Luboš Tomiška: Na kongres při EXOTĚ Olomouc se přihlásili účastníci z 24 zemí, včetně Zimbabwe a JAR

Bohatou zahraniční účast bude mít letošní druhý ročník mezinárodního kongresu chovatelů papoušků a dalších exotických ptáků, který se uskuteční 14. října při výstavě EXOTA Olomouc 2023. Jak v rozhovoru pro server Ararauna.cz říká jeho koordinátor Luboš Tomiška, původní kapacita 200 míst již byla naplněna, ale ve spolupráci s hotelem Flora Olomouc se ji podařilo navýšit o dalších několik desítek míst. Více než polovinu potvrzených účastníků budou tvořit cizinci, často z různých exotických zemí, jako je Bangladéš, Pákistán, Jihoafrická republika nebo Zimbabwe. Z evropských států, jako například z Německa, pak dorazí početnější skupiny.

Letos se koná druhý ročník mezinárodního kongresu EXOTA Olomouc, který se stejně jako výstava vrací po několikaleté covidové přestávce. Podle zveřejněného programu nabídnete zajímavé zahraniční hosty, například až z Dubaje. Dorazí i spousta zahraničních účastníků. Jak se vám je daří přesvědčit, aby přijeli do Olomouce?

Můžu mluvit jenom za kongresovou část, kde působím jako koordinátor. Co se týče zahraničních návštěv, je pravda, že na posledním ročníku a dalších tradičních seminářích, nikdy nebyla ambice oslovit účastníky ze zahraničí. Je to tedy trochu takový pilotní projekt a uvidíme, jak to bude fungovat. Vypadá to, že poptávka po takové akci ve světě je, protože když si to vezmeme, v Evropě se koná mezinárodní seminář pouze na Tenerife každé čtyři roky. Podařilo se nám tedy uspokojit poptávku, což souvisí i s tím, že jsme kongres úspěšně inzerovali v zahraničních časopisech. Přihlášky nám chodí nejen od účastníků z Evropy, ale také z dalších zemí. Momentálně máme zájemce z 24 zemí světa.

Odkud jsou ti nejvzdálenější?

Jde například o dva účastníky ze Zimbabwe, potom z Pákistánu, docela dost účastníků přijede z Jihoafrické republiky, z Bangladéše a zbytek budou většinou evropští chovatelé. Více chovatelů přijede z Dánska, z Belgie, přes 20 chovatelů z Německa, z Velké Británie…

Vzpomínám si, že na prvním kongresu EXOTA Olomouc byli i zástupci ACTP z Německa. Přihlásili se i letos?

Jeden z přednášejících – Vladislav Marcuk je z ACTP, takže ten dorazí určitě. Předpokládáme, že s sebou bude mít doprovod, ale tyto detaily se budou řešit až těsně před akcí.

Pojďme k programu kongresu. Kolik bude přednášek a o čem?

Dohromady bude pět přednášek. Máme jednoho českého přednášejícího Bohumíra Šimerdu, který je zkušeným chovatelem, ale také se pohybuje v oboru zemědělství. Ve své přednášce nám tedy nabídne tento netradiční pohled a popíše moderní metody v chovu papoušků. Další přednáška bude od Tonyho Silvy a zaměří se na umělou inkubaci a ruční dokrmování mláďat papoušků. Mustafa Khan Hamdam z Dubaje bude přednášet o barevných mutacích papoušků, hlavně alexandrů velkých. Několik evropských chovatelů si od něj dovezlo papoušky, takže ho znají. Bude se věnovat také otázce umělé inseminace, což by mohlo být zajímavé. Dalším přednášejícím bude Vladislav Marcuk z ACTP, který bude přednášet o chovu ohrožených druhů papoušků. Je všeobecně známé, že v ACTP chovají ary škraboškové, kobaltové a vzácné druhy karibských amazoňanů, takže to bude zaměřené hlavně na jejich chov, ale i na ochranu v přírodě.

Bude mluvit také o chovu kakaduů hnědohlavých, které si ACTP dovezla z Austrálie a poměrně brzy se jim je podařilo odchovat?

Podrobnější osnovy přednášek dostaneme, až se bude akce blížit, takže uvidíme.

Zmínil jsi překlad. Znamená to, že pro české účastníky kongresu bude zajištěné tlumočení do češtiny?

Ano. Je to nastavené tak, že všichni přednášející budou přednášet v angličtině, přičemž máme domluvený překlad do češtiny, a kromě toho ještě ladíme, že pro větší skupiny chovatelů, například z Německa, by se zajistil překlad i do dalších jazyků. Záleží to na finálním počtu účastníků ze zahraničí.

Tlumočení bude probíhat přes klasická konferenční sluchátka?

Ano.

Vraťme se ještě k programu, asi jsme nevyjmenovali všechny přednášky.

Pátým přednášejícím bude Lorenzo Crosta z Itálie, což je zkušený veterinář, který pracoval dlouhou dobu v Loro Parque a zároveň také v Austrálii. Dnes vede veterinární kliniku v Itálii a dělá konzultanta ACTP. Je specializovaný na aviární medicínu a má zkušenosti s  papoušky, takže si myslím, že účastníkům kongresu nabídne novou perspektivu, protože přednášek od veterinářů ze zahraničí jsme tu zase tolik neměli.

Jak bude kongres začleněný do výstavy EXOTA Olomouc? Budou mít účastníci čas podívat se i na výstavu?

Kongres je jednodenní, výstava třídenní. Výstava bude otevřená od pátku 13. října do neděle 15. října. Kongres bude začínat brzy ráno v sobotu 14. října a bude končit ten samý den v pozdních odpoledních hodinách, takže účastníci kongresu budou mít šanci navštívit výstavu den předem, nebo den po něm.

Přednášky, které zazní na kongresu, účastníci potom budou moci v nějaké podobě dostat?

Na to je potřeba získat souhlas přednášejících, takže to s nimi teprve budeme řešit. V této fázi to úplně neplánujeme. Je to spojené s tím, že přednášky jsou důvod, proč účastníci na kongres přijedou, a asi by nebylo úplně standardní, kdyby potom kolovaly po internetu. Ztratilo by to svoji autenticitu.

Kongresu se zúčastní hodně zahraničních přednášejících i hostů. Bude čas na to, aby si s nimi čeští účastníci mohli popovídat?

Tím, že kongres je jednodenní a přednášek bude pět, je pravda, že program bude opravdu nabitý. Nebude tam moc prostoru k nějakému zahálení. Pokud to čas umožní, rádi bychom na konci uskutečnili panelovou diskusi přednášejících. A také se ten samý den večer bude konat večírek, kterého se budou moci zúčastnit ti, co si objednali rozšířenou verzi vstupného na kongres. Tam bude možnost si neformálně popovídat s přednášejícími.

Chystáte pro větší zahraniční delegace nějaký další doprovodný program, jako třeba návštěvy českých chovatelů nebo zoo?

Zahraničních účastníků bude přes stovku, takže udělat pro všechny nějakou organizovanou akci, aby se všichni jeli třeba podívat k jednomu chovateli, je logisticky náročné. Myslím, že by se to dotyčnému chovateli ani nelíbilo, takže to úplně v plánu nemáme. Ale zvažujeme, že bychom jim ukázali centrum města Olomouce a možná uskutečnili nějaký výlet po okolí. Ale je to teprve v řešení, protože to záleží na celkovém počtu návštěvníků. Momentálně jich máme nahlášených přes 200. Do kongresu zbývá více než měsíc, takže musíme počkat, kolik jich nakonec bude, a tomu přizpůsobit tento vedlejší program.

Jaká je vlastně kapacita kongresu?

Původně byla 200 účastníků, ale po dohodě s vedením hotelu Flora se nám ji podařilo rozšířit ještě o jeden menší sál, který se nachází hned vedle hlavního sálu. Moc míst ale už nezbývá. Kdo má zájem, je asi nejvyšší čas se přihlásit.

Jak se případní zájemci dozví, že už máte na kongres plno?

Určitě bychom to ohlásili přes web a sociální sítě a pravděpodobně by se začal tvořit seznam náhradníků, protože je možné, že někdo na poslední chvíli odřekne účast. Ale jak říkám, stále ještě několik desítek míst je, takže uvidíme, jak se to bude vyvíjet.

Jakým způsobem se vám podařilo informovat o kongresu zájemce ze zahraničí? Zmínil jsi inzerci v časopisech, sehrály roli i sociální sítě? A sledují evropské chovatelské profily na sociálních sítích třeba v Bangladéši nebo Zimbabwe?

Myslím si, že právě sociální sítě jsou dnes už nastavené tak, že chovatelskou veřejnost dost globalizují. Je snadné sdílet svoje chovatelské zkušenosti s lidmi z USA, JAR… Existuje spousta facebookových skupin, kde jsme sdíleli pozvánku. Platí také to, že mezinárodní časopisy odebírají chovatelé z různých koutů světa. Čili nějakým způsobem se to podařilo zpropagovat.

Zmínil jsi, že v Evropě kromě kongresu na Tenerife žádná podobná pravidelná akce neexistuje. Máte ambici zaplnit díru na trhu, aby se z kongresu EXOTA Olomouc stala opravdu velká akce, a níž se musí počítat každý druhý rok, kdy se koná i výstava EXOTA Olomouc?

Ještě uvidíme. Důvodem, proč kongres organizujeme, je to, že se tak stalo už při posledním ročníku EXOTY Olomouc a byla to podařená akce. Tak jsme to chtěli zopakovat s tím, že se zkusí udělat takováto nadstavba a budou pozváni i účastníci ze zahraničí. No a když to klapne a podaří se to, a budou na to dobré ohlasy, nebude důvod v tom nepokračovat.

Zorganizovat takhle velkou akci není úplně jednoduché. Jak velký je realizační tým?

Koordinaci účastníků a administrativu mám na starosti já. Kongres je jinak zaštítěn ZO ČSCH Exota Olomouc, takže věci spojené s logistikou a ubytováním řešíme společně s Honzou Sojkou, který je ředitelem výstavy EXOTA Olomouc. V den kongresu nám budou ještě pomáhat Milan Habrcetl a Martin Papač.

Jak dlouho dopředu jste začali s přípravou letošního ročníku kongresu EXOTA Olomouc?

Pořádání kongresu jsme oznámili 1. června, takže jsou to skoro tři měsíce, co se kongres začal propagovat.

Přijedou na kongres i někteří vydavatelé zahraničních chovatelských časopisů?

Na kongresu bude mít stánek nakladatelství Arndt Verlag, které vydává časopis Papageien a dále nakladatelství Nová Exota.

Plánujete pro účastníky kongresu nějakou komentovanou prohlídku výstavy EXOTA Olomouc?

To je docela dobrý podnět. Pokud ale přijede přes 200 účastníků, tak to bude logisticky náročná akce, Zatím jsme o tom tedy neuvažovali a každý si bude moci výstavu navštívit na vlastní pěst.

Předpokládám, že zahraniční hosté budou bydlet pokud možno pohromadě v hotelu Flora Olomouc, kde se bude konat kongres.

Drtivá většina ano. Zaznamenali jsme si jména hostů, kteří chtějí bydlet v tomto hotelu, potom předáme seznam hotelu Flora a účastníci si potom zbytek vyřeší sami na recepci hotelu.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 1. až 3. září 2023

Dálší článek

Vzácný poddruh kakaduů hnědohlavých na Klokaním ostrově letos vyvedl rekordních 48 mláďat

Nejčtenější