Kulatý stůl má sjednotit postup českých chovatelů proti pozitivnímu seznamu zvířat. Vzniká totiž další petice

UVNITŘ POZVÁNKA – Společný postup proti snahám o zavedení jednotných celoevropských pozitivních seznamů zvířat určených pro zájmový chov chtějí na setkání v neděli 10. září sladit chovatelé napříč různými organizacemi a obory. Kulatý stůl „Budoucnost zájmového chovu zvířat v ČR – NE POZITIVNÍM SEZNAMŮM“ svolal do pražského sídla Ústředního výkonného výboru Českého svazu chovatelů (ČSCH) v Maškově ulici č.p. 3 Martin Kabát, předseda Ústřední odborné komise chovatelů okrasného a exotického ptactva ČSCH společně s předsedou Teraristické společnosti Praha Petrem Kodymem a konzultantem této společnosti ve věci pozitivních seznamů zvířat Petrem Rothem.

Místo jedné podpisové akce dvě

Setkání se uskuteční v době, kdy vedle již spuštěné podpisové akce proti pozitivním seznamům zvířat EU vzniká další petice na stejné téma. Tu připravuje skupina okolo poslankyně Niny Novákové (nestraník za KDU-ČSL), organizátorky pravidelných kulatých stolů o zájmovém chovu zvířat, které se konají v Poslanecké sněmovně. Zatímco podpisová akce, která odstartovala v červnu a kterou zaštítil ČSCH, na jehož webu je speciální sekce se všemi potřebnými informacemi a dokumenty, není přímo adresovaná žádné instituci a probíhá výhradně v papírové podobě (získané podpisy poté koordinátoři předají agentuře, která bude pro Evropskou komisi zpracovávat studii vhodnosti a proveditelnosti evropských pozitivních seznamů zvířat), nová petice má směřovat na poslance a senátory.

Mezi členy petičního výboru této nové podpisové akce je i předseda ČSCH Ondřej Matouš, který se měl původně v červenci sejít s organizátory dosavadní podpisové akce „STOP POZITIVNÍM SEZNAMŮM“ a sjednotit s nimi postup. Místo toho ale na přelomu července a srpna vznikl petiční výbor nové petice, o které se Ondřej Matouš rozepsal i v úvodníku prázdninového čísla svazového časopisu Chovatel. Zářijového setkání, které pořádají koordinátoři původní podpisové akce, se zúčastní i Ondřej Matouš a přizvaní byli i zástupci Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí, České zemědělské univerzity, zoologických zahrad a chovatelé šelem, kožešinových zvířat, hlodavců, všech druhů ptáků, obojživelníků a plazů.

Setkání pro pozvané organizace po předchozí registraci

Tříhodinový kulatý stůl, jehož začátek je naplánovaný na 13:00 hod., zahájí společně Martin Kabát a Ondřej Matouš z vedení ČSCH, načež Martin Kabát krátce shrne, jak došlo na pozitivní seznamy a co by pro chovatele znamenalo jejich zavedení. O aktuálním dění okolo záměru zavést celoevropské pozitivní seznamy zvířat bude informovat Petr Roth, který je v kontaktu se zástupci Evropské komise, konkrétně pak oddělení CITES při Generálním ředitelství pro životní prostředí. S argumenty chovatelů terarijních zvířat proti pozitivním seznamům seznámí přítomné Petr Kodym z Terarijní společnosti Praha. Na setkání rovněž zazní společné stanovisko členů Unie českých a slovenských zoologických zahrad, kteří pozitivní seznamy zvířat jednoznačně odmítají.

Na kulatém stolu také zazní nejaktuálnější informace o vývoji okolo již platných pozitivních seznamů zvířat v několika členských státech EU. O stavu probíhající podpisové akce proti zavedení celoevropských pozitivních seznamů zvířat poví člen Ústřední odborné komise chovatelů exotického a okrasného ptactva ČSCH a jednatel ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy Jiří Stejskal. Nejbouřlivější částí setkání bude jistě závěrečná diskuse. Akce se mohou zúčastnit zájemci z řad pozvaných organizací, pouze se musí dopředu nahlásit pořadateli Martinu Kabátovi, a to nejpozději do 5. září na e-mailovou adresu martinkabat.ph@seznam. Obdobné setkání chce ještě na konci srpna svolat i poslankyně Nina Nováková.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

V Surinamu zabavili největší počet arů kobaltových v historii. 29 ptáků se má vrátit do Brazílie

Dálší článek

Křížem krážem po českých zoo: do Zlína za nejdelší ptačí voliérou v Česku

Nejčtenější