebo se na ní podílel. Všechna povolení pro ptáky, kteří jsou umístěni u členů ACTP nebo našich projektových partnerů, byla legálně vydána německými úřady.“

Úvodní foto: ACTP

Předchozí článek

31 druhů papoušků a drobných exotů: i letos má celostátní výstava Chovatel silnou exotářskou sekci

Dálší článek

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Nejčtenější