UVNITŘ GALERIE – Katastrofální začátek hnízdní sezóny ohrožených papoušků žlutoramenných v rezervaci Artemis na severoaustralském poloostrově Cape York nesliboval pro tyto vzácné ptáky dobrý rok. Vejce a mláďata ve všech hnízdech, které monitorovali ochránci přírody ze záchranné stanice Artemis, padla za oběť predátorům. Papoušci žlutoramenní hnízdí v norách, které si hloubí v termitištích. Využívají tepla, které přirozeně vytváří termiti, a rodiče tak s mláďaty nemusí trávit tolik času a mohou se věnovat shánění potravy. Toho ale využívají různí dravci, především pak hadi a varani, kteří hnízdní nory vybírají. Vzhledem k tomu, že papoušků žlutoramenných je v přírodě poslední tisícovka, rozhodli se ochránci proti predátorům zasáhnout.
„Hnízdní sezóna 2023 začala pro papoušky žlutoramenné v rezervaci Artemis strašně. V určitou chvíli bylo zničeno každé hnízdo, které jsme monitorovali. Ale naše nouzové zásahy situaci otočily ve prospěch papoušků,“ informovali zástupci organizace Artemis Nature Fund. Při průměrné velikosti snůšky pět vajec hrozilo, že sezónu nepřežije 35 mláďat která by nikdy neposílila klesající populaci tohoto zajímavě zbarveného papouška. „Některá hnízda jsme monitorovali 24 hodin denně a sedm dní v týdnu malými kamerami, a tak se nám podařilo zjistit, kdo nese za tuto spoušť vinu: užovky stromové a varani,“ uvedli ochránci. Spontánně proto okolo termitišť, v nichž hnízdili papoušci žlutoramenní, postavili elektrické ohradníky, které bránily přístupu nejen hadům a varanům, ale také zdivočelým kočkám.
Příští rok chtějí ohradit 20 hnízd
Každé termitiště bylo chráněno dvěma ohradníky: vnějším, který tvořily pouhé dva dráty a měly zastavit potulný dobytek. Blíže k termitišti pak ochránci umístili další ohradník, který byl mnohem nižší a tvořilo ho pět nebo šest souběžných drátů blízko sebe. Oba ohradníky napájí solární panely, takže dotek drátu způsobí potenciálním vykradačům hnízd elektrický šok. „Nevěděli jsme, zda to bude fungovat, ani jak budou reagovat dospělí papoušci, a vzhledem k našemu omezenému rozpočtu jsme začali s relativně malým a opatrným pokusem. Zakoupili jsme dostatek vybavení na ochranu několika hnízd najednou a denně jsme je monitorovali. Když jedno hnízdění skončilo, rychle jsme přemístili zařízení k dalšímu hnízdu,“ líčí ochránci.
Úspěch byl nečekaný. Každé hnízdo chráněné ohradníkem zůstalo nedotčeno a vyletěla z něj mláďata. „Zatím ještě ve dvou hnízdech zůstávají vzrostlá mláďata, která mají každým dnem vylétnout. Pokud se tak stane, díky ohradníkům se nám letos podaří zvýšit populaci papoušků žlutoramenných v rezervaci Artemis o 23 jedinců,“ radují se ornitologové. Pro příští rok si vědci stanovili ambiciózní plán postavit ohradníky okolo každého obsazeného hnízda. „Pokud budeme dobře hledat, odhadujeme, že jich příští rok najdeme okolo dvaceti. Vzhledem k tomu, že na jedno hnízdo připadá v průměru snůška pěti vajec, mohli bychom takto zachránit až 100 mláďat. Byl to významný výsledek nejen pro populaci v rezervaci Artemis, ale obecně pro celý tento druh papouška,“ dodávají ochránci.
Posvátný pták alwal bojuje o přežití. Papoušku žlutoramennému hrozí úplný zánik
Fotografie: Artemis Nature Fund