Křížem krážem po českých zoo: do Zlína za nejdelší ptačí voliérou v Česku

UVNITŘ GALERIE A VIDEO – Představovat zlínskou zoologickou zahradu netřeba, vždyť jde o druhou nejnavštěvovanější zoo u nás hned po pražské. A že je v Lešné na co koukat! Jakmile oznámila, že otevře nejdelší průchozí ptačí voliéru v České republice, expozici Gora Ark pro africké druhy supů, ale také hadilovy písaře, zoborožce hrubozobé a několik druhů turak, bylo o dalším cíli našeho putovního seriálu po českých zoo rozhodnuto. Navíc zlínská zoo se pyšní chovem řady unikátních exotických ptáků, včetně papoušků. Legendární je její velká průchozí voliéra s několika druhy arů a amazoňanů či tropická hala Yuacatan, kde se loni podařilo poprvé v Evropě odchovat přirozeně pod rodiči kotingu tříbarvou. Nemluvě o úspěšném chovu několika druhů zoborožců, včetně dvojzoborožce indického.

Jak se tam dostat

Zlínská zoo se nachází nad Zlínem v části přírodního parku Hostýnské vrchy mezi Fryštákem, Kostelcem a Štípou. Ačkoli je poměrně daleko od města, zajíždí sem několik linek MHD. Z centra Zlína trvá cesta trolejbusem do zoo asi 20 minut. Autem je třeba dojet po dálnici do Otrokovic, projet Zlín a v centru odbočit směrem na Fryšták, za Zlínem se pak dát doprava na Kostelec a v něm doleva směr Lešná. Přímo u zoo je několik parkovacích ploch. Vyplatí se přijet brzy dopoledne, protože přes den jsou parkoviště hodně vytížená. Sjíždí se sem totiž hodně návštěvníků nejen z Česka, ale i z blízkého Slovenska a Polska. Tři parkoviště provozuje přímo zoo a na nich je parkování zdarma, další tři mají soukromníci a jsou zpoplatněna (tato parkoviště se nachází přímo u vchodu do zoo).

Veřejnou dopravou se zájemci musí dopravit do Zlína, ať již na hlavní železniční stanici Zlín – střed nebo na autobusové nádraží, které se nachází hned vedle tohoto vlakového nádraží. Dálkové vlakové spoje většinou nezajíždí přímo do Zlína, proto je třeba v Otrokovicích přestoupit na osobní vlak směr Zlín (obě města jsou fakticky propojená a mají také společnou MHD). Ze zlínského vlakového nebo autobusového nádraží je třeba dojít asi 400 m nahoru k hlavní komunikaci, která protíná celý Zlín, podejít ji a dát se vlevo na zastávku MHD Náměstí práce. Odtud jezdí přímé trolejbusové linky 4 a 5 a autobus 36 až do zoo. Do zoo vede ze Zlína také cyklostezka dlouhá pět kilometrů, ale připravte se na to, že vede do kopce.

Co stojí vstupné

Zlínská zoo nabízí několik variant vstupného. Záleží na tom, zda si chcete prohlédnout jenom zoo, nebo také zámek Lešná, který se nachází v areálu zahrady, případně si připlatit za delší okruh zámkem. Základní vstupné jenom do zoo (je označeno jako „4nature“) vyjde dospělého od 13 do 59 let při platbě kartou na 210 korun (hotově 230 korun), seniory od 60 let na 180 korun kartou a 200 korun hotově, děti od 3 do 12 let 150 korun kartou a 170 korun hotově. Rodinné vstupné pro dva dospělé a jedno dítě od 3 do 12 let vyjde na 570 korun kartou a 610 korun hotově, pro dva dospělé a dvě děti od 3 do 12 let na 720 korun kartou a 770 korun hotově a pro dva dospělé s třemi dětmi od 3 do 12 let na 870 korun kartou a 930 korun hotově. Ze všech těchto vstupenek jdou tři koruny na záchranu ohrožených druhů, ale zakoupit i vstupenku Standard bez tohoto poplatku.

Vstupné zároveň do zoo i na zámek Lešná vyjde dráž, veškeré varianty naleznete přímo na webu zoo. Vstupenku si lze zakoupit také online předem v e-shopu na webu Zoo Zlín. Návštěvník si při nákupu určí den návštěvy a ten musí dodržet. Ceny jsou stejné jako při nákupu na pokladně u vchodu do zoo, pokud zájemce platí kartou (tedy nižší částky ze jmenovaných výše). Děti do tří let mají vstup do zoo zdarma, stejně jako ZTP/P s doprovodem či pedagogický doprovod na každých 10 žáků platících vstupné. Pro ZTP dospělé platí vstupné jako pro dítě od 3 do 12 let, ZTP dítě má vstup zdarma a jeho doprovod platí dětské vstupné. Přímo na pokladnách lze platit nejen korunami, ale také eury. Zahrada přijímá pouze bankovky 5, 10 a 20 euro a pro letošní rok počítá s fixním kurzem 23 Kč za euro.

Jak vypadá areál

Připravte se na to, že zlínská zoo je opravdu velká. Dobrou zprávou je, že naprostá většina expozic se nachází přímo v Hostýnských vrších v lesoparku, takže je tu příjemně i v parných letních dnech. Pokud chcete vidět vše, co zlínská zoo nabízí, vyplatí se přijet hned na otvírací hodinu, protože expozic je opravdu hodně. Hned za hlavním vchodem vede cesta k tropické hale Yucatan, u kterého jsou zvenku výběhy s vodními plochami pro vydry obrovské. Pokud budete mít štěstí a přijdete v době krmení, zažijete pěknou „melu“, kdy si každá vydra ukořistí vlastní rybu a s tou se snaží co nejrychleji utéct dál od dalších vyder a sežrat ji. Oproti našim vydrám jsou vydry obrovské opravdu obří a jejich pištivý hlas nepřeslechnete.

Pokud se vydáte podél vydřích výběhů doleva okolo haly Yuacatan, narazíte na další vodní expozici s lachtany hřivnatými. Zpočátku vypadá malý, ale nenechte se mýlit, výběh netvoří jen část situovaná k amfiteátru se sezením pro návštěvníky. Vede podél cesty za halu Yuacatan, kde je také voliéra s prvními papoušky, skupinou arů arakang. Přímo naproti ní pokračuje jedna z cest (proti směru oficiální prohlídkové trasy) do zcela nové části zoo nazvané Pantanal. Ta už není krytá stromy, zato je nádherně situovaná do kopce a cesta se tu vine v zatáčkách okolo výsadby keřů a dalších teplomilných rostlin. Zoo tuto část nazvala Jaguáří trek a začíná velikou voliérou s kondory, v níž je ale také skupina arů vojenských, dříve umístěná do průchozí voliéry jihoamerického ptactva.

Hned na tuto velkou voliéru navazuje výběr pro jaguáry, který můžou návštěvníci sledovat z krytého průchodu přes obrovskou skleněnou výlohu a vodní nádrž s rybkami. Jaguáří trek pak navazuje na širokou cestu pro vláčky, která míjí výběr s kapybarami a prochází velkou branou oznamující vjezd do sekce Pantanal. Dál se dá pokračovat buď po této široké cestě nebo po úzké stezce lesem, která pokračuje okolo expozic chápanů a kotulů až k velké voliéře s jihoamerickými papoušky Guayanas. Ta prošla v uplynulých letech několika úpravami a poté, co její pletivo narušili dospělí arové hyacintoví a několik jich ulétlo (všechny se je podařilo odchytit, ale tuto zkušenost si Zoo Zlín prožila hned dvakrát), už tu někteří ptáci raději nejsou. To neznamená, že se zde nesetkáte s ary hyacintovými, ale jde o mladé ptáky, kteří ještě nemají takovou sílu v zobáku.

Voliéra je hodně vysoká a je v ní několik holých stromů, po kterých posedávají nejen arové hyacintoví (v době naší návštěvy dva ptáci), ale především arové arakangy, arové malí, arové rudobřiší a amazoňani pomoučení. Je to jedno z nejoblíbenějších návštěvnických míst, zvláště když arové slétnou blíž a nechají se fotografovat. Voliéru ale neobývají pouze papoušci, jsou tu také hoka pospolitá, čáje obojkové a husičky vdovky. Obsazení voliéry se průběžně mění, takže ne vždy narazíte na všechny vyjmenované druhy, někdy naopak nějaké nové přibudou. Lesní cestou se pak dostanete k velkému areálu plnému stánků s občerstvením a hřištěm pro děti. Ten je zajímavý hlavně kvůli expozici s nestory kea a také s kivim, kterého zlínská zoo chová jako jediná v Česku. Kivi je však noční pták, tak ho většinou uvidíte jen na monitoru umístěném u expozice, kam se promítá obraz z kamery v budce, kde přes den spí.

Širokou cestou pro vláčky hned za dětským hřištěm narazíte po pravé straně na rybníček s mladými pelikány, kteří se nebojí posedávat hned u cesty a jsou doslova na dosah ruky (nesahat!). Tuto australskou sekci zlínské zoo završují výběhy s klokany a emu, voliéry se zoborožci (k vidění jsou dvojzoborožci nosorožčí) a výběhy kasuárů a psů novoguinejských.

Ale to už začíná asijská sekce zoo, kdy je třeba cestu pro vláčky opustit a vydat se užší cestou do kopce je gaurům indickým a tygrům usurijským. Na ty se můžete podívat z vyvýšeného pódia, na kterém je i krytá voliéra s veverkami. Je to tu ale dost úzké a při větším počtu návštěvníků se tu tvoří fronty. Cestička se poté stáčí zase dolů k cestě pro vláček a míjí výběh medvědů pyskatých, vedle které probíhá výstavba obrovské voliéry Kerala pro asijské ptáky s novým brlohem pro medvědy. Stavba vypadá impozantně, součástí bude veliké jezírko a v době naší návštěvy byla už skoro dokončená. Však se také má otevírat už 9. září! Asijské ptáky mezitím můžete obdivovat přes cestu v „menší“ (ale i tak dost velké) průchozí voliéře, kde jsou pospolu supi bělohlaví a zoborožci kaferští:

Ve středu asijské části zoo je nádherná japonská zahrada s půlobloukovým dřevěným můstkem, bonsaji a dalšími rostlinami, doplněná výběhy pro jeřáby. Navazuje na ni jezírko s gibony, kteří mají postavený můstek z vnitřní neveřejné expozice na ostrůvek, kam pravidelně přeručkovávají a hrají si v korunách stromů (viz video níže). Na jezírku pak plave flotila dospělých pelikánů. To už ale začíná africká část zoo s jezírkem plným pelikánů a ostrůvkem pro lemury kata. Co však zaujme především, je bytelná želená zeď, která prochází přes cestu, a jakmile se k ní přiblížíte, zjistíte, že to není jen tak ledajaká zeď, ale v podstatě tunel pro transport slonů z původního slonince na pláň Karibuni, která slonům poskytuje volnost jako ve volné přírodě. Ke Karibuni se jde právě tímto bytelným tunelem a hodně to připomíná film Jurský park.

Původní sloninec loni nahradilo nové chovné zařízení v zadní části pláně Karibuni, které není přístupné veřejnosti. Co se tedy stane se slonincem přímo v areálu zoo? Má z něj vzniknout nové expozice se šimpanzi bono bono. Karibuni se nedá srovnat s ničím, co nabízí české zoologické zahrady. Možná tak se safari ve Dvoře Králové, ale tam nemají volně vypuštěné slony. Je to třetí největší výběh pro slony v zoo na světě. Pohled na majestátná zvířata, která stojí na obzoru a široko daleko není žádná mříž nebo zábrany, prostě stojí za to. Na samém konci návštěvnické zóny je jezero, ve kterém se sloni často koupou a můžou tu i plavat. Ne nadarmo zlínská zoo láká návštěvníky, že jedině u ní můžou vidět, jak slon plave.

Karibuni ještě není dokončena, druhá etapa má vytvořit podobně velký prostor pro další velká africká zvířata včetně žiraf. Hlavní část ale bude stále tvořit výběh pro slony, kterým se tu opravdu daří. Však se tu předloni narodilo první slůně slona afrického v České republice! Stejnou cestou jako z Jurského parku se pak z Karibuni vrátíte zpět na hlavní cestu a okolo několika dalších expozic s africkými kopytníky k řadě voliér Senkele se supy a příbuznými dravci dojdete k voliérám se sovami a výběhu žiraf. Okolo něj se pak jde k nejnovější expozici Zoo Zlín, nejdelší voliéře pro supy Gora Ark, která má na délku úctyhodných 80 metrů. Je celá průchozí, uvnitř jsou sedátka pod krytou střechou a dravce tu krmí jako v Africe – dostávají kosti s masem, o které bojují na zemi. V době naší návštěvy se o žrádlo zajímali hlavně hadilovové písaři:

Gora Ark je tak velká, že se vyplatí si sem vzít menší dalekohled. Supi tu mají parádní rozlet, což se projeví na jejich kondici. Ve voliéře jsou připravena i hnízda a kromě supů tu jsou i zoborožci nebo turaka. Hned vedle obří voliéry je menší, kterou obývají papoušci šedohlaví. Na ně se zlínská zoo specializuje a pravidelně je i odchovává. Série voliér pokračuje několika zoborožci a expozicí želv. Okolo Chocolaterie pak cesta vede do samého srdce zoo se zámkem Lešná. U něj se nachází unikátní expozice pro rejnoky, které můžou návštěvníci za poplatek krmit. Za rejnočím pavilonem se nachází výběh tučňáků, další voliéra se zoborožci, brodivými ptáky a ary hyacintovými. To už se ale znovu blíží tropická hala Youcatan, kterou stojí za to projít, protože nabízí cestu korunami stromů na vyvýšeném můstku. Uvnitř haly je prostor oddělený sítí, v němž je pár koting tříbarvých. Další kotinga je mimo tuto vnitřní voliéru volně v prostoru haly. Ptáků jsou tu desítky a určitě se tu dá strávit hodně času sledováním i fotografováním. Pro chovatele je to pak určitě zajímavá hra na schovávanou, když hledají hnízda jednotlivých druhů ptáků, nebo když musí kroužkovat mláďata v nepřístupných horních partiích stromů, kam se musí slaňovat ze střechy haly.

Pokud jste do zlínské zoo ještě nezavítali, asi jste pochopili, že to je opravdu výlet na celý den, možná i dva. Napoprvé se asi zahrada nedá projít úplně celá bez toho, aniž byste nějaké expozice oželeli. A stále přibývají nové: je vidět, že zoo poslední dobou výrazně investuje a chce zvířatům zvětšit životní prostor na maximum možného.

Co jinde neuvidíte

Pokud bychom zůstali u ptáků, pak Zoo Zlín chová jako jediná u nás novozélandského nelétavého ptáka kivi hnědého. Protože však jde o nočního živočicha, většinou ho v expozici nespatříte. Unikátní je průchozí voliéra s velkými papoušky Guayanas, kde vás od arů hyacintových nebo arakang neodděluje žádné pletivo. Megavoliéra Gora Ark s africkými supy a dalšími dravci stojí za zhlédnutí už jen proto, že v žádné jiné zoo nemají ptáci tak velký prostor. Ve Zlíně uvidíte také nejvíc druhů zoborožců, včetně vzácných druhů, jako je dvojzoborožec indický, kterého tu opakovaně rozmnožili. Je tu nejvíc arů hyacintových ze všech českých zoo, ale většina je v neveřejném chovném zázemí. A unikátní je i co se druhového složení týče tropická hala Yuacatan. Mimo ptačí specializaci pak určitě stojí za to vidět pláň Karibuni a slony, kteří se prohánějí jen tak volně prostorem.

Občerstvení

V areálu se nachází hned několik stánků s občerstvením a restaurací. První větší občerstvovací zastávka je v australské sekci u dětského hřiště a expozice nestorů kea a kiviho. Nachází se tu Cafe Ježura, restaurace U koaly, Polapa a Kookabura, ale také stánek se zmrzlinou. Další zmrzlinový stánek je u výběru nosorožců. Poblíž surikat v africké části se nachází Kefa bar, z něhož můžete sledovat, jak surikaty prohání myši a vyhřívají se na slunci. Za voliérou Gora Ark je pak restaurace Limpopo a Chocolaterie. U zámku Lešná, přesněji u výběhu s krokodýly, najdete restauraci Tyrol. A hned vedle tropické haly Yucatan je venkovné posezení restaurace Neapolitáno.

Jak mají otevřeno

V hlavní letní sezóně od dubna do září můžete zlínskou zoologickou zahradu navštívit od 8:30 do 18:00 hod., v březnu a říjnu se zavírá už 17:00 hod. a od listopadu do února v 16:00 hod. Na Štědrý den bývá otevřeno od 8:30 do 14:00 hod. a v týdnu od 25. prosince do 1. ledna od 8:30 do 17:00 hod. Expozice a pavilony v areálu zoo se uzavírají půl hodinu před aktuální zavírací dobou. Jedinou výjimkou jsou tropická hala Yucatan a Zátoka rejnoků, které se uzavírají podle aktuální uzavírací doby areálu zoo. Více informací na www.zoozlin.eu.

Fotografie a videa: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Kulatý stůl má sjednotit postup českých chovatelů proti pozitivnímu seznamu zvířat. Vzniká totiž další petice

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 18. až 20. srpna 2023

Nejčtenější