Unie českých a slovenských zoo: Bez spolupráce se soukromými chovateli to nejde. Pozitivní seznamy ji znemožní

UVNITŘ DOKUMENT – Případné přijetí celoevropských pozitivních seznamů zvířat, které by určovaly, jaké živočichy mohou vlastnit a chovat soukromí chovatelé, by výrazně zasáhlo i zoologické zahrady. Těch se sice pozitivní seznamy v zemích EU, kde jich platí, netýkají, samotné zoo ale připouští, že spolupráce se soukromými chovateli je pro ně klíčová. Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO), která sdružuje největší zoo v Česku a na Slovensku, proto vydala negativní stanovisko k pozitivním seznamům. Veřejně se tak vyslovila proti tomuto způsobu regulace zájmového chovu exotických zvířat. V Evropě již pozitivní seznamy zavedlo osm zemí, naposledy Slovinsko. To výrazně omezuje i chov papoušků.

„Cílem zoologických zahrad je nejen zachování zdravých a životaschopných populací zvířat, ale i ochrana životního prostředí. Chov zvířat v zoo je závislý na výměně zvířat mezi jednotlivými zoo, ale i na spolupráci s chovateli ze soukromého sektoru. V případě zavedení pozitivních seznamů dojde k výraznému omezení chovatelství, což bude mít za následek nedostatek chovných zvířat, který se negativně odrazí na životaschopnosti jednotlivých populací zvířat. Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) je striktně proti zavedení pozitivních seznamů, které negativně ovlivní populace jednotlivých druhů zvířat,“ konstatuje ve stanovisku UCSZOO prezident asociace Radomír Habáň, ředitel Zoo Olomouc.

Stanovisko UCSZOO Pozitivní… by Jan.Potucek

Ředitel Zoo Praha: Slovinský seznam mě vyděsil

Proti pozitivním seznamům se začátkem června vyjádřil i ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. „Pozitivní seznamy jsou noční můrou soukromých chovatelů exotických zvířat. Teď jsem dostal seznam, který je navrhován pro Slovinsko. A docela mě vyděsil. Jakkoli jsem proti tomu, aby soukromníci bez licence zoo chovali velké kočky nebo lidoopy, tohle je extrémní přístup, který nepřinese nic dobrého. Když nic jiného, tak mezi soukromými chovateli jsou skvělí odborníci, kteří přispívají k záchraně ohrožených druhů,“ uvedl ředitel Zoo Praha na svém soukromém profilu na Facebooku. Podporu protestům proti záměru zavést celoevropské pozitivní seznamy zvířat se chystá vyjádřit i Česká asociace zoologických zahrad a akvárií (CZAZA).

Evropská komise stále připravuje výběrové řízení na zhotovitele studie proveditelnosti celoevropských pozitivních seznamů zvířat. Soutěž by měla vyhlásit na přelomu června a července. Právě formulace studie výrazně ovlivní rozhodnutí Evropské komise, zda bude iniciovat vytvoření evropských pozitivních seznamů zvířat. Záležitost má na starosti odbor CITES při generálním ředitelství Evropské komise pro životní prostředí. Vzhledem k tomu, že příští rok v červnu proběhnou volby do Evropského parlamentu, bude se snažit Evropská komise rozhodnout o přípravě či odmítnutí pozitivních seznamů zvířat patrně ještě do konce letošního roku. Jedním z hlavních argumentů pro i proti celoevropskému seznamu je nesoulad národních seznamů s pravidly jednotného trhu EU.

Začala celostátní podpisová akce proti pozitivním seznamům zvířat EU. Kde a kdy se můžete připojit?

Úvodní foto: Domov pod Kuňkou

Předchozí článek

Kakaduové palmoví hnízdí v pražské zoo už i v Rákosově pavilonu. A nejsou sami

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 30. června až 2. července 2023

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější