Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

První úspěšné hnízdění arů škraboškových po jejich návratu do volné přírody. Dvě mláďata se vylíhla rok po vypuštění

UVNITŘ VIDEO – Necelý rok stačil dvěma hejnům arů škraboškových, která byla vypuštěna loni v červnu a prosinci do volné přírody v severovýchodní Brazílii, aby vytvořila hnízdní páry a slavila úspěch v podobě prvních dvou vylíhnutých mláďat. Německá Asociace pro ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) informovala o hnízdění mladého páru v umělé hnízdní budce připevněné ke kmenu stromu v rezervaci poblíž města Curaçá. „Pár arů škraboškových tvořený samcem, který byl vypuštěn v červnu a samicí vypuštěnou v prosinci 2022, se vylíhla v budce dvě mláďata. Jde o budku připevněnou vysoko na stromě Caraibeira,“ uvedlo ACTP, že šlo již o druhou snůšku daného páru v probíhající hnízdní sezóně. Budka se nachází na dohled od vypouštěcí voliéry Spix’s Macaw Release Center.

O snahách vypuštěných arů škraboškových zahnízdit informoval v polovině října na mezinárodním kongresu EXOTA Olomouc 2023 kurátor ACTP Vladislav Marcuk. Uvedl tehdy, že tři páry už v přírodě zahnízdily, přičemž dva měly čisté snůšky a třetí momentálně sedí na vejcích. Šlo právě o pár, kterému se později vylíhla dvě mláďata. ACTP nyní dodalo, že první snůška tohoto páru byla čistá, druhá ale obsahovala dvě oplozené vejce. „Jedná se o mladé rodiče, kteří hnízdí poprvé a to, že se jim podařilo mláďata inkubovat na první pokus a vylíhnout je, byla sama o sobě skvělá zpráva. Potom jsme očekávali, zda zvítězí instinkt a budou svá mláďata krmit, což byl další milník, který se jim podařilo pokořit. Je však důležité říci, že pro mláďata je to nyní kriticky citlivá a nebezpečná doba, takže se zatajeným dechem čekáme, jak to dopadne,“ dodala ACTP.

První prokázané hnízdění v přírodě po 37 letech

Z dvacítky arů škraboškových, které ACTP ve spolupráci s partnery reintrodukčního programu loni vypustila do volné přírody, přežilo do současnosti 13. Čtyři ulovili dravci a tři zmizeli, přičemž jim přestal fungovat i GPS lokátor, který mají všichni arové škraboškoví vypuštění do přírody připevněný na krku. V letošním roce má vypouštění arů škraboškových pokračovat, do přírody se má dostat dalších 20 ptáků. Asociace ale zatím neinformovala o termínu, kdy by se tak mělo stát. Letošní hnízdění je prvním pokusem o rozmnožení arů škraboškových ve volné přírodě od roku 1986, kdy byla nalezena poslední obsazená hnízdní dutina. O několik let později zůstal ve volné přírodě jediný ara škraboškový – samec, který vytvořil pár se samicí ary marakány. Jejich pokusy o hnízdění ale nebyly úspěšné.

Tento poslední ara škraboškový nadobro zmizel v roce 2000. Od tohoto data byl tento papouščí druh v přírodě považovaný za vyhynulý. V zajetí však zůstalo několik desítek ptáků u chovatelů ve Švýcarsku, na Filipínách a v dalších zemích. Značnou část ptáků skoupil katarský šejk Saoud bin Mohammed bin Ali Al Thani, který vytvořil expertní tým veterinářů a chovatelů, s nimiž se mu postupně podařilo ary odchovávat i za pomoci umělé inseminace. Počáteční chovný materiál přitom tvořilo pouhých 17 ptáků (u dalších se prokázal bornavirus a další zdravotní problémy). Po Thaniho smrti se jeho rodina rozhodla všechny ary škraboškové přemístit do německého chovného zařízení ACTP, která převzala štafetu záchranného a reintrodukčního programu tohoto druhu.

Úvodní foto: ACTP

Předchozí článek

Videostřípky z EXOTIKY 2023 v Lysé nad Labem: unikátní mutační loriové, arakangy s mláďaty z paneláku či vazové velcí

Dálší článek

Vědecký orgán CITES v Česku, Agentura ochrany přírody a krajiny, je proti pozitivním seznamům zvířat

Nejčtenější