Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Kurátor německého ACTP, které vrátilo do přírody ary škraboškové, přijede přednášet na kongres EXOTA Olomouc

UVNITŘ VIDEO A POZVÁNKA – Zkratku ACTP netřeba čtenářům webu Ararauna.cz představovat. Německá Asociace na ochranu ohrožených druhů papoušků sídlící poblíž Berlína se proslavila chovem vzácných a v přírodě často kriticky ohrožených druhů papoušků, včetně ve volnosti dlouho vyhynulých arů škraboškových. Kurátor chovného zařízení ACTP Vladislav Marcuk bude jedním z přednášejících na druhém ročníku mezinárodního kongresu EXOTA Olomouc, který se uskuteční v sobotu 14. října 2023 při stejnojmenné mezinárodní výstavě exotického ptactva. Mluvit bude nejen o arech škraboškových, které osobně v Brazílii připravoval na první vypouštění do přírody, ale také o dalších vzácných papoušcích, jako jsou karibští amazoňané, arové kobaltoví nebo kakaduové hnědohlaví.

Marcuk pracuje pro ACTP sedm let, v letech 2016 až 2021 jako vědecký asistent kurátora a poslední dva roky jako kurátor, který má na starosti koordinaci reintrodukčních programů arů škraboškových a vzácných karibských amazoňanů. Připomeňme, že ACTP je jediným zařízením v Evropě, které se může pochlubit chovem všech druhů karibských amazoňanů s výjimkou amazoňanů portorických. V chovném zařízení ACTP byste ale narazili na amazoňany císařské, ohnivé, mnohobarvé či červenokrké. Konkrétně s amazoňany mnohobarvými, kteří pochází z ostrova Svaté Lucie, má Vladislav Marcuk přímé zkušenosti s monitorováním hnízd v přírodě a ručním odchovem mláďat, která byla odebrána pro vytvoření bezpečné záložní populace druhu v zajetí.

Zdroj: EXOTA Olomouc

Expert na papoušky a mořské ptáky

Terénní práci se Vladislav Marcuk věnoval i v Mexiku a Brazílii a nezaměřoval se pouze na papoušky, ale také na další své oblíbence – mořské ptáky. Napsal práci o způsobu hledání potravy faetona červenozobého, což je mořský pták podobný rybákům a diplomovou práci věnoval nočnímu chování chřástala kropenatého v severním Německu. Loni v červnu a červenci se podílel na přípravě a vypouštění prvního hejna arů škraboškových do volné přírody, včetně připevňování mikrovysílaček na těla potenciálních kandidátů pro vypuštění a poté dělal první terénní průzkumy chování těchto ptáků ve volnosti. Přímo v německém sídle ACTP pak má na starosti studentský program Erasmus, v jehož rámci se za poslední čtyři roky v chovném centru vystřídalo devět studentů, mj. i z České republiky.

Vedle ACTP spolupracoval Marcuk do předloňského roku také se Zoo Berlín a Tierpark Berlín, především pak na chovu arů kaninda, zelených a zelenokřídlých. V loňském roce Marcuk obdržel Cenu Davida Risdona od Avicultural Society za nejlepší článek roku a v roce 2021 obdobnou cenu Editor’s Choice od Journal of Ethology. Vedle Vladislava Marcuka budou na mezinárodním kongresu EXOTA Olomouc 2023 přednášet také americký chovatel a publicista Tony Silva, který zde pokřtí publikaci Amazoňané, chovatel mutačních papoušků Mustafa Khan Hamdam ze Spojených arabských emirátů, aviární veterinář Lorenzo Crosta z Itálie a český chovatel Bohumír Šimerda, který se zaměří na tradiční a moderní přístupy k chovu papoušků z hlediska zoohygieny. Účastnický poplatek na kongresu je 1800 Kč, zájemci se mohou hlásit prostřednictvím této internetové stránky.

Úvodní foto: archiv Vladislava Marcuka, ACTP a koláž Arararuna.cz

Předchozí článek

Vládní plán na záchranu latamů vlaštovčích zvedl ochránce ze židle. Vůbec neřeší kácení stromů v hnízdištích

Dálší článek

Co se stane, když se zkříží ara ararauna a amazoňan modročelý? V Portugalsku odchovali unikátního hybrida

Nejčtenější