Vzácný poddruh kakaduů hnědohlavých na Klokaním ostrově letos vyvedl rekordních 48 mláďat

UVNITŘ VIDEO – Mimořádně dobrou hnízdní sezónu letos mají vzácní kakaduové hnědohlaví na Klokaním ostrově u jižního pobřeží Austrálie. Ochránci přírody napočítali, že v umělých hnízdních budkách i přirozených dutinách ptáci odchovali rekordních 48 mláďat. To je nejvíce od sezóny 2019/20, kdy ostrov postihly ničivé požáry a zničily značnou část hnízdních biotopů těchto malých černých kakaduů. Na Klokaním ostrově žije jeden ze tří poddruhů kakadua hnědohlavého, který je nejvzácnější a také nejméně početný. V 90. letech minulého století, kdy začal projekt kroužkování mláďat, žilo na ostrově pouhých 158 jedinců. Před zmíněnými požáry jich bylo 450 a po požárech se jejich počet odhaduje na 420. Oheň tedy populaci nezlikvidoval, na rozdíl od zdrojů potravy a hnízdních příležitostí.

Monitoringu kakaduů hnědohlavých se na Klokaním ostrově věnuje projekt Kangaroo Island Landscape Board (KILB). Ochránci instalují na vhodných místech umělé hnízdní budky, které imitují přirozené stromové dutiny a pomáhají ptákům najít vhodná místa k hnízdění. Zároveň je pro ochránce jednodušší takové budky kontrolovat a kroužkovat v nich mláďata. Podle bioložky Karleah Berris z KILB prakticky všichni kakaduové hnědohlaví používají levou nohu pro přidržování potravy, proto ochránci kroužkují mláďata právě na levou nohu. Usnadňuje to odečet číselných kódů na kroužku, když kakaduové posedávají na stromech a konzumují potravu. „Požáry naštěstí nezpůsobily smrt nějak významnému počtu kakaduů, ale vedly k tomu, že všichni ostrovní papoušci jsou teď seskupeni do několika malých oblastí,“ uvedl Berris pro zpravodajský server ABC.

Na ostrově převládají samci, věkové rozdíly v párech jsou velké

„Jde o opravdu velká hejna, která shání potravu, a tak trochu vyčkávají, jak se bude situace vyvíjet, zda místa postižená požárem zregenerují nebo ne,“ míní Berris. Podle toho pak bude jasné, zda ptáci mohou počítat s dostatkem potravy pro období hnízdění. Ochranářská organizace mezitím vysazuje potřebné stromy, které budou schopny produkovat semena, jimiž se kakaduové živí, za kratší dobu než 10 let. V místech poničených požárem je vysazeno až 400 sazenic na jeden metr čtvereční. Dosavadní odhady naznačovaly, že obnova shořelých lesů bude trvat asi 20 let, než stromy vyrostou do stavu, kdy začnou plodit potravu pro kakaduy hnědohlavé. Ochránci jsou přesvědčeni, že se podaří za méně než polovinu času a pečlivě protrhávají hustou výsadbu stromků, aby urychlili jejich růst.

Kakaduové hnědohlaví tvoří monogamní páry, které odchovávají pouze jedno mládě ročně. To s rodiči zůstává i po opuštění budky nebo hnízdní dutiny, často i déle než rok. Ochránci důkladným monitoringem zjistili, že na Klokaním ostrově je výrazně více samců než samic. „Jakmile je samici jeden rok a je připravena opustit rodiče, začne se o ni zajímat nějaký samec. Ale obvykle to musí být dospělý pták,“ vysvětlila Karleah Berris. Páry na Klokaním ostrově mají obvykle větší věkový rozdíl, samci bývají v průměru o čtyři a půl roku starší než samice. Vědci nemají potvrzeno, jakého věku se dožívají kakaduové hnědohlaví z Klokaního ostrova. Nejstaršímu kroužkovanému ptákovi je 25 let a stále je vitální. Proto se ochránci domnívají, že by i kakadu hnědohlavý mohl žít i přes 35 let jako ostatní druhy kakaduů.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Cabrils

Předchozí článek

Luboš Tomiška: Na kongres při EXOTĚ Olomouc se přihlásili účastníci z 24 zemí, včetně Zimbabwe a JAR

Dálší článek

Nejvzácnější druh papouška z novozélandské pevniny má obydlet ostrov Anchor, kde už žijí kakapové

Nejčtenější