Nejvzácnější druh papouška z novozélandské pevniny má obydlet ostrov Anchor, kde už žijí kakapové

orange-crowned parakeet, Cyanoramphus malherbi Aves, bird one of several birds being bred in captivity Isaac Peacock Springs wildlife refuge Christchurch Canterbury New Zealand Photoshop: autocontrast

UVNITŘ VIDEO – Ostrovní rezervace Anchor poblíž Nového Zélandu by mohla brzy získat nové vzácné obyvatele. Vedle kakapů sovích, kteří zde žijí již delší dobu, chtějí ochránci přírody na Anchor vysadit také populaci kakariků horských, nejvzácnějšího pevninského druhu papouška z Nového Zélandu. Výhodou Anchoru je fakt, že je zbaven veškerých predátorů, včetně zavlečených druhů, jako jsou lasice, krysy a zdivočelé kočky. Ve volné přírodě přežívá pouze 330 kakariků horských, kteří se podobají velmi známým kakarikům rudočelým a žlutočelým, ale na rozdíl od nich mají čelo oranžové. Pokud vše půjde dobře, mohli by první kakarikové horští putovat na Anchor na jaře příštího roku, informoval server Stuff.co.nz.

Ostrov Anchor je součástí národního parku Fiordland na Jižním ostrově Nového Zélandu. Už dříve byl zvolen jako místo pro reintrodukci kriticky ohrožených ptáků. Organizace Kākāriki Karaka Recovery Group nyní ještě provede několik analýz přímo na místě, aby ověřila vhodnost biotopu pro tyto vzácné papoušky. „Záchovný program, díky kterému je část populace chovaná v zajetí, a který vedou organizace The Isaac Conservation and Wildlife Trust a Orana Wildlife Park, odvádí každoročně fantastickou práci při odchovu spousty mláďat, které pak vypouští do volné přírody,“ konstatuje provozní manažer oddělení ochrany přírody na novozélandském ministerstvu životního prostředí Wayne Beggs. „Potřebujeme si však ověřit z více stran, zdali je místo pro vypuštění opravdu vhodné.“

Dvakrát byl prohlášen za vyhynulého

„Naším cílem je zajistit, aby se kakarikům horským dařilo ve volné přírodě. Bukové lesy a stromy rimu na ostrově Anchor společně s faktem, že toto místo je zbavené veškerých predátorů, by mohly splňovat nároky na skvělé místo pro úspěšnou reintrodukci kakariků horských,“ míní Beggs. Vzhledem k malé divoké populaci je kakariki horský považovaný za nejvzácnějšího lesního ptáka pevninského Nového Zélandu. Kdysi přitom byl poměrně hojný. Během minulého století ale jeho populace dramaticky klesala a dvakrát byl prohlášen za vyhynulého – v roce 1919 a také 1965. Znovuobjeven byl až koncem 80. let. Ukázalo se, že kakarikové horští jsou extrémně zranitelní kvůli tomu, že hnízdí ve stromových dutinách, kde je napadly krysy, lasice a kočky.

V roce 2021 byl kakariki horský úspěšně vypuštěn v rezervaci Brook Waimārama Sanctuary poblíž města Nelson na Jižní ostrově Nového Zélandu. „Rádi bychom kakariky uchovali v bezpečí, proto se vhodná místa hledají stále obtížněji,“ říká Yvette Couch-Lewis, zástupkyně organizace Te Rūnanga o Ngāi Tahu. „Jen nám to připomíná, že musíme spolupracovat na tom, abychom dosáhli Nového Zélandu bez predátorů, kde by tito ptáci mohli volně létat.“ Novozélandská vláda již před časem vyhlásila ambiciózní plán vymýtit veškeré nepůvodní predátory do roku 2050. Jde o kočky, lasice a krysy zavlečené evropskými přistěhovalci v době, kdy byl Nový Zéland obydlován prvními Evropany.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Jon Sullivan

Předchozí článek

Vzácný poddruh kakaduů hnědohlavých na Klokaním ostrově letos vyvedl rekordních 48 mláďat

Dálší článek

Proč existují dvě podpisové akce proti pozitivním seznamům zvířat a jak tato situace vznikla?

Nejčtenější