Rok nestorů kea v Česku: odchovala je i zlínská zoo, opět se zadařilo i Jindřichu Veselskému

Letošní rok je velmi úspěšný na odchovy nestorů kea v České republice. Po pražské zoologické zahradě, která ohlásila umělý odchov jednoho mláděte již v květnu, následovala i zlínská zoo. Také v jejím případě jde o ruční odchov. „I přesto, že naše samice snáší vejce, není schopna je vysedět a vychovat mládě. Navzdory tomuto chování se pokoušíme jí alespoň jedno oplozené vejce ponechat, aby měla šanci řádně se rodičovské chování naučit,“ uvedli ošetřovatelé Zoo Zlín na oficiální stránce zahrady na Facebooku. Ručně dokrmované mládě má s rodiči alespoň nepřímý kontakt. V inkubátoru mělo jejich fotografie a později jej ošetřovatelé umístili do hnízdní nory, kde ho od rodičů oddělili plexisklem.

„V prvních dnech jsme mládě chovali v inkubátoru, v němž byly umístěny fotografie dospělých ptáků a krmili jsme jej pomocí loutky. Jakmile se stav mláděte stabilizoval, tak jsme jej umístili do hnízdní nory rodičů, kde s ním převážně samice pobývala celé dny. Mládě bylo od samice odděleno plexisklem, ale ptáci na sebe reagovali jak vizuálně, tak akusticky,“ přiblížila zlínská zoo, která je po liberecké a pražské již třetí zoologickou zahradou v tuzemsku, které se podařilo tyto novozélandské papoušky rozmnožit. Poté, co mládě přepeřilo do šatu dospělých ptáků, ošetřovatelé jej vypustili z hnízda do venkovní klece, která přímo sousedí s voliérou jeho rodičů. Má s nimi tedy přímý kontakt.

Další odchovy i u soukromníků

„Mladou samičku, jak jsme již pomocí analýzy DNA získané z vaječných obalů zjistili, bychom rádi brzy s rodiči spojili, aby se co nejvíce socializovala a stala se součástí rodinného hejna,“ dodala zlínská zoo. Umělý odchov nestorů kea musela zpočátku praktikovat i liberecká zoo, která je z českých zoo odchovala jako první. Později se jí podařilo mláďata odchovat i pod rodiči. Prim v odchovech nestorů kea v České republice drží jihočeský chovatel a veterinář Lubomír Palkovič, kterému se první mládě podařilo odchovat v roce 2008 a od té doby nestory rozmnožuje pravidelně. Další jihočeský chovatel Jindřich Veselský slavil první úspěch s nestory kea loni a letos ohlásil odchov dvou mláďat. V obou případech šlo o ruční odchov.

Letošní odchov nestorů kea u Jindřicha Veselského (foto Vanessa Veselská):

Nestor kea je považovaný za nejinteligentnějšího papouška na světě. Kdo ho chce chovat, musí mu zajisti neustálý přísun podnětů a věcí na hraní. Ve volné přírodě často tropí škody na zaparkovaných automobilech, dopravním značení, ale třeba i na horských chatách. Jde o jediného papouška, který přežívá ve vysokohorském prostřední novozélandských Alp, až ve výšce 3 000 metrů nad mořem. Proto nepotřebuje vnitřní ubikaci se zimovištěm, bez problémů zvládá naše středoevropské zimy. Určitým mínusem je jeho pronikavý hlas, jímž se neváhá v době toku nebo během úplňku ozývat i v noci. Na Novém Zélandu byl téměř vyhuben poté, co začal napadat ovce a vytrhávat jim ze hřbetu tukové zásoby. V současné době přežívá ve volnosti asi 5 000 těchto ptáků.

Lubomír Palkovič: Nestorové kea jsou moje srdeční záležitost. Kdo si je pořídí, už je nedá pryč

Úvodní foto: Zoo Zlín

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 19. až 21. června 2020

Dálší článek

Ani déšť nepřekazil druhý ročník srazu chovatelů papoušků ve Vysoké Peci u Chomutova

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější