Madridská radnice začala vybíjet invazní mníšky a alexandry. Povolila jejich odstřel vzduchovkou

Po kontroverzním odchytu invazních mníšků šedých do předem připravených klecí přikročila radnice ve španělské metropoli Madridu k ráznějšímu kroku. Povolila dvěma deratizačním společnostem, firmám Matinsa a Dypasa, střílet mníšky šedé a alexandry malé vzduchovkou. I když má jí pouze o menšinové řešení a většinu papoušků chtějí zmíněné firmy chytat do sítí, rozhodnutí radnice šokovalo madridské ochránce přírody. Prvním místem, kde městem najaté firmy začaly s likvidací invazních exotů, je park Fuente del Berro. Madrid plánuje postupně vybít na 13 tisíc mníšků a alexandrů. Pokud by tak neučinil, mohla by populace obou papouščích druhů do roku 2024 v metropoli narůst na 42 tisíc jedinců, upozornil server EuroWeekly News.

Radnici nahrává královský výnos a zákon o invazních druzích, který konkrétně u mníšků šedých a alexandrů malých zakazuje jejich rozmnožování v zajetí a vypouštění těchto ptáků do volnosti. Zároveň připouští jejich likvidaci v místech, kde by mohli ohrožovat místní avifaunu a škodit lidem. Hluční mníšci a všudypřítomní alexandři způsobují v centru města hluk, podobně jako holubi znečišťují trusem chodníky i domy a mníšci navíc svými velkými hnízdy z větví, v nichž často hnízdí několik párů najednou, ohrožují lidi procházející pod těmito obřími „stavbami“. Madridská radnice proto už před časem vypsala soutěž na realizátory likvidace invazních papoušků, na kterou přispěje částkou 2,9 milionu euro.

Španělsko zakázalo chov deseti druhů papoušků. Amazoňanů, aratingů i mníšků

Stejný problém má přes 80 španělských měst

Vítězné společnosti začaly s přípravami již v únoru letošního roku, ale poté jejich práci zkomplikovala pandemie Covid-19. Stále však platí, že celkových 13 tisíc mníšků šedých a alexandrů malých mají zlikvidovat do 23 měsíců, lety do ledna 2023. Používání vzduchovek pro odstřel ptáků je povolené pouze za zvláštních okolností a v omezených prostorách tak, aby neohrozilo obyvatele Madridu. Nekompromisní boj s invazními papoušky odůvodňuje madridská radnice „bezpečností a ochranou lidského zdraví“. Mníšek šedý je podle ní náchylný k přenosu řady nemocí. Navíc statistiky rozšiřování jeho populace v Madridu jsou až neskutečné. Od roku 2015 těchto papoušků přibylo o 85 procent, ale od roku 2005 dokonce o 665 procent.

Podle Joseho Luise Sancheze z Univerzity Malaga jsou opatření proti dalšímu šíření mníšků a alexandrů nutná. Míní však, že vedle Madridu by je měla přijmout i další španělská města jako Barcelona, Sevilla či Malaga. Celkem ve více než 80 španělských městech je papouščí populace vyšší než 500 jedinců. „Nejednat by bylo jako neuhasit požár, dokud neohrozí národní park,“ prohlásil Sanchez. Většina dotčených měst ale s papoušky nehodlá bojovat. „Nesnaží se s tím nic dělat, aby se vyhnula vlně kritiky, jíž jsme svědky v Madridu,“ vysvětluje Sanchez. Zajímavé je, že odchycené papoušky není nutné přímo utratit. Zákon nezakazuje jejich adopci, pokud nebudou v zajetí rozmnožováni, majitelé zajistí, aby neulétli a registrují se u příslušných úřadů.

Madrid musel výrazně navýšit rozpočet na boj s mníšky šedými. Ze 100 tisíc euro na tři miliony

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Luis García (Zaqarbal)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!