Léčil exotické ptáky v Loro Parque, brazilských zoo i v Austrálii. Lorenzo Crosta bude hostem kongresu EXOTA Olomouc

UVNITŘ VIDEO – Těžko bychom hledali veterináře se specializací na exotické ptáky, který by měl za sebou tak bohatou praxi v mnoha zemích světa a takových institucích, jako je Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife nebo zoologická zahrada v brazilském Sao Paulu. Italský veterinář Lorenzo Crosta vedl šest let veterinární kliniku největšího papouščího parku na světě Loro Parque, tři roky řídil nemocnici pro ptáky, plazy a exotická zvířata při Univerzitě Sydney v Austrálii, spoluvlastnil veterinární kliniku v italském Miláně a spolupracoval či spolupracuje s mnoha a mnoha soukromými chovatelskými zařízeními a zoologickými zahradami po celém světě. O svých zkušenostech přijede přednášet na druhý mezinárodní kongres EXOTA Olomouc, který se uskuteční v sobotu 14. října v Olomouci.

Zdroj: EXOTA Olomouc

34 let veterinární praxe na třech kontinentech

Crostova veterinární kariéra začala v roce 1989 absolvováním Milánské univerzity, konkrétně pak Ústavu ptačí patologie, kde se v závěrečné práci věnoval ultramikroskopickým aspektům infekčních chorob u ptáků. Ihned poté nastoupil jako vědecký poradce do Istituto delle Vitamine a vystřídal několik veterinárních praxí v Itálii. V letech 1992 až 1999 byl spolumajitelem veterinární kliniky Fiera v Miláně a začátkem roku 2000 nastoupil jako veterinární ředitel do zoologické zahrady Loro Parque a chovného zařízení Loro Parque Foundación, známého jako La Vera (neveřejná část Loro Parque zaměřená na chov a rozmnožování vzácných a ohrožených druhů papoušků). Crosta se tu věnoval diagnostice a intervenční endoskopii a vedl zde čtyři doktorandy aviární medicíny.

Po návratu do Itálie v roce 2006 založil vlastní veterinární kliniku, které se věnoval až do roku 2018 a zároveň přednášel na Milánské univerzitě. Poté opět zamířil do zahraničí, a to rovnou do Austrálie, kde přijal pozici docenta ptačí a zoologické medicíny na Univerzitě Sydney. Krátce po svém nástupu se stal také ředitelem univerzitní nemocnice pro ptáky, plazy a exotická zvířata. Instituce pod jeho vedením zavedla nové diagnostické a chirurgické techniky a výrazně zvýšila svoje příjmy (až na nejvyšší měsíční tržbu od svého vzniku). V srpnu 2021 se Lorenzo Crosta vrátil do Itálie, kde se věnuje veterinárním konzultacím pro zoologické zahrady a neustále publikuje a přednáší. Vydal přes 35 vědeckých prací, více než 20 kapitol v odborných knihách a prezentoval svoje zkušenosti na více než 300 konferencích po celém světě.

Pomoc ochranářským projektům v Karibiku i Brazílii

Lorenzo Crosta se aktivně zapojil i do několika ochranářských projektů. Na karibském ostrově Svatý Vincenc v roce 2001 posuzoval zdravotní stav amazoňanů ohnivých v chovném centru v botanické zahradě v Kingstownu, o dva roky později pak analyzoval zdravotní stav arů škraboškových v zoologické zahradě Sao Paulo a v roce 2004 týchž papoušků a také arů kobaltových v Zoo Sao Paulo a Zoo Rio de Janeiro. Jako veterinář se podílel na reintrodukčních programech ary zelenokřídlého v brazilském národním parku Iguaçu a ary arakangy v Amazonii. Crostova přednáška na druhém ročníku mezinárodního kongresu EXOTA Olomouc tak bude určitě stát za to, protože nabídne srovnání chovatelství ptáků na třech různých světadílech.

Kromě Lorenza Crosty budou na mezinárodním kongresu EXOTA Olomouc 2023 přednášet také americký chovatel a publicista Tony Silva, který zde pokřtí publikaci Amazoňané, chovatel mutačních papoušků Mustafa Khan Hamdam ze Spojených arabských emirátů, kurátor německé Asociace na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) Vladislav Marcuk a český chovatel Bohumír Šimerda, který se zaměří na tradiční a moderní přístupy k chovu papoušků z hlediska zoohygieny. Účastnický poplatek na kongresu je 1800 Kč, zájemci se mohou hlásit prostřednictvím této internetové stránky.

Úvodní foto: Lafeber Company, koláž Ararauna.cz

Předchozí článek

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dálší článek

Divocí plameňáci poprvé v historii úspěšně zahnízdili na Ukrajině. V USA je pozorovali na hranici s Kanadou

Nejčtenější