Konec prodeje papoušků přes Facebook? Vědci chtějí vedle umělé inteligence a strojového učení zapojit i experty

Jsou to už dva roky, co začal Facebook jako největší sociální síť mazat některé skupiny, v nichž se objevovaly příspěvky nabízející k prodeji živá zvířata. I když se represe dotkly zejména velkých trhů, jako jsou Spojené státy, obavy neskrývali ani správci českých skupin zaměřených na papoušky. Tu a tam se v nich ale stále nějaké inzeráty na prodej zvířat objevují, i když v textu explicitně vynechávají klíčová slova jako „prodám“, „cena“ a podobně. Podobnému obcházení pravidel by ale brzy mohlo odzvonit, protože do kontroly facebookových skupin by se mohla zapojit umělá inteligence a experti na divokou zvěř. Alespoň to podle webu Phys.org navrhují univerzity v Exeteru, Lisabonu, Kapském Městě, Oxfordu a organizace World Parot Trust (WPT).

Brazílie zakázala vývoz ptáků s hliníkovými kroužky. Jsou prý lehce zneužitelné

Zákazy prodeje zvířat přes sociální sítě se dají obejít

Zmíněné instituce analyzovaly příspěvky na sociálních sítích, které propagovaly prodej živých ptáků ze západní Afriky. Ve 400 příspěvcích vědci narazili na nabídku 83 různých druhů ptáků, včetně ohrožených papoušků žaků velkých a žaků liberijských, jejichž odchyt ve volné přírodě je přísně zakázaný. Vzhledem k tomu, že analytici najímaní provozovateli sociálních sítí nemají přehled o ohrožených druzích zvířat, by podle autorů studie bylo vhodné, aby technologické společnosti využívaly experty na zoologii ke zlepšení filtrace příspěvků, jejich moderace a automatické detekce problémových postů. „Nezákonný obchod s volně žijícími živočichy představuje velkou hrozbu pro globální biologickou rozmanitost a obchod s některými druhy může vést k šíření infekčních nemocí,“ míní bioložka Alisa Davies z univerzity v Exeteru, která nyní pracuje pro WPT.

„Sociální sítě umožnily prodejcům napřímo oslovovat potenciální klienty tak jako nikdy předtím, obcházet prostředníky a vyměňovat si informace o tom, jak se vyhnout vymáhání práva. Ačkoli některé velké sociální platformy zavedly přísné komunitní standardy zakazující obchod s ohroženými druhy zvířat a omezující prodej živých zvířat, najít například inzeráty nabízející ohrožené druhy papoušků trvá jen několik sekund,“ podotýká Alisa Davies. Ze 400 zkoumaných příspěvků byla jen necelá pětina jasně označena jako inzerát s využitím slov „na prodej“. Zbylé příspěvky, jichž byla drtivá většina, a jednoduchý algoritmus pro automatické vyhledávání zakázaných inzerátů na prodej živých zvířat by je nezachytil, se vyhýbaly určitým klíčovým slovům nebo text vepisovaly do obrázku.

Holandsko se chystá zakázat ruční dokrmování papoušků. Bylo by první na světě

Regulace se musí uzpůsobit místním zákonům

„Sociální platformy nyní spoléhají do značné míry na uživatele a organizace, které označují škodlivé příspěvky a těm se potom věnují moderátoři. To však zjevně nefunguje. Musí spolupracovat s odborníky na divoká zvířata na vývoji automatizovaných systémů pro detekci škodlivého a zakázaného obsahu,“ říká Dr. Ana Nuno z univerzit v Exeteru a Lisabonu. „Ti by pomohli definovat, jak jsou formulovány příspěvky nabízející prodej zvířat, jak jsou nastaveny zákony o obchodování se zvířaty v jednotlivých zemích a jaký je stav ochrany konkrétních druhů,“ dodává. Podle Dr. Amy Hinsleyové z katedry zoologie na univerzitě v Oxfordu je složité stanovit nějaká globální pravidla, takže pro odhalování online obchodování se zvířaty nemůže vzniknout nějaké univerzální řešení.

„Naše studie ale vytváří rámec pro úvahy o tom, jak lze účinněji pochopit a moderovat příspěvky z různých oborů o nezákonných nebo škodlivých aktivitách,“ říká Anna Hinsleyová. Algoritmy a strojové učení by podle vědců měly být jen částí řešení. Výzkumníci tvrdí, že algoritmy a strojové učení jsou pouze částí řešení. „Pokud se chystáme „opravit“ internet, součástí tohoto procesu musí být i ruční analýza,“ je přesvědčena Davies. „Spolupráce mezi technologickými firmami a odborníky na danou problematiku je zatím v plenkách, ale chytře navržená legislativa, důvtipné regulační orgány a investice technologických firem by mohly posunout řešení mílovými kroky dopředu,“ dodává. Vědci upozornili, že přes sociální sítě se prodávají živí ptáci i ze zemí, které se v současnosti potýkají s epidemií ptačí chřipky typu H5N1, která je přenosná na člověka (pět ohnisek se objevilo i v České republice).

Podvodné inzeráty na levné ary hyacintové mají první oběť v Česku

Úvodní foto: Repro Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..