V Surinamu zabavili největší počet arů kobaltových v historii. 29 ptáků se má vrátit do Brazílie

Historicky nejvyšší počet nelegálně držených arů kobaltových zabavily koncem července úřady v surinamském hlavním městě Paramaribo. Na vzácné papoušky přišli vyšetřovatelé jen náhodou. Původně totiž jen prověřovali stížnosti na obtěžování hlukem, které se soustředily na jedno místo v ulici Garnizoenspad. Při kontrole, kterou zde prováděli členové ochranářské organizace Lands Bosbeheer (LBB), však narazili na ary kobaltové a tamaríny zlaté. Zejména přítomnost tak velkého počtu papoušků unikátního druhu úředníky poněkud překvapil. „Jedná se o největší zdokumentovaný záchyt tohoto druhu od doby, kdy se s ním v roce 1978 poprvé setkal ve volné přírodě vědec Helmut Sick,“ upozornila nevládní organizace RENCTAS International, která vyzvala brazilskou vládu, aby skoncovala s nelegálním obchodem s divokými zvířaty.

RENCTAS dodala, že za poslední dobu bylo zabaveno nebo spatřeno 38 arů kobaltových při pokusu o jejich nelegální prodej. Vedle surinamského případu jde také o zabavení tří arů kobaltových schovaných v legální zásilce papoušků na mezinárodním letišti v Dháce, hlavním městě Bangladéše. „V březnu jsme navíc zachytili na internetu video prezentující dalších šest prodávaných arů kobaltových zavřených v malé kleci,“ dodává RENCTAS. Zatímco Surinam již oznámil, že chystá repatriaci zabavených ptáků a ti se tak vrátí do Brazílie, Bangladéš na žádost brazilské strany zatím nijak nereagoval a tři arové z letiště v Dháce zůstávají v tamní zoologické zahradě. „Obchodování s 38 exempláři během tak krátké doby vyvolává extrémně znepokojivý pocit. Je to alarmující číslo pro druh, jehož divokou populaci tvoří pouze dva tisíce jedinců,“ uvedl předseda organizace RENCTAS Dener Giovanini.

Pašeráci je dostávají z Brazílie v soukromých tryskáčích

„Je to ještě znepokojivější, pokud vezmeme v úvahu studie naznačující, že pouze část ptáků z divoké populace je schopna reprodukce,“ dodal šéf organizace, která adresovala výzvu brazilské federální prokuratuře, aby neprodleně zpřísnila ochranu divoce žijících zvířat. REBCTAS dodal i důkazy, že obchodníci se zvířaty operují přímo v hnízdišti arů kobaltových. Ta se nachází v těžce přístupných kaňonech v severobrazilském Raso da Catarina a dostat se k hnízdům vyžaduje velmi dobré schopnosti ve slaňování, protože arové kobaltoví hnízdí ve skalních průrvách. RENCTAS má podezření, že arové vybraní z hnízd a dopravení do Surinamu vycestovali z Brazílie na palubě soukromých tryskáčů pronajatých výhradě k tomuto účelu.

Cena ary kobaltového na černém trhu se pohybuje od 60 do 120 tisíc amerických dolarů, v přepočtu 1,3 až 2,6 milionu korun. Jenom skupina ptáků zabavená v Surinamu by tak měla pro pašeráky hodnotu 2,9 milionu dolarů (64 milionů korun). Nevládní organizace zaměřené na ochranu přírody nyní tlačí na brazilské úřady, aby před blížící se hnízdní sezónou arů kobaltových, která začne v září, zajistili monitoring hnízdišť a zabránili tak dalšímu vybírání vajec a mláďat z hnízd. Ve stejnou dobu, kdy se RENCTAS snaží zajistit ochranu těmto papouškům na jejich nejznámějším hnízdišti, oznámila nadace Loro Parque Foundación, že jeden z párů arů kobaltových, které vypustila v jiné severobrazilské lokalitě, letos zdárně v přírodě odchoval hned tři mláďata v jednom hnízdě (blíže v chystaném článku).

Úvodní foto: Waterkant.net

Předchozí článek

iFauna.cz přišla po změně grafiky a osekání obsahu o třetinu uživatelů. Jak se daří jejím konkurentům?

Dálší článek

Kulatý stůl má sjednotit postup českých chovatelů proti pozitivnímu seznamu zvířat. Vzniká totiž další petice

Nejčtenější