31 druhů papoušků a drobných exotů: i letos má celostátní výstava Chovatel silnou exotářskou sekci

UVNITŘ GALERIE – Polovina listopadu je tradiční termín celostátní výstavy Chovatel, kterou v pátek 17. a sobotu 18. listopadu na Výstavišti Lysá nad Labem pořádá Český svaz chovatelů. Letos už potřetí za sebou nabízí tato akce kromě celostátních výstav králíků, holubů a drůbeže také silnou exotářskou sekci, kterou opět připravila ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy. Nachází se v pavilonu A1 (snížené přízemí hlavní budovy výstaviště), kde zabírá přibližně čtvrtinu plochy. V 87 klecích a voliérách je k vidění 31 druhů papoušků a drobných exotů, včetně bodované sekce, již obsadilo 64 ptáků. Nebodovanou část exotářské sekce vyzdobili východočeští Exotáři větvemi bambusu a okrasnými travinami a rozhodně je na co koukat. Výstava je přístupná ještě dnes od 9 do 16 hodin.

Nechybí arové, kakaduové ani žakové

Hlavní část expozice tvoří kostkové voliéry, z nich největší obsahuje různé mutace alexandrů malých od chovatele Jaroslava Votavy. Stejné ptáky mohli před třemi týdny vidět návštěvníci výstavy EXOTIKA 2023, která se rovněž konala na Výstavišti Lysá nad Labem a i tam byli tito alexandři na prodej. Z nabízených mutací jde především o straky a štěpitelné na straky. Velkou voliéru pak po stranách doplňují o něco menší voliérky s alexandry velkými od Jiřího Macha z Přelouče, roselami pestrými od Jana Holana, ary horskými od Jiřího Stejskala, kakaduy šalamounskými od Františka Rérycha a ary araraunami od Jana Potůčka. Tuto šestici voliér doplňuje řada větších klecí, které se táhnou podél stěny pavilonu až ke stánku Ústřední odborné komise chovatelů exotického a okrasného ptactva Českého svazu chovatelů.

Nejblíž k stánku, u modrého propagačního banneru Exotářů, jsou klece s duhovými andulkami, mezi nimiž nechybí ani jedna „helikoptéra“ alias japan hagamoro, dále mutační agapornisové růžohrdlí a rovněž mutační mníšci šedí, které na výstavu zapůjčil František Rulík ze Slatiňan. Následují opět mutační korely chocholaté od Jiřího Macha z Přelouče, papoušci senegalští od jeho jmenovce z Hradce Králové, amadiny diamantové od Martina Šimona a pyrury zelenolící a aratingy sluneční od Pavla Dobiáše. Žaky velké vystavuje František Rérych a návštěvníci si na ně musí dát pozor, protože ptáci jsou sice krotcí, ale pokud je odvážlivec přes pletivo podrbe, riskuje pořádný štípanec. Za žaky následují klece s amazónky modrohlavými a šupinkovými od přeloučského Jiřího Macha.

V bodované sekci je 64 ptáků

Stejný chovatel na výstavu zapůjčil i pár papoušků žlutokřídlých, rosel žlutolících, mutačních papoušků zpěvavých a barnardů zelených. Jan Holan vystavuje mladý pár papoušků nádherných a dále jsou v řadě klecí vidět i alexandři rudohlaví a rýžovníci šedí. Celkem 64 bodovacích klecí obsadili výstavní ptáci, konkrétně pak barevné andulky, agapornisové růžohrdlí a fišeri, zebřičky pestré, hýli obecní a mexičtí, holoubci diamantoví, zvonci zelení a stehlíci obecní. Bodované ptáky posuzoval Josef Markytán a ocenění získali opeřenci v pěti kategoriích. U barevných andulek získali první tři místa ptáci od pardubické chovatelky Marie Foltýnové, u agapornisů fišeri obsadil rovněž všechna tři první místa Karel Novák, u zebřiček a zvonků získat první tři ocenění Jan Makyňa, který obdržel také první místo v kategorii holoubků diamantových. U hýlů, stehlíků a agapornisů růžohrdlých se ocenění neudělovala.

Část vystavovaných ptáků je prodejných, a to i v sekci bodovaných exotů. Na stánku Ústřední odborné komise chovatelů exotického a okrasného ptactva ČSCH je také možné podepisovat protest proti vzniku celoevropských pozitivních seznamů zvířat a zakoupit v něm lze i katalog vystavených exotických ptáků (oficiální katalog výstavy Chovatel 2023 tyto informace neobsahuje). V exotářské sekci výstavy lze navštívit také stánek Zooparku Nehvizdy a Ústřední odborné komise zpěvných kanárů ČSCH, a je zde také výběh s velkou suchozemskou želvou. Výstava Chovatel je pouze dvoudenní, koná se v pátek a v sobotu. Pro dospělé je vstupné 150 Kč (pro členy ČSCH 120 Kč), děti nad 130 cm zaplatí 50 Kč, pro menší je vstup zdarma. Součástí výstavy je i mistrovství České republiky v chovu drobného zvířectva, včetně speciální expozice morčat, potkanů a ježků.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 17. až 19. listopadu 2023

Dálší článek

Brazílie chce vrátit ary škraboškové poslané do Indie a žádá revizi partnerství s ACTP

Nejčtenější