UVNITŘ VIDEO – Necelý rok stačil dvěma hejnům arů škraboškových, která byla vypuštěna loni v červnu a prosinci do volné přírody v severovýchodní Brazílii, aby vytvořila hnízdní páry a slavila úspěch v podobě prvních dvou vylíhnutých mláďat. Německá Asociace pro ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) informovala o hnízdění mladého páru v umělé hnízdní budce připevněné ke kmenu stromu v rezervaci poblíž města Curaçá. „Pár arů škraboškových tvořený samcem, který byl vypuštěn v červnu a samicí vypuštěnou v prosinci 2022, se vylíhla v budce dvě mláďata. Jde o budku připevněnou vysoko na stromě Caraibeira,“ uvedlo ACTP, že šlo již o druhou snůšku daného páru v probíhající hnízdní sezóně. Budka se nachází na dohled od vypouštěcí voliéry Spix’s Macaw Release Center.
O snahách vypuštěných arů škraboškových zahnízdit informoval v polovině října na mezinárodním kongresu EXOTA Olomouc 2023 kurátor ACTP Vladislav Marcuk. Uvedl tehdy, že tři páry už v přírodě zahnízdily, přičemž dva měly čisté snůšky a třetí momentálně sedí na vejcích. Šlo právě o pár, kterému se později vylíhla dvě mláďata. ACTP nyní dodalo, že první snůška tohoto páru byla čistá, druhá ale obsahovala dvě oplozené vejce. „Jedná se o mladé rodiče, kteří hnízdí poprvé a to, že se jim podařilo mláďata inkubovat na první pokus a vylíhnout je, byla sama o sobě skvělá zpráva. Potom jsme očekávali, zda zvítězí instinkt a budou svá mláďata krmit, což byl další milník, který se jim podařilo pokořit. Je však důležité říci, že pro mláďata je to nyní kriticky citlivá a nebezpečná doba, takže se zatajeným dechem čekáme, jak to dopadne,“ dodala ACTP.
První prokázané hnízdění v přírodě po 37 letech
Z dvacítky arů škraboškových, které ACTP ve spolupráci s partnery reintrodukčního programu loni vypustila do volné přírody, přežilo do současnosti 13. Čtyři ulovili dravci a tři zmizeli, přičemž jim přestal fungovat i GPS lokátor, který mají všichni arové škraboškoví vypuštění do přírody připevněný na krku. V letošním roce má vypouštění arů škraboškových pokračovat, do přírody se má dostat dalších 20 ptáků. Asociace ale zatím neinformovala o termínu, kdy by se tak mělo stát. Letošní hnízdění je prvním pokusem o rozmnožení arů škraboškových ve volné přírodě od roku 1986, kdy byla nalezena poslední obsazená hnízdní dutina. O několik let později zůstal ve volné přírodě jediný ara škraboškový – samec, který vytvořil pár se samicí ary marakány. Jejich pokusy o hnízdění ale nebyly úspěšné.
Tento poslední ara škraboškový nadobro zmizel v roce 2000. Od tohoto data byl tento papouščí druh v přírodě považovaný za vyhynulý. V zajetí však zůstalo několik desítek ptáků u chovatelů ve Švýcarsku, na Filipínách a v dalších zemích. Značnou část ptáků skoupil katarský šejk Saoud bin Mohammed bin Ali Al Thani, který vytvořil expertní tým veterinářů a chovatelů, s nimiž se mu postupně podařilo ary odchovávat i za pomoci umělé inseminace. Počáteční chovný materiál přitom tvořilo pouhých 17 ptáků (u dalších se prokázal bornavirus a další zdravotní problémy). Po Thaniho smrti se jeho rodina rozhodla všechny ary škraboškové přemístit do německého chovného zařízení ACTP, která převzala štafetu záchranného a reintrodukčního programu tohoto druhu.
Úvodní foto: ACTP