Kakaduové hnědohlaví úspěšně obsazují umělé budky na Klokaním ostrově

UVNITŘ VIDEO – Ochráncům přírody na jihoaustralském Klokaním ostrovu se úspěšně daří zvyšovat populaci kakaduů hnědohlavých. Program pro obnovu tohoto druhu, sponzorovaný Lesní správou Klokaního ostrova (KIPT), papouškům vyvěšuje umělé hnízdní budky a od roku 1995 se podařilo zvýšit počet kakaduů hnědohlavých na ostrově ze 158 na 373 jedinců. V poslední době se úsilí ochránců soustředí na oblast okolo řeky American River. „V letech 1998 až 2000 zde hnízdil jediný pár. V roce 2017 už šlo o sedm párů, z nichž pět úspěšně vyvedlo mláďata,“ přiblížila serveru The Islander Online šéfka záchranného programu Karleah Berrisová.
Tým ochránců nyní shání dobrovolníky, kteří pomohli s ochranou obsazených budek a stromů, na nichž jsou vyvěšeny. V dřívějších letech dobrovolníci odpracovali v průměru 500 hodin ročně, jejich počet ale neustále klesá. Záchranný tým přitom potřebuje pravidelně monitorovat hnízdní biotopy a hnízdící páry. „American Rivers se poslední dobou stala jakýmsi centrem kakaduů hnědohlavých na Klokaním ostrově. Napomohly tomu umělé hnízdní budky a ochrana hnízdních stromů před požáry,“ míní Berrisová. Ochránci totiž obalují kmeny stromů do výšky dvou metrů nehořlavým materiálem, který zároveň zabraňuje predátorům vylézt na úroveň budek nebo hnízdních dutin.

Pomáhají i lesníci

„Rádi bychom v těchto aktivitách pokračovali, ale potřebujeme k tomu dobrovolníky, kteří by nám pomohli,“ říká Karleah Berrisová. Ochranu papoušků komplikuje fakt, že více než třetina původní vegetace Klokaního ostrova se nachází na soukromých pozemcích. Jde o významnou část habitatu kakadua hnědohlavého. Podle odhadů ornitologů až 70 procent hnízd kakaduů se nachází právě na soukromých pozemcích. „Spolupráce s majiteli těchto pozemků je pro nás tedy klíčová,“ říká Karleah Berrisová. „Většina vlastníků půdy s námi spolupracuje a umožňuje vstup našim zaměstnancům na své pozemky, aby mohli kontrolovat hnízda,“ dodává s tím, že bez ochoty majitelů by ochránci nemohli slavit takové úspěchy.

K TÉMATU: První odchov kakadua hnědohlavého v Evropě: mládě se vylíhlo v německém ACTP

Přibližně 10 procent hnízd kakaduů hnědohlavých se nachází v přirozeném pásu vegetace sousedící s plantážemi gumovníku, takže ochránci potřebují úzce spolupracovat i s Lesní správou Klokaního ostrova. Lesní správa nejen že umožňuje vstup ochránců na své pozemky, ale je rovněž jedním ze sponzorů programu a pomáhá s monitoringem pohybu papoušků, kteří se vyskytují v jejích lesích. „Kakadu hnědohlavý je pro komunitu na Klokaním ostrově důležitý. Proto chceme naše plantáže o rozsahu více než 7 000 hektarů spravovat tak, aby to bylo v souladu s programem obnovy populace těchto ptáků,“ uvedla výkonná ředitelka KIPT Shauna Blacková.

Úvodní foto: Natural Resources Kangaroo Island (NRKI) Glossy Black-Cockatoo Recovery Program
Předchozí článek

Tomáš Ouhel: Chceme přesvědčit Indonésany, aby na pěvecké soutěže pouštěli jen ptáky odchované v zajetí

Dálší článek

Pytláci neohrožují papoušky pouze v jejich domovině, na Floridě se rozmáhá odchyt araraun

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější