UVNITŘ VIDEA – Poslední říjnový víkend tradičně patří výstavě EXOTIKA v Lysé nad Labem. Reportáž z letošního ročníku jste si mohli na Ararauně přečíst již minulý čtvrtek (výstava je pětidenní, začínala tedy už ve středu), nyní vám přinášíme výběr videí pořízených především v hale C. Ta tradičně patří papouškům a dalším exotickým ptákům. I když letos hlavní pavilon viditelně prořídl, stále bylo na co koukat, a to nejzajímavější si můžete nyní prohlédnout i vy. Zabrousíme za vzácně chovanými tukany pestrými, evropským unikátem v podobě mutačních loriů horských a rudopáskových, jediných na starém kontinentě, největšími africkými papoušky vazy velkými či chovnému páru arů arakang s dvěma letošními mláďaty, která odchoval v panelákovém bytě v Praze.
Ara horský: druh chovaný v zajetí teprve 27 let
Ara horský patří mezi malé druhy arů a společně s arou marakánou a arou žlutokrkým patří do společného rodu Primolius. Na EXOTICE vystavoval chovný pár těchto papoušků, pocházející z Loro Parque na Tenerife, pardubický chovatel Jiří Stejskal. Věděli jste, že ara horský byl vůbec posledním druhem ary, který se dostal do chovu v zajetí mimo areál svého přirozeného výskytu? Legálně se tak stalo až v roce 1996, nelegálně o několik let dříve, každopádně se tak stalo až v 90. letech minulého století. Prvního odchovu v zajetí na světě docílil český chovatel Luděk Hovorka právě v roce 1996. Česko drží prim i v odchovu první barevné mutace, olivového aru horského vlastnil Bohumír Šimerda.
Evropský unikát: dilute mutace loriho rudopáskového
Přímo na EXOTICE se o tom nikde nepsalo, ale tři páry mutačních loriů horských a rudopáskových, které vystavil chovatel Marcel Kohout, patří mezi jediné v Evropě. Vidět je mohli i návštěvníci EXOTY Olomouc 2023, která se konala o dva týdny dříve než EXOTIKA. Ovšem pouze v Lysé nad Labem se stalo, že při umisťování loriů do výstavních klecí jeden uletěl a poté létal v hale C až do čtvrtečního rána, kdy se ho podařilo odchytit. Pro organizátory EXOTIKY to asi nebyla lehká noc, protože cena tohoto mutačního loriho je podobná jako u kakadua palmového.
Překvapivě kontaktní tukani pestří
Marcel Kohout vystavil na letošní EXOTICE také tukany pestré, kteří jsou v evropských chovech mnohem vzácnější než známější tukani obrovští. Párek tukanů byl zpočátku plachý, ale postupně si zvykl na návštěvníky a nakonec na ně reagoval zastrašováním a klováním do pletiva. Asi největším chovem tukanů pestrých v Evropě se může pochlubit slovenský chovatel Vratko Javro, provozovatel zoologické zahrady Eko Park Piešťany. Do České republiky a na Slovensko tyto ptáky z farmy v Argentině dovezl také vydavatel časopisu Nová EXOTA Jan Sojka. Jeden z jím importovaných párů zakoupila Zoo Košice.
Největší africký papoušek? Není to žako, ale vaza velký
Vaza velký připomíná spíše přerostlého holuba než papouška. Tito ptáci jsou výjimeční v hnízdním chování. Samice se páří hned s několika samci a ti se pak o ni po celou dobu inkubace vajec a krmení mláďat starají. To ale není vše. Samicím v době hnízdění vypadá peří na hlavě, takže připomínají spíše supy. Navíc supy se žloutenkou, protože vazové mají žlutě zbarvenou kůži na hlavě. A do třetice: vazové jsou jediní papoušci, u nichž dochází ke kopulaci pomocí výčnělků, které u samců připomínají savčí penis. Nic z toho ale návštěvníci EXOTIKY spatřit nemohli, vystavení vazové totiž měli už dávno po hnízdní sezóně.
Lutino i přírodní kakaduové růžoví
Letošní EXOTIKA nabídla hned několik voliér s hejny papoušků. Jednou z nich byla skupinka kakaduů růžových přírodního zbarvení a mezi nimi jeden pták mutace lutino. Takto zbarvení ptáci jsou v současnosti mezi českými chovateli velmi populární a je po nich výrazně větší poptávka než po přírodně zbarvených jedincích. Důvodem je samozřejmě jejich cena, která je několikanásobná oproti přírodním ptákům. Naopak cena přirozeně zbarvených kakaduů růžových v posledních letech dramaticky klesala. Výzvou pro české chovatele je modrá mutace kakadua růžového, která je výrazně vzácnější, a tudíž i mnohem mnohem dražší.
Populární arakangy Diego a Goldie s mláďaty
Vzpomínáte si na rozhovor s pražským chovatelem Václavem Froňkem o odchovu arů arakang v paneláku? Tak právě jeho ochočené arakangy Diego a Goldie, vycvičené na volný let, obsadily společně se svými dvěma letošními mláďaty síťovou voliéru v hale C. Jde o hodně kontaktní papoušky, kteří se nebojí lidí, takže během EXOTIKY přelétávali z jedné strany voliéry na druhou nebo posedávali na kovových držácích sítě, odkud pokukovali na návštěvníky výstavy dole. Diego a Goldie odchovali již několik mláďat, a to zcela přirozenou cestou. Pouze v jednom případě jim muselo být mládě odebráno k ručnímu dokrmení, když měli tři potomky a poslední bylo výrazně mladší než další dva sourozenci.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz