UVNITŘ VIDEO A POZVÁNKA – Zkratku ACTP netřeba čtenářům webu Ararauna.cz představovat. Německá Asociace na ochranu ohrožených druhů papoušků sídlící poblíž Berlína se proslavila chovem vzácných a v přírodě často kriticky ohrožených druhů papoušků, včetně ve volnosti dlouho vyhynulých arů škraboškových. Kurátor chovného zařízení ACTP Vladislav Marcuk bude jedním z přednášejících na druhém ročníku mezinárodního kongresu EXOTA Olomouc, který se uskuteční v sobotu 14. října 2023 při stejnojmenné mezinárodní výstavě exotického ptactva. Mluvit bude nejen o arech škraboškových, které osobně v Brazílii připravoval na první vypouštění do přírody, ale také o dalších vzácných papoušcích, jako jsou karibští amazoňané, arové kobaltoví nebo kakaduové hnědohlaví.
Marcuk pracuje pro ACTP sedm let, v letech 2016 až 2021 jako vědecký asistent kurátora a poslední dva roky jako kurátor, který má na starosti koordinaci reintrodukčních programů arů škraboškových a vzácných karibských amazoňanů. Připomeňme, že ACTP je jediným zařízením v Evropě, které se může pochlubit chovem všech druhů karibských amazoňanů s výjimkou amazoňanů portorických. V chovném zařízení ACTP byste ale narazili na amazoňany císařské, ohnivé, mnohobarvé či červenokrké. Konkrétně s amazoňany mnohobarvými, kteří pochází z ostrova Svaté Lucie, má Vladislav Marcuk přímé zkušenosti s monitorováním hnízd v přírodě a ručním odchovem mláďat, která byla odebrána pro vytvoření bezpečné záložní populace druhu v zajetí.
Expert na papoušky a mořské ptáky
Terénní práci se Vladislav Marcuk věnoval i v Mexiku a Brazílii a nezaměřoval se pouze na papoušky, ale také na další své oblíbence – mořské ptáky. Napsal práci o způsobu hledání potravy faetona červenozobého, což je mořský pták podobný rybákům a diplomovou práci věnoval nočnímu chování chřástala kropenatého v severním Německu. Loni v červnu a červenci se podílel na přípravě a vypouštění prvního hejna arů škraboškových do volné přírody, včetně připevňování mikrovysílaček na těla potenciálních kandidátů pro vypuštění a poté dělal první terénní průzkumy chování těchto ptáků ve volnosti. Přímo v německém sídle ACTP pak má na starosti studentský program Erasmus, v jehož rámci se za poslední čtyři roky v chovném centru vystřídalo devět studentů, mj. i z České republiky.
Vedle ACTP spolupracoval Marcuk do předloňského roku také se Zoo Berlín a Tierpark Berlín, především pak na chovu arů kaninda, zelených a zelenokřídlých. V loňském roce Marcuk obdržel Cenu Davida Risdona od Avicultural Society za nejlepší článek roku a v roce 2021 obdobnou cenu Editor’s Choice od Journal of Ethology. Vedle Vladislava Marcuka budou na mezinárodním kongresu EXOTA Olomouc 2023 přednášet také americký chovatel a publicista Tony Silva, který zde pokřtí publikaci Amazoňané, chovatel mutačních papoušků Mustafa Khan Hamdam ze Spojených arabských emirátů, aviární veterinář Lorenzo Crosta z Itálie a český chovatel Bohumír Šimerda, který se zaměří na tradiční a moderní přístupy k chovu papoušků z hlediska zoohygieny. Účastnický poplatek na kongresu je 1800 Kč, zájemci se mohou hlásit prostřednictvím této internetové stránky.
Úvodní foto: archiv Vladislava Marcuka, ACTP a koláž Arararuna.cz