Podpisovou akci proti pozitivním seznamům zvířat EU zatím podpořilo 1800 Čechů. Kde se můžete přidat?

Téměř dva tisíce podpisů se zatím podařilo získat v protestní akci proti zavádění tzv. pozitivních seznamů zvířat v Evropské unii, které by definovaly, jaké druhy zvířat mohou fyzické osoby vlastnit v zájmovém chovu. Konkrétně 1807 platných podpisů evidovali koordinátoři akce ke středě 12. července. Dalších 156 podpisů nebylo platných, protože podepisující neuvedli celou adresu trvalého bydliště, ale pouze město, případně jim chybělo poštovní směrovací číslo. Podporu protestní akci vyjádřili jak chovatelé exotického ptactva, tak terarijních zvířat, majitelé domácích mazlíčků či známí chovatelů, kteří žádná exotická zvířata nevlastní. Sběr podpisů začal v červnu a pokračovat bude zhruba do konce letošního roku.

Ambicí pořadatelů protestní akce je získat v různých zemích Evropské unie dohromady milion podpisů, který by zajistil, že se Evropská komise bude tímto protestem vážně zabývat. Kromě České republiky probíhá podpisová akce i na Slovensku, připravuje se její start v Polsku a dalších zemích. Evropská komise mezitím finišuje s přípravou zadání veřejné soutěže na zhotovitele studie proveditelnosti celoevropských pozitivních seznamů zvířat, které prosazují aktivisté ze tří západoevropských nevládních organizací bojujících za „práva zvířat“. Těmto organizacím se podařilo loni na podzim přesvědčit dostatek členů Evropského parlamentu, aby prošla výzva Evropské komisi k přípravě zmiňované studie proveditelnosti celoevropských pozitivních seznamů zvířat.

Kam posílat vyplněné archy podpisové akce proti zavedení pozitivních seznamů zvířat EU?

Sběr podpisů bude pokračovat do konce roku

Obdobné seznamy přijalo již osm členských států EU. Většina z nich vůbec neřeší chov exotických ptáků, ale například Slovinsko zveřejnilo koncem května návrh pozitivního seznamu, který povoluje chov pouze 31 druhů papoušků, mezi kterými nejsou vůbec žádní zástupci arů, neofém, kakariků, a až na výjimky ani kakaduů nebo amazoňanů. Zároveň vznikl i negativní seznam zakázaných druhů zvířat, na kterém se objevily všechny černé druhy kakaduů a nestoři kea a kaka. Tamní ministerstvo zemědělství přijímalo do 25. června připomínky k oběma seznamům a od té doby není jasné, jak s nimi bude naloženo a od kdy a v jaké podobě vstoupí seznamy v platnost (server Ararauna.cz tento týden oslovil slovinské ministerstvo zemědělství s několika konkrétními dotazy a čekáme na odpovědi).

Tuzemská podpisová akce proti celoevropským pozitivním seznamům zvířat získala podporu od mnoha organizátorů chovatelských burz a trhů. Podpisová místa jsou například na všech teraristických burzách Živá exotika, Terrabazar, Ryby a rybičky, Fauna trhy, Aqua terra, na burzách v Týništi nad Orlicí, Sobotce a dalších místech. Podpisový formulář vyšel v letním dvojčísle časopisu Nová EXOTA společně s vysvětlujícím článkem, obdobný text se objeví i v letním čísle časopisu Chovatel. Zájemci, kteří chtějí podpořit tento protest, si mohou stáhnout podpisový arch, vytisknout a po jeho zaplnění podpisy s úplnými adresami zaslat nejprve v elektronické verzi na adresu jan.potucek@ararauna.cz a poté fyzicky v papírové podobě na adresu Jan Potůček, 28. října 121, 530 03 Pardubice – Nemošice.

Aktivisté za práva zvířat připravili podklady pro vznik pozitivního seznamu zvířat EU. Představili ho v Bruselu

Úvodní foto: Ararauna.cz

Předchozí článek

Jak ochránit mláďata papoušků žlutoramenných v termitištích před hady a varany? Pomohly elektrické ohradníky

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 14. až 16. července 2023

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější