UVNITŘ GALERIE – Občas na Ararauně dáváme prostor i jiným exotickým ptákům než papouškům. A tato neuvěřitelná zpráva si pozornost určitě zaslouží. Ukrajinským ornitologům se totiž podařilo prokázat historicky první úspěšné hnízdění plameňáků růžových na pobřeží Černého moře u Oděsy. V národní přírodní rezervaci Tuzlivské laguny se letos usadila kolonie 570 plameňáků, která vyvedla 192 mláďat. Je to vůbec poprvé, co divocí plameňáci úspěšně zahnízdili na území Ukrajiny. Po Francii a Španělsku jde teprve o třetí evropskou zemi, kde plameňáci růžoví přirozeně hnízdí. Mezi dospělými ptáky v kolonii ornitologové zaznamenali jedince s kroužky z Francie, Turecka a Španělska. Právě ve Španělsku letos citelně poklesl počet hnízdících plameňáků, což souvisí s neobvykle teplým jarem a létem.
Ukrajinští ornitologové pozorovali plameňáky v Tuzlivských lagunách, které přímo přiléhají k Černému moři a dělí je od něj jenom úzké kosy pevniny, už začátkem května. Úspěšné hnízdění 200 párů plameňáků drželo vedení přírodní rezervace v přísné tajnosti a informovalo o něm až minulý týden, kdy se tým ornitologů rozhodl ještě nelétavá, ale již velmi čiperná mláďata okroužkovat. A že to nebylo jednoduché! Mladí plameňáci se drží pohromadě v jakýchsi „školkách“ a na jakékoli nebezpečí reagují rychlým úprkem. Ač se to nezdá, plameňáci umí i plavat, takže odchytit větší počet mláďat byl husarský kousek. Den D nastal 23. září, kdy se stáří mláďat pohybovalo mezi 40 a 55 dny a blížil se okamžik, kdy už budou schopna létat.
První pokusy o hnízdění už v roce 2017 u Chersonu
„Jelikož se na Ukrajině konalo kroužkování plameňáka růžového poprvé, velmi jsme se zajímali o techniku odchytu ptáků. Například ve Španělsku je hloubka solného jezera, u kterého ptáci hnízdí, mnohem menší a odchytu se účastní až 400 lidí! U nás je místy v lagunách vody až po krk a sehnat 400 lidí je nereálné. Zaměstnanci rezervace proto naháněli ptáky na kajaku. Možná, že byla taková technika odchytu použita vůbec poprvé. Z vody jsme mladé ptáky směřovali do pobřežní pasti vytvořené ze sítí natažených na kolíky,“ popsali zástupci národní přírodní rezervace Tuzlivské laguny. Nakonec se podařilo odchytit 18 mláďat, která byla důkladně zvážena, změřena a byly jim odebrány vzorky kvůli analýze parazitů. Průměrná hmotnost mláďat byla 2,4 kg.
Ornitologové také vypátrali, že mezi hnízdícími dospělými ptáky nechyběla ani samice, která byla kroužkovaná před 22 lety ve Španělsku a od té doby pravidelně měnila hnízdiště. Pohybovala se mezi Španělskem, Francií a Tureckem. Nyní se usadila na historickém území Besarábie. Není to však poprvé, co se plameňáci pokoušeli zahnízdit na území Ukrajiny. Již v roce 2017 se pokusili vytvořit kolonii na jezeře Churyuk na pomezí Chersonské oblasti a Krymu, ale později ptáci zmizeli neznámo kam. Překvapivé pozorování plameňáků hlásí v posledních dnech také ve Spojených státech. Vůbec poprvé je lidé spatřili na pobřeží Michiganského jezera ve státě Wisconsin poblíž hranic s Kanadou. Podobná hlášení přišla i z dalších osmi států USA a došlo k nim krátce po hurikánu Idalia, který měl ptáky zanést nezvykle daleko na sever.
Úvodní foto a galerie: organizace Zelený list