Arové zelenokřídlí se usazují v Argentině. Po loňském hnízdění prvního páru letos zasedly tři

Zdá se, že ara zelenokřídlý se po 150 let trvající pauze vrací natrvalo jako původní hnízdící druh do Argentiny. Po vypuštění prvních pěti párů do národního parku Iberia, k němuž došlo v roce 2018, loni jeden pár úspěšně zahnízdil a vyvedl dvě mláďata. Letos se o hnízdění pokusily tři páry ze čtyř, které se začaly s nadcházející hnízdí sezónou chovat teritoriálně. Všechny tři páry využily umělé hnízdní budky poskytnuté ochránci přírody z nadace Fundación Rewilding. „První hnízdění je pro ptáky velmi důležité, protože se musí naučit starat o snůšku. Jedním ze zásahů, který provádíme, je kontrola oplozenosti. Pokud jsou vejce čistá, odstraníme je, abychom ptáky motivovali k další snůšce,“ popisují zástupci nadace Fundación Rewilding.

Zkušenosti z prvních hnízdění představují důležitou zkoušku nejen pro samotné ary, ale i pro tým ochránců v národním parku Iberá. V létě 2018 se do volnosti dostalo prvních deset arů zelenokřídlých, kteří nejprve prošli náročnou přípravou v ekologickém centru Aguará v argentinské provincii Corrientes, nedaleko místa pozdějšího vypouštění. Ptáci zde prošli potřebnými veterinárními prohlídkami a učili se přijímat potravu, s níž se setkají ve volné přírodě. Ošetřovatelé se je také snažili připravit na nebezpečné situace, aby papoušci správně reagovali například na přítomnost dravců. Po karanténě arové dostali mikrovysílačku, která funguje v pásmu VHF a váží pouhých 15 gramů. Díky ní je možné populaci neustále sledovat a případně pomoci ptákům, kteří se dostali do nesnází.

Arové zelenokřídlí se vrací do argentinské přírody. Podařilo se vypustit prvních pět párů

S návratem papoušků se začalo již v roce 2015

Loňský první úspěšný odchov arů zelenokřídlých v argentinské přírodě se neobešel bez časté pomoci ochránců přírody, kteří pravidelně kontrolovali hnízdní budku. Pokud se jim zdálo, že mláďata nejsou dostatečně nakrmena, dokrmil je kaší. Pro celý projekt bude klíčové, zda se jednotlivé páry dokáží o mláďata postarat úplně samy a zda někteří z ptáků zahnízdí v přirozené hnízdní dutině a nikoli v umělé hnízdní budce vyvěšené do národního parku ochránci. K tomu však povede ještě dlouhá cesta, již podpoří i další vypouštění papoušků odchovaných v zajetí do národního parku Iberá.

Ara zelenokřídlý je v Argentině původním ptačím druhem, který zde byl v minulosti vyhuben. Přímo v provincii Corrientes se jedno z posledních zdokumentovaných pozorování přirozeně se vyskytujících arů zelenokřídlých datuje až do roku 1828, kdy zde přírodovědec Alcides D’Orbigny pozoroval při plavně po řece Paraná mezi městy Itá Ibaté a Villa Olivari pár těchto ptáků. Jednoho z nich přitom ulovil. Snaha o návrat těchto ptáků do argentinské přírody začala v roce 2015, kdy se k projektu připojili Ecopark v Buenos Aires, Nadace Temaikén a Biopak La Máxima de Olavarría, a poskytli vlastní odchovy arů zelenokřídlých pro přípravu na vypuštění do národního parku Iberá.

Návrat arů zelenokřídlých do argentinské přírody: poprvé po 150 letech úspěšně vyhnízdili ve volnosti

Úvodní foto: Fundación Rewilding Argentina

Předchozí článek

Konec prodeje papoušků přes Facebook? Vědci chtějí vedle umělé inteligence a strojového učení zapojit i experty

Dálší článek

Jiří Stejskal: Hned první odchov arů červenouchých se mi podařil pod rodiči

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější